Ολυμπιακός – Μιλάνο 79-74: Μουσταφά Μουσταφά… έσβησες τη φωτιά! (video)

Ο Φαλ στο παιχνίδι με την Αρμάνι

Έκανε από το… πουθενά ντέρμπι ένα ματς που φαινόταν να το καθαρίζει όταν προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά και στο φινάλε χρειάστηκε τον κυρίαρχο Μουσταφά Φαλ.

Ο Γάλλος διεθνής σέντερ ήταν αυτός που έβαλε τη σφραγίδα του όταν έκανε τάπα στον Τονούτ με τη διαφορά στους 3 πόντους και στη συνέχεια έβαλε το… νικητήριο κάρφωμα του 79-74.

Γνωρίζοντας ότι έχει απέναντί του έναν αντίπαλο που παρά τις σημαντικότατες απουσίες των Σιλντς και Μίροτιτς είναι ικανός για τα… πάντα, προερχόμενος μάλιστα από την άνετη νίκη επί της Μπασκόνια την περασμένη εβδομάδα ο Ολυμπιακός (που είχε στη 12άδα τόσο τον Γουόκαπ όσο και για 1η φορά σε ευρωπαϊκό ματς τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ) μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο ματς. Με έμφαση στην άμυνα και σερί 10-0 προηγήθηκε 10-2 (4’) οδηγώντας την ιταλική ομάδα σε 5 σερί άστοχα σουτ.

Το σερί της Αρμάνι και ο “Λάρε”

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο μέχρι τα μισά της περιόδου (15-7 στο 6’με τον Φαλ) αλλά η ομάδα του Μεσίνα δεν άργησε να βρει λύσεις με τους Νέιπιερ, Τόνουτ και Φλακαντόρι. Έτσι σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα χτυπώντας κυρίως στο τρανζίσιον έτρεξε 7-0 σερί, προσπέρασε 15-16 42’’ πριν το τέλος του 10λέπτου και συνέχισε το φοβερό σερί της κλείνοντας νικηφόρα την περίοδο με 19-18 για 18ο συνεχόμενο παιχνίδι στη φετινή σεζόν!

Ο Μπαρτζώκας αναζήτησε λύσεις από τον πάγκο και τις βρήκε αρχικά με τον Λαρεντζάκη και στη συνέχεια με τον Μιλουτίνοφ που έβαλαν τη σφραγίδα τους στη 2η περίοδο. Ο “Λάρε” με δύο τρίποντα (αλλά και ισάριθμες ασίστ) άλλαξε το μομέντουμ για το 27-26 (14’33’’) ενώ ο “Μιλού” πήρε τη σκυτάλη πρώτα από την άμυνα ειδικά με τις δύο απανωτές τάπες στον Πόιθρες και μετά με αυτοκρατορικό κάρφωμα για το 29-26 βάζοντας και την εξέδρα στο κατάμεστο ΣΕΦ στο παιχνίδι.

Έχτισε διαφορά

Το νερό έμπαινε σιγά σιγά στο αυλάκι για τον Ολυμπιακό που με το 2ο τρίποντο του Λαρεντζάκη ανέβασε τη διαφορά στους 6 (34-28 στο 17’20’’) και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 40-35 βάζοντας βάσεις νίκης. Μπαίνοντας, δε, στην 3η περίοδο αποφασισμένη να “κλειδώσει” τη νίκη η ελληνική ομάδα ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 (45-35 στο 22’20’’) και αργότερα στους 12 (51-39) και στους 13 (54-41) με τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος.

Κάπως έτσι και με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και στα επιθετικά ριμπάουντ οι γηπεδούχοι αφού ξέφυγαν 61-46 (28’) και έκλεισαν με στυλ την 3η περίοδο (63-50) αγκαλιάζοντας ολοένα και περισσότερο τη 10η νίκη τους στη διοργάνωση.

Τρίποντο ρεσιτάλ του… Μπορτολάνι

Η Αρμάνι φυσικά δεν θα παρέδιδε τα όπλα αμαχητί και συνέχισε να πιέζει με όσα όπλα είχε διαθέσιμα βρίσκοντας λύσεις ακόμη και από τον Μπορτολάνι που έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους (65-55) όμως ο Πίτερς με φόλοου-κάρφωμα και τρίποντο και ο Κάνααν κρατούσαν τους ερυθρόλευκους σε… απόσταση (70-57). Παρόλα αυτά, δύο νέα τρίποντα από Μπορτολάνι και Τόνουτ έβαλαν για τα καλά την ιταλική ομάδα στο ματς (72-67) με μόλις 4,5 λεπτά για το φινάλε.

Ο 23χρονος Ιταλός γκαρντ (Μπορτολάνι) έκανε μάλιστα ατομικό ρεκόρ (11 πόντοι) στη διοργάνωση όταν με το 3ο του τρίποντο μείωσε στους 4 (74-70) βάζοντας έξτρα πίεση στον Ολυμπιακό που είδε στη συνέχεια τον Νέιπιερ με βολές 3’32’’ πριν το τέλος να μειώνει σε απόσταση βολής (74-72)!

Η ώρα του Μουσταφά

Πλέον όλα κρέμονταν από μία κλωστή και κάθε λάθος πληρωνόταν πολύ ακριβά. Όπως η πάσα του Γουόκαπ που έδωσε νέα επίθεση στην ιταλική ομάδα που ισοφάρισε 2’48’’ πριν το τέλος 74-74 με την Αρμάνι να τρέχει επιμέρους 17-4 και μάλιστα μέσα σε 4 λεπτά! Ο Γουόκαπ βιαστικά αστόχησε ξανά αλλά η Αρμάνι έχασε ευκαιρία για το προσπέρασμα για πρώτη φορά μετά το 10λεπτο (άστοχο σουτ τριών πόντων του Τόνουτ). Αντίθετα ο Ουίλιαμς-Γκος, κρύο αίμα, έβαλε ένα καθοριστικό τρίποντο για το 77-74 και ο Φαλ έκοψε στα ίσια τρίποντο του Τόνουτ για νέα ερυθρόλευκη κατοχή.

Σε αυτή από πάσα του Πίτερς ο Φαλ κάρφωσε στο καλάθι της Αρμάνι για το 79-74 (1’14’’ πριν το τέλος) και στη συνέχεια έγινε σκιά του Νέιπιερ που αστόχησε στα 45’’ ξανά για την Αρμάνι. Οι ερυθρόλευκοι σπατάλησαν την επόμενη επίθεσή τους (τους έμεινε η μπάλα στα χέρια) μαζί όμως με 24 δευτερόλεπτα. Η Αρμάνι αστόχησε ξανά, ο κυρίαρχος Φαλ πήρε το ριμπάουντ και η νίκη πήγε στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Ουίλιαμς-Γκος 10 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάνααν 6 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3-3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 2 (1/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Πίτερς 16 (2/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 2, Μιλουτίνοφ 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 2-3 ριμπάουντ, 3 λάθη), ΜακΚίσικ 2 (1/4 σουτ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 4 (2/6 ουτ), Μπορτολάνι 11 (1/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα), Τονούτ 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέλι 4 (2/6 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες), Νέιπιερ 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Χολ 2 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Χάινς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 τάπες), Φόιχτμαν 4 (2/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη)