Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 76-74: Νίκη-παραμονής με buzzer τρίποντο του Μακ

Εντυπωσιακή φάση από τον αγώνα στην Καρδίτσα

Έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα παρόλα αυτά κατάφερε με τη λήξη να πάρει νίκη που ισοδυναμεί με μισή παραμονή χάρη σε τρίποντο του Τέβιν Μακ!

Η Καρδίτσα πνιγμένη από το άγχος κατάφερε αν και έχανε με 9 πόντους διαφορά επτά λεπτά πριν το φινάλε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, επιθετικά με τον Γιάνκοβιτς και τον ΜακΚάλουμ, αμυντικά με τα κλεψίματα του Δίπλαρου και τιμώρησε την αστοχία και τα λάθη του Απόλλωνα ειδικά στο τελευταίο λεπτό.

Έτσι δεν πήρε απλά τη νίκη αλλά κάλυψε και τη διαφορά του ενός πόντου από την ήττα της στο ματς του πρώτου γύρου στην Πάτρα και έχει το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία.

Μέσα σε ένα κατάμεστο “Γιάννης Μπουρούσης” η Καρδίτσα εμφανίστηκε εμφανώς αγχωμένη από το ξεκίνημα του αγώνα ζωής ή θανάτου με τον Απόλλωνα. Μπορεί να προηγήθηκε 8-6 όμως η ομάδα της Πάτρας δεν άργησε να εκμεταλλευτεί την αστοχία και τα λάθη των γηπεδούχων και να πάρει κεφάλι στο σκορ με 8-14 χάρη σε Βον και Σαλούστρο και με 15-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Όσμπορν.

Η είσοδος του βετεράνου Βλάντο Γιάνκοβιτς για την ομάδα του Παπανικολόπουλου έφερε την αλλαγή αφού η Καρδίτσα αφού μείωσε με 5 σερί πόντους του έμπειρου φόργουορντ 22-23 στη συνέχεια προσπέρασε 25-23 (14’) με επιμέρους 10-2 και με 32-27 (16’39’’) από τρίποντο του Δίπλαρου. Όμως το φινάλε της δεύτερης περιόδου ανήκε στον Απόλλωνα που “απάντησε” με δικό του 10-3 επιμέρους διά χειρός Γκιουζέλη και Βον για το υπέρ του 35-37.

Κρυφό χαρτί ο Γκιουζέλης

Η Καρδίτσα στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου πήρε στιγμιαία το προβάδισμα (40-39) με τον Γουάιτ όμως ο Απόλλων ξανά με τον Γκιουζέλη αλλά και τον νεοφερμένο Μπιμπς έτρεξε 8-0 σερί για να ξεφύγει 40-47 και στη συνέχεια με πέντε σερί πόντους του Όσμπορν να ανεβάσει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+8) για το 44-52 στο 27’25’’.

Εμφανώς πλέον οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και σιγουριά, οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα πνίγονταν στο άγχος και μόνον ο Γιάνκοβιτς στεκόταν στο ύψος των περιστάσεων μειώνοντας σε 51-56 στο τέλος της περιόδου με φόλοου. Με βολές του ίδιου μάλιστα στην αρχή της 4ης περιόδου η διαφορά έπεσε στους 3 (53-56) αλλά ο Απόλλων βρήκε ξανά απαντήσεις. Μπέιλκοκ και Γκιουζέλης ανέβασαν τη διαφορά στους 9 (54-63) μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά με επιμέρους 7-1 και τα χρονικά περιθώρια για την Καρδίτσα στένευαν επικίνδυνα.

Φινάλε θρίλερ

Στην ύστατη προσπάθειά της η Καρδίτσα να επιστρέψει ξανά μείωσε ξανά με τον Γιάνκοβιτς 61-65 (34’) και 63-67 (36’) με το παιχνίδι να αποκτά άγρια ομορφιά. Μπιμπς και Πέρκινς με δύο σημαντικά καλάθια κράτησαν τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ (65-71) δυόμιση λεπτά πριν το τέλος αλλά ο Μακ μείωσε 1’45’’ πριν το τέλος σε 67-71 μετά από κλέψιμο του Διπλαρου ο οποίος με δύο ακόμη (!) κλεψίματα από φτηνά λάθη του Απόλλωνα ισοφάρισε 1’07’’ πριν το τέλος 71-71!

Στα 54’’ ο Τσαντ Μπράουν κέρδισε φάουλ αλλά είχε 1/2 βολές αλλά στα 43’’ η Καρδίτσα προσπέρασε με τον ΜακΚάλουμ 73-72. Ο Μπιμπς αστόχησε στα 26’’ σε ελεύθερο σουτ τριών πόντων του Μπιμπς αλλά ο Μπράουν πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ στα 24’’ και με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (73-74). Η Καρδίτσα παραδόξως έκανε αχρείαστα γρήγορη επίθεση που κατέληξε σε βιαστικό και άστοχο σουτ του Σάιμπερτ στα 14’’ όμως ο Απόλλων δεν το εκμεταλλεύτηκε αφού ο Βον αστόχησε σε 2 βολές! Ετσι όλα πήγαν στο τελευταίο σουτ όπου ο μέχρι πέρυσι παίκτης του Απόλλωνα Τέβιν Μακ έγραψε με τη λήξη το τελικό σκορ (76-74).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-37, 51-56, 76-74

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 18 (8/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κλάσεν 3 (15 σουτ, 4 ασίστ), Καμπερίδης (0/4 σουτ), ΜακΚάλουμ 15 (4/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μακ 12 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιουκάναν, Δίπλαρος 8 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χρηστίδης, Αβδάλας, Σάιμπερτ 5 (2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 15 (3/7 δίποντα, 9/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 14 (6/11 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γκιουζέλης 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Βον 9 (4/14 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Σαλούστρος 7 (2/2 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Μπλέιλοκ 5 (2/2 δίποντα), Όσμπορν 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 9-4 ριμπάουντ), Πέρκινς 2 (1/7 σουτ, 4 ασίστ), Κογιωνής