Ερυθρός Αστέρας-Παρτίζαν 88-72: Με όπλο το πρώτο ημίχρονο πήρε το ντέρμπι (video)

Ερυθρός Αστέρας

Με όπλο το πρώτο ημίχρονο ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το ντέρμπι με την Παρτίζαν και έφτασε τις 8 νίκες στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Ματς δύο διαφορετικών ημιχρόνων έλαβε χώρα στο Βελιγράδι. Την απόλυτη κυριαρχία του Ερυθρού Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο διαδέχθηκε η επιστροφή της Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία βρήκε τον εαυτό της στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να προηγείται με τρίποντο buzzer beater του Μίλος Τεόντοστις με 50-29 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος η Παρτίζαν επανήλθε στο παιχνίδι, πέτυχε επί μέρους 15-19 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά είχε πολύ δύσκολο δρόμο για τη νίκη.

Στην τέταρτη περίοδο η Παρτίζαν πλησίασε στο 77-68 με τρίποντο του Καμίνσκι, 3:22 πριν την λήξη αλλά… ήταν μέχρι εκεί. Από αυτό το σημείο και μετά ο Ερυθρός Αστέρας έλεγξε τον ρυθμό και πήρε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς για τον Ερυθρό Αστέρα με 16 πόντους (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), πρωταγωνιστής ο Τεόντοστις με 13 πόντους (1/1 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές) και 7 ασίστ.
Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, ο Κέβιν Πάντερ με 17 πόντους (4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/3 βολές).

Δεκάλεπτα: 24-13, 50-29, 65-48, 88-72