Ρεάλ-Εφές 130-126: Στη «βασίλισσα» το καλύτερο ΜΑΤΣ στην ιστορία της Euroleague! (video)

Ο Μούσα με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης

Το σπουδαιότερο ματς στην ιστορία της Euroleague είναι γεγονός και νικήτριά του ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε με 130-126 της Αναντολού Εφές στην τέταρτη παράταση!

Σε μία αναμέτρηση που πλέον κατέχει και το ρεκόρ παραγωγικότητας, οι Ισπανοί επιβλήθηκαν των Τούρκων και ανέβηκαν στο 17-2, εν αντιθέσει με τους αντιπάλους τους που έπεσαν στο 7-12.

Βέβαια, στα μάτια όλων και οι δύο άξιζαν τη νίκη, όμως αυτό είναι το μπάσκετ…

Όσων αφορά τους κορυφαίους, ο Μούσα σταμάτησε στους 40, ενώ ο Χεζόνια είχε 31 και το καλάθι που το έστειλε στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο.

Παράλληλα είχε καθοριστικά καλάθια και στα… 20 λεπτά της παράτασης, αν και στην πρώτη αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο!

Εξαιρετικός ήταν και ο Καμπάτσο των 25 πόντων, με τον Ταβάρες να γράφει double-double 20 πόντων και 12 ριμπάουντ.

Από την απέναντι πλευρά 32 είχε ο Λάρκιν και 21 ο Τόμπσον, οι οποίοι ήταν φυσικά και οι κορυφαίοι της ομάδας τους.

Ντέρμπι

Με τη Ρεάλ να παίρνει διαφορά, αλλά να μην μπορεί να την κρατήσει κόντρα Εφές κυλούσε το πρώτο μέρος στη Μαδρίτη.

Οι Μερένχες είχαν τον Μούσα διψήφιο (με 10 πόντους) ως το ημίχρονο, όμως η Αναντολού είχε πλουραλισμό και έμενε κοντά στο σκορ.

Τα 10 επιθετικά ριμπάουντ μάλιστα ήταν αυτά που της επέτρεψαν να κλείσουν το 20λεπτο μόλις δύο πόντους πίσω, 38-36.

Με άλλα λόγια, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε εκείνο το σημείο, αν και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ερχόταν…

Χέρι-χέρι και παράταση!

Καλύτερη ήταν μετά την ανάπαυλα του πρώτου μέρους η Εφές, η οποία ξέφυγε και με 10, 53-43 (25’).

Όμως μέσα σε δύο αγωνιστικά λεπτά, η Ρεάλ «έτρεξε» ένα 10-0 και ισοφάρισε, 53-53. Και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με τρεις, 64-61.

Ηγέτης αυτής της ανατροπής ήταν ο Μούσα, που σκόραρε 13 σε αυτό το διάστημα, φτάνοντας τους 23.

Το παιχνίδι δεν σταμάτησε να είναι ντέρμπι ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, παρά τους 32 του Βόσνιου παίκτη των Μερένχες.

Με το ματς στο 81-81 και 2” να απομένουν, ο Λάρκιν είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στους Τούρκους, αλλά το τρίποντο με… ταμπλό ήταν άστοχο!

Και δεύτερη παράταση!

Ένταση στην… ένταση, πόντο-πόντο και instant replay είναι η περίληψη των όσων έλαβαν χώρα στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα.

Από τις τεχνικές ποινές σε Ταβάρες και Ματέο, τις χαμένες βολές των Λάρκιν-Τόμπσον και την κατοχή που έδωσαν στους Μερένχες αν και η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στον Κοζέρ, αυτή η παράταση είχε τα… πάντα-όλα!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 91-89, όμως ο προπονητής τους αποφάσισε να κάνει φάουλ και να έχει την τελευταία επίθεση με 8.3” στα χέρια του.

Ο Λάρκιν ήταν εύστοχος στις βολές του, ισοφαρίζοντας σε 91-91 και ο Χεζόνια άστοχος από τα 6.75, για τη δεύτερη παράταση στη Μαδρίτη…

Όχι που θα τελείωνε…

«Μαγική» ήταν η εμφάνιση της Εφές στη δεύτερη παράταση τους ματς, με τους Τούρκους να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και να ξεφεύγουν στο σκορ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειχνε να έχει ξεμείνει από… καύσιμα και παρά την προσπάθειά της να μείνει κοντά, δεν μπορούσε.

Και εκεί που όλα έδειχναν χαμένα με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 102-93, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και ο Χεζόνια που αστόχησε λίγο νωρίτερ για τη νίκη, έγραψε το 102-102 με buzzer beater!

Απίστευτο και όμως πραγματικότητα…

«Γράφτηκε» ιστορία – Τέταρτη παράταση για πρώτη φορά!

Και στην τρίτη παράταση η Εφές μπήκε καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα με τρεις πόντους 107-104, χάρις τα καλάθια των Λάρκιν-Μπομπουά.

Όμως η Ρεάλ… απάντησε με δικό της σερί για την ανατροπή και το 109-107, με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος ΚΑΙ του τρίτου έξτρα πεντάλεπτου.

Δύο βολές του Οτούρου έφεραν την αναμέτρηση στην ισοπαλία, 109-109 και εν συνεχεία με 36” να απομένουν, ο Χεζόνια έκανε λάθος πατώντας την πλάγια γραμμή.

Ο ίδιος παίκτης με 14” σκόραρε για το 111-109, αλλά ο Ταβάρες έφερε το ματς στα ίσα με κάρφωμα στα 5.3”!

Στην επίθεσή της η Εφές έδωσε την μπάλα στα χέρια του Λάρκιν, που δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο καλάθι.

Και προφανώς, οδηγηθήκε στην τέταρτη παράταση…

Νικήτρια η «βασίλισσα»

Μία σου και μία μου ήταν το σενάριο της τέταρτης παράτασης, με το 119-119 να είναι το σκορ στα μισά της πριν το τέλος της!

Ο Χεζόνια έκανε το 121-119 στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά ο Τόμπσον έστειλε τον Καμπάτσο στον πάγκο με πέντε φάουλ με 1:26 να απομένει και μείωσε στον πόντο.

Αμέσως μετά ο Μούσα σκόραρε και έφτασε τους 38, πριν ο Οτούρου κάνει το 123-122 με ένα φανταστικό κάρφωμα.

Όμως ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και εκείνος που έστειλε το ματς στην τρίτη παράταση σημείωσε το έβδομο δικό του τρίποντο για το 126-122 στα 35.8” για τη λήξη.

Ο Μούσα έκανε το 128-122, αλλά παράλληλα υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Πλάις, με τον Γερμανό να βάζει τη μία στα 16.6”.

Και εν τέλει το καλύτερο ματς στην ιστορία της Euroleague κατέληξε στη Ρεάλ! Τελικό σκορ,

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 47-42, 64-61, 81-81, 91-91 (παρ.), 102-102 (δευτ. παρ.), 111-111 (τρ. παρ.), 130-126 (τετ. παρ.)