Άρης-Απόλλων Πάτρας 76-63: Με όπλο το δεύτερο ημίχρονο πήρε το ματς

Τολιόπουλος Απόλλων Πάτρας

Την έβδομη νίκη στο εφετινό πρωτάθληα πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας με 76-63 επί του Απόλλωνα Πάτρας. Κοραυφαίος ο Τολιόπουλος με 17 πόντους.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Άρης επικράτησε του, γεμάτου απουσίες, Απόλλωνα Πάτρας με 76-63 και σημείωσε την έβδομη νίκη σε 13 αγώνες του εφετινού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, χωρίς όμως να έχουν… ανοίξει πολύ την διαφορά σε κάποια σημείο της αναμέτρησης, όσον αφορά το πρώτο μέρος. Οι Πατρινοί είχαν επαφή με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως οι κιτρινόμαυροι ήταν μπροστά στο επί μέρους σκορ, τόσο στο πρώτο (17-14) όσο και στο δεύτερο δεκάλεπτο (18-17). Η πλάστιγκα υπέρ του Άρη έγειρε στην τρίτη περίοδο εκεί που οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν πέτυχαν επί μέρους σκορ 21-10 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 56-41. Η διαφορά έφτασε και μέχρι και τους 21 πόντου (69-48) 3:47 πριν την λήξη της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Πάτρας ήταν να μειώσει την διαφορά, με επί μέρους σκορ 20-22 στην τέταρτη περίοδο, με τους περισσότερους πόντους να σημειώνονται σε σημείο που είχε κριθεί η αναμέτρηση. Κορυφαίος για τον Άρη ο Τολιόπουλος με 17 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Μπράουν με 20 πόντους σε 29 αγωνιστικά λεπτά. Τελευταίος μένει ο Απόλλωνας με ρεκόρ 2-11 σε 13 ματς.

Δεκάλεπτα: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63