Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 75-73: Ιδανικός αυτόχειρας (video)

Ο Κέντρικ Ναν σε φάση από τον αγώνα με τη Μπασκόνια

Αφού έχασε και αυτό το δικό του ματς στην Ισπανία ο Παναθηναϊκός, ε, δεν ξέρουμε πότε θα σπάσει την κατάρα που έφτασε πλέον στις 18 σερί ήττες στην Ιβηρική.

Οι πράσινοι είχαν το ματς στα χέρια τους όταν στα μισά της 3ης περιόδου προηγήθηκαν με 17 πόντους διαφορά έχοντας σχεδόν εξαφανίσει τη Μπασκόνια (48-31) αλλά στη συνέχεια τα έκαναν (σχεδόν) όλα λάθος, δεν βρήκαν αντίδοτο στον χείμαρρο Μονέκε και έχασαν από το νικητήριο καλάθι του Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ ο οποίος μετά τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ “σκότωσε” και τους πράσινους.

Τη διάθεση να πάει τον αγώνα στον δικό του ρυθμό, δηλαδή στο 5 εναντίον 5 με έμφαση στην άμυνα έδειξε από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός παρότι, επιθετικά, πλην του Ναν και του Γκριγκόνις χρειάστηκαν πάνω από 10 λεπτά για να βρει εντός πεδιάς καλάθι από 3ο παίκτη.

Οι πράσινοι που κράτησαν τη περίεργη αρχική πεντάδα της Μπασκόνια (χωρίς Χάουαρντ και Μονέκε) άποντη στα πρώτα τρία λεπτά πήγαν το ματς στη δύναμη για να βγάλουν εκτός ρυθμού τους γηπεδούχους και με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στην αρχή της 2ης περιόδου τα κατάφεραν περίφημα. Μοναδικό πρόβλημα το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ του Λεσόρ τον οποίο ο Αταμάν ρίσκαρε και δεν δικαιώθηκε κρατώντας τον στο παρκέ με αποτέλεσμα να φτάσει στα 3 από τις αρχές της 2ης περιόδου.

Λάθη και αστοχία

Το αρχικό 7-9 διά χειρός Ναν έγινε μεν 13-9 για τους γηπεδούχους κυρίως από την αστοχία σε ελεύθερα σουτ (1/7 τρίποντα) των πράσινων αλλά η είσοδος του Αντετοκούνμπο έφερε έξτρα βοήθειες στη ρακέτα. Έτσι το 22-17 της Μπασκόνια στο 13’30’’ δεν άργησε να ανατραπεί πλήρως όταν η πεντάδα του Παναθηναϊκού αντί του επιπόλαιου Σλούκα (2 γρήγορα λάθη) είχε στην πεντάδα της τον άκρως πιο αποτελεσματικό Γκραντ.

Αμυ…Ναν

Ο Αμερικανός με δύο τρίποντα έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης για τον Παναθηναϊκό που ακολουθώντας πιστά το αμυντικό του πλάνο, ανάγκασε τη Μπασκόνια σε σωρεία τραβηγμένων επιλογών από μακρινή απόσταση και έτσι με φοβερό επιμέρους 16-2 πήρε για τα καλά τα ηνία του αγώνα. Το -5 έγινε +11 (24-33 στο 17’09’’) και αργότερα +10 (25-35) και θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο αν δεν χάνονταν τόσες βολές και λέι-απ.

Δράστες, επιθετικά, σε αυτό το ξέσπασμα ο συνήθης ύποπτος Ναν (13 πόντοι στο ημίχρονο) και ο Γκριγκόνις με 9 απέναντι στους Βάσκους που έκλεισαν το ημίχρονο (26-37) με 2/12 τρίποντα και σχεδόν διπλάσια φάουλ (14) απ’ ότι εντός πεδιάς σουτ (8)!

Από το ρεσιτάλ στην ανατροπή!

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε στο ημίχρονο, δηλαδή με έλεγχο του ρυθμού χάρη στην άμυνά του και πλουραλισμό στην επίθεση με Μήτογλου, Αντετοκούνμπο και Ναν ο Παναθηναϊκός επέβαλε πλήρως τον νόμο του στα πρώτα πέντε λεπτά της 3ης περιόδου. Ξέφυγε 26-39, 28-42 με καλάθι και φάουλ του Αντετοκούνμπο (22’10’’) και έφτασε ακόμη και στο +17 (31-48) στο 24’40’’!

Εκεί όμως που όλα έδειχναν πράσινο, ξαφνικά λες και πατήθηκε το κουμπί της αυτοκαταστροφής. Ο Αταμάν απέσυρε για ανάσες τους Γκραντ, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου και ο Παναθηναϊκός έχασε τη γη κάτω από τα πόδια του στο επόμενο πεντάλεπτο. Καμία συνοχή στην επίθεση, το ένα μετά το άλλο τα χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα και η Μπασκόνια αφού ροκάνισε τη διαφορά με τον Μαρίνκοβιτς με 12-0 (43-48 στο 28’08’’) έβαλε και τον κόσμο της στο ματς όταν μείωσε σε απόσταση βολής (50-53) με επιμέρους 19-5 σε 5 αγωνιστικά λεπτά!

Ναν vs Μονέκε

Πλέον το ματς είχε αλλάξει μορφή ειδικά όταν στην αρχή της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (52-53) με τον Παναθηναϊκό να νοιώθει πλέον την ανάσα τους και να καλείται να αντιδράσει. Αντίδραση που ήρθε έστω και με καθυστέρηση. Πέντε σερί πόντοι του Ναν και ένα μεγάλο τρίποντο του Σλούκα (2ο του καλάθι στο ματς) έδωσαν ανάσα μέσω 8-0 σερί για το 52-61 όμως η Μπασκόνια έχοντας φρέσκια την προηγούμενη ανατροπή από -17 δεν τα παράτησε.

Με μπροστάρη τον Μονέκε που έβαλε 8 αναπάντητους πόντους έφερε το ματς στα ίσια (63-63) στο 35’10’’ με τον Παναθηναϊκό να έχει ξανά βιαστικές επιλογές πηγαίνοντας σε… hero ball με Ναν, Σλούκα και Μήτογλου. Ο Γκραντ έδωσε μια τρίποντη ανάσα (63-66), ο Μονέκε έκανε 11 τους συνεχόμενους πόντους του για το 66-66 με 3 βολές και ο Ναν με νέο τρίποντο κράτησε στον αφρό τους πράσινους (66-69) με τριάμισι λεπτά για το φινάλε.

Φινάλε θρίλερ

Ο Σεντεκέρσκις μείωσε 67-69 αλλά ο Σλούκας το πήρε πάνω του για το 67-72 με νέο, 3ο σερί πράσινο τρίποντο 2’40’’ πριν τη λήξη. Απάντησε ο Κοστέλο (69-72), ο Σλούκας έκανε λάθος αλλά ο Χάουαρντ είχε 1/2 βολές (70-72), ο Ναν αστόχησε 1’30’’ για τη λήξη αλλά ο Κοστέλο έκανε μοιραίο για τη Μπασκόνια λάθος και αντιαθλητικό στον Σλούκα (αντί να σουτάρει πήγε να πασάρει και ο διεθνής γκαρντ έκλεψε τη μπάλα) με τον “Σλου” να κάνει το 70-73 με 1/2 βολές 1’16’’ πριν το τέλος.

Στην έξτρα κατοχή ο Ναν δέχθηκε τάπα από τον Μονέκε με τον Νιγηριανό να ισοφαρίζει 73-73 με τρίποντο μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Ναν πήρε και την επόμενη προσπάθεια και αστόχησε με τον Μίλερ-ΜακΙντάιρ 6 δεκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος με τζαμπ-σουτ να “σκοτώνει” τον Παναθηναϊκό γράφοντας το τελι κό 75-73

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 9 (2/8 τρίποντα, 3 λάθη), Ραϊεστε, Τσιόζα 2 (4 ασίστ, 2 λάθη), Σεντεκέρσκις 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 5-1 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μαρίνκοβιτς 8 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), ΜακΙντάιρ 10 (3/5 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίεζ 3, Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 2, Κότσαρ (0/3 δίποντα), Κοστέλο 11 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Μονέκε 20 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 10-3 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 1, Μπαλτσερόβσκι 1, Σλούκας 11 (3/4 τρίποντα, 2-2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκραντ 9 (0/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ναν 25 (8/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 1 (0/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 7 (3/5 δίποντα, 1/4 βολές, 1-2 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (4/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ερνανγκόμεθ (0/2 τρίποντα), Μήτογλου 7 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5-1 ριμπάουντ)