Καρδίτσα – Προμηθέας Πάτρας 101-72: Έκανε την έκπληξη και τον… διέσυρε!

Με μία φανταστική εμφάνιση η Καρδίτσα έκανε την έκπληξη και κέρδισε εύκολα τον Προμηθέα Πάτρας με 101-72 στη 13η στροφή της Stoiximan Basket League.

Το ματς ήταν ουσιαστικά ένας… μονόλογος των Θεσσαλών που από νωρίς έβαλαν τις βάσεις της επικράτησής τους και ανέβηκαν στο 3-10.

Κορυφαίος όλων ήταν ο Μακ των νικητών, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους! Διψήφιοι και οι Μπιουκάναν (15 π.), Γουάιτ (12 π.), Καμπερίδης (12 π.) και ΜακΚάλουμ (12 π.).

Για τους ηττημένους που έπεσαν στο 8-5, ο Χέιλ σημείωσε 24.

Ξέφυγε στο πρώτο

Δυναμική εκκίνηση στο ματς έκανε η Καρδίτσα, η οποία «πάτησε» πάνω σε αυτήν και ξέφυγε στο σκορ από νωρίς με 13-0!

Συγκεκριμένα με την καλή της αμυντική παρουσία και την κακή επιθετική του Προμηθέα, πήρε προβάδισμα με 16 στη λήξη της πρώτης περιόδου, 27-11.

Στη δεύτερη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και το επιμέρους σκορ σταμάτησε στο… Χ, 27-27. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τους Θεσσαλούς να προηγούνται 54-38.

«Μαγική» εμφάνιση ως την ανάπαυλα έκανε ο Μακ, που με 18 πόντους σε 15 λεπτά ήταν ο κορυφαίος του παρκέ.

Κέρδισε εύκολα

Συνέχεια στην εξαιρετική της εικόνα έδωσε στο δεύτερο μέρος η Καρδίτσα, η οποία δε δυσκολεύτηκε καθόλου να κρατήσει το σκορ και την υπέρ της διαφορά.

Από τη μεριά τους οι Πατρινοί έκαναν την απέλπιδα προσπάθειά τους να επανέλθουν στη διεκδίκηση αποτελέσματος, όμως πλην του Χέιλ των 24 πόντων οι υπόλοιποι έδειξαν λίγα πράγματα.

Έτσι η Καρδίτσα έφτασε άνετα στο τελικό 101-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 54-38, 77-55, 101-72