Ολυμπιακός – Άρης 85-71: Έβγαλε την υποχρέωση με “διπλό” Φαλ (video)

Κρατώντας δυνάμεις για τη διαβολοβδομάδα που έπεται στην Ευρωλίγκα και μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής ο Ολυμπιακός έπαιξε τόσο όσο χρειαζόταν για να νικήσει τον Άρη.

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν δίχως τους Σίκμα, ΜακΚίσικ (χωρίς δικαίωμα συμμετοχής) και τον Ουίλιαμς-Γκος (ξεκούραση) όπως και τον Παπανικολάου (ξεκούραση) απέναντι σε έναν Άρη που είχε εννέα βετεράνους και τον νεαρό Καζαμία και το πάλεψε φιλότιμα τουλάχιστον μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Με φόρα από το δεύτερο ημίχρονο του ματς με την Άλμπα στο Βερολίνο μπήκε στο παιχνίδι του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός που έπιασε από τον… λαιμό τον Άρη για να τον πνίξει. Το αρχικό 0-3 έγινε σε χρόνο d-t 15-3 (6’11’’) με τους Πίτερς και Φαλ σκόρερ και τους φιλοξενούμενους να ξεκινάνε με 1/10 εντός πεδιάς σουτ και ένα λάθος.

Η είσοδος του Σταρκ για τους κιτρινόμαυρους σε συνδυασμό με το αναμενόμενο χαλάρωμα του Ολυμπιακού από την είσοδο της 2ης πεντάδας έδωσε ευκαιρία στον Άρη να ροκανίσει τη διαφορά και να τη ρίξει με τρίποντο του Περσίδη στους 6 (20-14) στις αρχές της 2ης περιόδου και στους 4 (23-19) λίγο αργότερα (12’45’’).

Λάρε” ξανά…

Η απάντηση για τον Ολυμπιακό ήρθε διά χειρός Λαρεντζάκη με τον Κυθνιό γκαρντ να βάζει απανωτά τρίποντα για το 34-24 (18’) και την ομάδα του Μπαρτζώκα να κρατάει τη διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (41-27) με βοήθειες στο σκοράρισμα και από τον Πάπας με 5 γρήγορους πόντους αφού ο Γουόκαπ είχε αποχωρήσει από νωρίς λόγω τραυματισμού!

Και Μπλούμπεργκς!

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 15 (46-31), 16 (50-34) με τους Μιλουτίνοφ και Λούντζη αλλά τον Άρη αξιόμαχο να μην τα παρατάει. Μπλούμπεργκς και Σταρκ την κατέβασαν στους 4 (52-48 στο 27’12’’) και λίγο αργότερα σε απόσταση βολής (54-51) με τον Μπλούμπεργκς να βάζει 12 πόντους σε αυτή την περίοδο και τον Σταρκ 7, δηλαδή οι δυο τους σημείωσαν τους 19 από τους 23 πόντους του Άρη μέχρι εκείνο το σημείο στο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να παίρνει διαφορές (59-51 με τον Μιλουτίνοφ στο 29’) τον Άρη όμως να επιστρέφει (59-54) από τα πολλά λάθη των γηπεδούχων (14 έως το τέλος της 3ης περιόδου).

Ένταση από το πουθενά

Τα πνεύματα άναψαν σε μία ανύποπτη φάση 9,5 λεπτά πριν το φινάλε με το σκορ στο 62-57 όταν σε διεκδίκηση ριμπάουντ ο Λαρεντζάκης έσπρωξε τον Ντε Σόουζα, ο Ανγκολέζος αντέδρασε και χτύπησε στο πρόσωπο τον γκαρντ του Ολυμπιακού και αποβλήθηκε από τους διαιτητές αφήνοντας τους κιτρινόμαυρους με μοναδικό σέντερ τον Μπάνκστον που είχε ήδη 3 φάουλ.

Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε αυτό και μεταφέροντας το παιχνίδι του στη ρακέτα ξέφυγε 65-57 (Φαλ) και 74-64 (35’) και κάπου εκεί η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει για τα καλά. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 16 (82-66) μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο και πήραν τελικά την άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-27, 59-54, 85-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (4 ασίστ), Κάνααν 6 (2/10 σουτ, 3 ασίστ), Φαλ 15 (7/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 2 (0/5 σουτ), Πίτερς 9 (4/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 2 (1/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 17 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 10 (2/4 σουτ, 5/7 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πάπας 5 (2/2 σουτ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Πετρούσεφ 6 (2/3 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 13 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 2 (1/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλούμπεργκς 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 6 (2/5 δίποντα), Χάρελ 2 (1/6 σουτ, 2 κλεψίματα), Γκάλινατ 14 (1/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Σταρκ 14 (3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μποχωρίδης 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καζαμίας, Περσίδης 8 (1/1 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Μπάνκστον 4 (0/3 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ).