Μπαρτσελόνα – Ρεάλ 83-78: Πήρε το ντέρμπι με σούπερ Βέσελι (video)

Ο Βέσελι με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τη Ρεάλ το βράδυ της Τετάρτης (3/1), επικρατώντας με 83-78 και με τον Γιαν Βέσελι να βάζει τη σφραγίδα του με εξαιρετική εμφάνιση.

Ήταν μόλις η δεύτερη φετινή ήττα για τους πρωταθλητές Ευρώπης στην Euroleague (ρεκόρ 16-2), ενώ οι Καταλανοί μετρούν πλέον 12 νίκες και 6 ήττες.

Ο Τσέχος φόργουορντ/σέντερ τελείωσε τον αγώνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με 27 πόντους (12/18 δίποντα), ενώ καθοριστικός ήταν και ο Λαπροβίτολα με 14 πόντους.

Μούσα με 19 πόντους και Χεζόνια με 16 δεν αρκούσαν για τη «βασίλισσα», που πλήρωσε το επιθετικό της… μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όπως αναμενόταν, έγινε μεγάλη μάχη στο el clasico από τα πρώτα λεπτά, με τη Ρεάλ να κλείνει στο +4 το πρώτο δεκάλεπτο (21-25), ενώ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (45-47) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τρίτη περίοδο παρέμειναν κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να είναι στο +2 (60-62) στο 30′.

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο… βραχυκύκλωσαν και έμειναν για περισσότερα από 5 αγωνιστικά λεπτά χωρίς καλάθι, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να τρέξει σερί 14-0 και με ηγέτη τον Βέσελι να βρεθεί στο +12 (74-62).

Ο Χεζόνια με 8 σερί πόντους προσπάθησε να κρατήσει τη Ρεάλ στο παιχνίδι, όμως ο Βέσελι και πάλι δήλωσε παρών, ενώ το τρίποντο του Λαπροβίτολα για το 83-75, 1:24 για το φινάλε, υπέγραψε τη σπουδαία νίκη της ομάδας του Ρότζερ Γκριμάου.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-47, 60-62, 83-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Βέσελι 27 (12/18 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 3 (1), Κάλινιτς 13 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σατοράνσκι 2, Ερνανγκόμεθ 6, Λαπροβίτολα 14 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πάρκερ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα 2

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 2, Αμπάλδε 3 (1), Καμπάσο 6 (1), Χεζόνια 16 (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ροντρίγκεθ 7 (1), Πουαριέ 6, Ταβάρες 6, Γιουλ 9 (1), Εντιαγέ 4, Μούσα 19 (5/8 τρίποντα).