ΠΑΟΚ – Μαρούσι 79-85: Άλωσε το “Παλατάκι” και βλέπει 8αδα!

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ΠΑΟΚ - Μαρούσι στην Πυλαία

Μνήμες… ‘00ς ξύπνησε το Μαρούσι που με μεγαλειώδη εμφάνιση νίκησε τον “δικέφαλο” και πλέον χτυπάει την 8αδα της κατάταξης αφού κάλυψε και τη διαφορά της ήττα των 5 πόντων στον 1ο γύρο εντός έδρας και υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία!

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη αν και βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους διαφορά στην αρχή της 3ης περιόδου με φοβερό μπάσκετ μετά το 25ο λεπτό πήρε μεγάλη νίκη επί του προβληματικού ΠΑΟΚ που εκτός τον Κένταλ Σμιθ που εκδιώχθηκε δεν είχε διαθέσιμο και τον τραυματία Άλστον.

Με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό από τα πολλά φάουλ, τις συνεχείς διακοπές και τις συνολικά 22 (!) βολές που εκτέλεσαν αμφότερες στην πρώτη περίοδο δεν ήταν δυνατόν το θέμα να είναι καλό. Το Μαρούσι με τον Μπρίσκοου προηγήθηκε 9-13 προσπαθώντας να αιφνιδιάσει στο πρώτο μισό της περιόδου αλλά στα επόμενα 8 αγωνιστικά λεπτά πέτυχε όλο κι όλο έναν πόντο!

8 λεπτά χωρίς καλάθι

Η ομάδα του Λιμνιάτη τα… έσπασε (0/11 εντός πεδιάς σουτ, 1 λάθος, 1/4 βολές) και από το +4 βρέθηκε στο -11 (25-14) με τον ΠΑΟΚ διά χειρός Χάρισον και με βοήθειες από τον πάγκο να τρέχει επιμέρους 16-1 μέχρι το 13ο λεπτό. Η άνοδος του Τζούιστον και η αύξηση του τέμπο για τους φιλοξενούμενους που “χτύπησαν” στο τρανζίσιον έφερε την αλλαγή στο σκηνικό με το Μαρούσι να μειώνει 27-22 και να ισοφαρίζει 30-30 (16’) και τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο στο 42-38 υπέρ του “δικέφαλου”.

Το roller coaster συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 49-49 στην αρχή της και το Μαρούσι με επιμερους 11-1 να προσπερνάει 50-51 στο 24’40’’ σε ένα διάστημα όπου ο Φρίντρικσον και ο ΜακΝιζ στους γηπεδούχους και ο Χιλ με τον Μπρίσκοου για το Μαρούσι ξεχώριζαν.

Στις πλάτες του Μπρίσκοου

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την αμυντική του πίεση μετά το 27ο λεπτό και κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα και να προηγηθεί με 6 (65-59) στο 31’16’’ όμως ο Μπρίσκοου με ατομικές ενέργειες απάντησε με επιμέρους 10-1 για το Μαρούσι που προσπέρασε 66-69 στο 33’20’’ και 67-72 λίγο αργότερα.

Όταν η διαφορά ανέβηκε στους 8 (69-77) με σχεδόν τέσσερα λεπτά για το φινάλε με τρίποντο του Τζούιστον το άγχος κυρίευσε τους γηπεδούχους αφού τα περιθώρια είχαν στενέψει υπερβολικά. Στο τελευταίο δίλεπτο η πίεση του ΠΑΟΚ έφερε αποτέλεσμα αφού το Μαρούσι είχε λάθος επιλογές και οι Χάρισον και Φρίντρικσον με βολές μείωσαν 79-83 στα 33” πριν το τέλος. Όμως το καλάθι του Τζούιστον στα 24” έκανε το 79-85 και όλα κρίθηκαν οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝιζ 8 (4/6 δίποντα), Χάρισον 17 (4/14 σουτ, 5 ασίστ), Σχίζας 6 (4 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 14 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μαργαρίτης 8 (1/5 βολές), Γκίλμορ 5 (5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης 13 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 4 (0/3 τρίποντα)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 14 (4/6 σουτ, 3 λάθη), Τζούιστον 15 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπρίσκοου 18 (7/13 σουτ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντούλιτσα 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές 10 ριμπάουντ), Νικολαϊδης 4, Σιμπάντε, Στασινός, Φιλιππάκος 2, Γούνταρντ 15 (5/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη).