ΠΑΟΚ: Πατατράκ το -27 από την Τόφας στο ημίχρονο

Ο Ελβάρ Φρίντρικσον σε φάση από τον αγώνα του ΠΑΟΚ με την Τόφας

Έγραψε (αρνητική) ιστορία ο ΠΑΟΚ στον 1ο αγώνα για το play-in τουρνουά του BCL χάνοντας με 27 πόντους διαφορά (26-53) από την Τόφας.

Ο “δικέφαλος” που βρέθηκε στο -30 (23-53) ένα λεπτό πριν το τέλος του 20λεπτου γλίτωσε το χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ σε αγώνα ευρωπαϊκών Κυπέλλων και απλά με το -27 ισοφάρισε τη δική του αρνητική επίδοση αλλά και του Παναθηναϊκού.

Είναι η 3η φορά που ελληνική ομάδα χάνει εντός έδρας σε αγώνα Κυπέλλων Ευρώπης με τόσο μεγάλη διαφορά αφού είχαν προηγηθεί ξανά ο ΠΑΟΚ εναντίον της Μπεσικτάς τη σεζόν 2015-16 για το EuroCup με το σκορ στο 20λεπτο στο 28-55 ενώ την ίδια επίδοση είχε “ισοφαρίσει” ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν 33-60 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ακριβώς δύο χρόνια πριν (12 Ιανουαρίου 2022) σε αγώνα της Ευρωλίγκα για τη σεζόν 2021-22.