Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια 89-85: Με ανατροπή στην… ανατροπή! (video)

Αν και βρέθηκε πίσω με 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επικρατήσει με 89-85 της Μπασκόνια σε ένα υπέροχο παιχνίδι.

Βέσελι (23π.), Πάρκερ (17π.), Ερνανγκόμεθ (16π.), Πάρα (13π.) και Σατοράνσκι (10π.) έβαλαν το… λιθαράκι τους για να πάρουν τη νίκη οι Καταλανοί και να ανεβούν στο 13-6.

Από την άλλη οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, όμως στο τελευταίο επτάλεπτο είδαν τους αντιπάλους τους να κυριαρχούν.

Έτσι ηττήθηκαν και έπεσαν στο 10-9, παρά την προσπάθεια των Χάουαρντ (21π.), Σεντεκέρσκις (14π.), Κοστέλο (11π.) και Μακιντάιρ (10π.). Δεν αγωνίστηκε ο Ρογκαβόπουλος.

Κυριαρχία στη ρακέτα

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του πρώτου μέρους στο παιχνίδι, με την Μπαρτσελόνα να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό».

Οι Καταλανοί πήραν πάνω από τους μισούς τους πόντους ως την ανάπαυλα από το δίδυμο Ερνανγκόμεθ-Βέσελι, με τον Ισπανό να έχει 14 και τον Τσέχο 10, για το υπέρ τους 47-42 (20’).

Από την άλλη πλευρά η Μπασκόνια είχε εκτελέσει 20 τρίποντα ως εκείνο το σημείο, με τον Χάουαρντ να μετράει 3/9 και τον Κοστέλο 3/3!

Οι δυο τους είχαν από 11 πόντους έκαστος, όντας εκείνοι που κρατούσαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ.

Μίλησε στο τέλος

Με την εξαιρετική της άμυνα η Μπασκόνια μπόρεσε να φέρει… τούμπα το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο!

Η «μαγική» περίοδος της στο πίσω μέρος του παρκέ της έδωσε ώθηση και στην επίθεση, σκοράροντας 26 πόντους!

Από την άλλη δέχτηκε μόλις 15 και έτσι από το -5 βρέθηκε να μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα στο +6, 68-62 (30’).

Και σαν μην έφτανε αυτό για την Μπαρτσελόνα, οι παίκτες του Γκριμάου… πελαγοδρομούσαν και έμειναν πίσω με 11, 73-62 (33’).

Σε εκείνο το σημείο κάτι… άλλαξε και οι Μπλαουγκράνα «έσφιξαν» την άμυνά τους, επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, 77-76, με 5:33 για τη λήξη και ισοφάρισαν ένα λεπτό μετά, 78-78.

Οι δυο τους πήγαιναν χέρι-χέρι, αλλά οι Καταλανοί ήταν εκείνοι που άντεξαν και πήραν το επιθυμητό αποτέλεσμα, επικρατώντας 89 – 85.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 47-42, 62-68, 89-85