Ολυμπιακός – Μονακό 75-73: Νίκη-χρυσάφι με υπογραφή ΜακΚίσικ (video)

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ σε πτήση προς το καλάθι της Μονακό

Με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του ο Ολυμπιακός άντεξε απέναντι στο… χτικιό της Μονακό σε έναν κακό και με συνεχείς διακοπές αγώνα, έφτασε στις 11 νίκες και πάει μα άλλον αέρα στην εκτός έδρας διαβολοβδομάδα που ακολουθεί.

Ο “Σακ” ήταν αυτός που άλλαξε τον ρυθμό στη 2η περίοδο και αυτός που έβαλε το (ουσιαστικά) νικητήριο τρίποντο 22’’ πριν το φινάλε όταν το άγχος πήγε να κυριεύσει τους ερυθρόλευκους που απειλήθηκαν με την 5η εντός έδρας ήττα τους.

Την ίδια λάθος αντιμετώπιση όπως στον αγώνα με το Μιλάνο είχε στην 1η περίοδο ο Ολυμπιακός που μετά τα πρώτα 4 λεπτά και το αρχικό 6-4 διά χειρός Φαλ άρχισε να δέχεται στο ρελαντί το ένα καλάθι μετά το άλλο από τους Μονεγάσκους. Προετοιμασμένη η Μονακό για τις βοήθειες στον Μάικ Τζέιμς άρχισε να χτυπάει τον Ολυμπιακό με επιθέσεις 8-10 δευτερολέπτων και κάπως έτσι έχτισε ένα καλό προβάδισμα (8-13 στο 6’) με άξονα τον Ντιάλο.

Κάτι πήγε να “μαζέψει” ο Πίτερς με το πρώτο εύστοχο τρίποντο στο ματς για το 13-15 αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χτυπάνε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού στην άμυνα για το 13-21 (8’). Το τάιμ-άουτ του Μπαρτζώκα, η είσοδος ΜακΚίσικ και Μιλουτίνοφ έβγαλαν δύο καλές άμυνες για το 17-21 με τον “Σακ” να αναλαμβάνει δράση και επιθετικά στη 2η περίοδο.

Shaq is back

Ο εκρηκτικός Αμερικανός που βρήκε τα πατήματά του και πεδίο δράσης έβαλε 9 και έδωσε την ασίστ στον Μιλουτίνοφ έχοντας συμμετοχή και στους 11 επόμενους πόντους της ομάδας του που ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι της, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και προσπέρασε 28-26ς στα μισά της περιόδου με τη 2η πεντάδα της Μονακό να έχει κακές επιθετικές επιλογές.

Η επιστροφή του Μάικμ Τζέιμς νοικοκύρεψε στην οργάνωση τους Μονεγάσκους που με 7-0 σερί ξέφυγαν ξανά 28-33 (7’) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ολυμπιακού και παρότι η ελληνική ομάδα μείωσε 34-35 με Λαρεντζάκη και Πίτερς η Μονακό έκλεισε και το ημίχρονο προηγούμενη με τους ερυθρόλευκους να σουτάρουν μόλις με 20% (2/10) από τη γραμμή του τρίποντου.

Ζημιά από Μοτιεγιούνας

Όσα τρίποντα έβαλε στο πρώτο ημίχρονο τα έβαλε στα πρώτα τρία λεπτά της 3ης περιόδου διά χειρός Γουόκαπ και Πίτερς, κάτι που έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Μπαρτζώκα και έβαλε και την εξέδρα στο παιχνίδι (42-42).

Όμως η Μονακό αντέδρασε άμεσα και με 5-0 με τους ψηλούς της (Μπράουν, Μοτιεγιούνας) απέναντι σε έναν προβλέψιμο επιθετικά Ολυμπιακό που άρχισε όπως και στην 1η περίοδο να “παίζει” με το 24αρι.

Η Μονακό λοιπόν με τον Μοτιεγιούνας να σημειώνει τους 7 από τους 12 πόντους της μετά την ισοφάριση του Ολυμπιακού ξέφυγε ξανά 48-54 (27’) βάζοντας έξτρα πίεση στους γηπεδούχους, πίεση που πήγε να μειώσει με το 1ο του τρίποντο (ύστερα από 7 σερί άστοχα συμπεριλαμβανομένου και του αγώνα με την Αρμάνι) οι Κάνααν που μείωσε 54-56.

Όλα στα ίσια

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο και παρά το φρεσκάρισμα της πεντάδας με ΜακΚίσικ, Μιλουτίνοφ και Ουίλιαμς-Γκος ο Ολυμπιακός παρέμεινε προβλέψιμος και έμεινε σχεδόν για τρεις σερί επιθέσεις με τη μπάλα στα χέρια κάτι που “τιμώρησε” ο Ζαιτέ (56-62 στο 32’30’’). Ο Μπαρτζώκας “διόρθωσε” την ανορθογραφία του άνευρου και ακίνδυνου Πετρούσεφ με την επιστροφή Πίτερς και με δύο (νέα) ερυθρόλευκα τρίποντα το ματς ήρθε στα ίσια (62-62) στο 33’15’’.

Στο σημείο εκείνο και μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο ο Ολυμπιακός από τη στιγμή που δεν προσπερνούσε φορτωνόταν με έξτρα άγχος και δεν έβρισκε τον “ήρωα” που αναζητούσε ούτε στο πρόσωπο του Ουίλιαμς-Γκος που έχασε δύο σερί επιθέσεις ούτε του Πίτερς.

Ο Μπαρτζώκας έριξε και Κάνααν και Φαλ ξανά στο παρκέ και το τρίποντο του πρώτου έφερε το πολυπόθητο +1 (67-66) που όμως από την απώλεια δύο συνεχόμενων ριμπάουντ δεν κράτησε πολύ.

Η Μονακό βρήκε στην… 3η προσπάθεια με τον Οκόμπο το τρίποντο για το 67-69 με δυόμιση λεπτά για το τέλος. Ο Φαλ με κόπο και ιδρώτα ισοφάρισε.

Αμφότεροι αντίπαλοι σπατάλησαν τις επόμενες επιθέσεις τους (η Μονακό με τον άστοχο Τζέιμς που έως τότε είχε 3/12 σουτ) μέχρι να φτάσει η στιγμή που… γκρέμισε το ΣΕΦ όταν ο ΜακΚίσικ σε ελεύθερο γωνιακό τρίποντο έκανε το 72-69 βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη. Ο Ολυμπιακός δεν ρίσκαρε με το να δεχτεί τρίποντο και ο Πίτερς έκανε φάουλ στον Οκόμπο που έχασε όμως την πρώτη βολή (72-70) στα 16’’.

Ο Κάνααν πήρε φάουλ στα 13’’ και με 2/2 βολές έκανε το 74-70. Ο Τζέιμς με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο στο ματς μείωσε στα 5’’ 74-73 με τον Πίτερς στα 3,5’’ να αστοχεί στην πρώτη βολή από το φάουλ που κέρδισε, να βάζει τη 2η για το 75-73 με τον Τζέιμς να αστοχεί από το κέντρο με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουν τ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ)