Βιλερμπάν-Ρεάλ Μαδρίτης 76-77: Γλίτωσε το σοκ (video)

Ρεάλ Μαδρίτης με Βιλερμπάν

Χάρις την εξαιρετική της άμυνα στο τελευταίο κομμάτι του ματς η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε με 77–76 από την έδρα της Βιλερμπάν στη 17η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Μερένχες τα… χρειάστηκαν στο παιχνίδι, καθώς μέχρι και το 30’ ήταν πίσω στο σκορ με έξι πόντους.

Αλλά ένα 16-0 (!) σερί στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά της τελευταίας περιόδου έκρινε ουσιαστικά την «υπόθεση» νίκη υπέρ τους, παρά το ότι ισοφαρίστηκαν 74-74 με 48.7’’ για τη λήξη.

Ταβάρες (16π.) και άμυνα την γλίτωσαν από το σοκ. Ακόμη διψήφιοι ήταν οι Πουαριέ (17π.) και Μούσα (10π.)

Από την απέναντι πλευρά οι Γάλλοι πάλεψαν και έφτασαν κοντά στην έκπληξη. Μπορεί να μην την πέτυχαν, αλλά κρατούν την εξαιρετική τους εικόνα.

Οι Καμπαρό (20π.), Λι (17π.), Λοβέρν (16π.) και Σκοτ (10π.) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για τους ηττημένους.

Στο 16-1 η Ρεάλ Μαδρίτης, στο 2-15 η Βιλερμπάν.

Γαλλικό προβάδισμα

Μια εικόνα που δεν περίμενε και πολύς κόσμος έγινε πραγματικότητα στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού.

Η ουραγός της Euroleague, Βιλερμπάν, έκανε τα πάντα σωστά και έφτασε στο υπέρ της 39-33 απέναντι στην πρωτοπόρο, Ρεάλ Μαδρίτης στο 20’.

Ναι μεν οι Μερένχες είχαν απουσίες, όμως το σύνολο του Ποτσέκο «έκλεισε» το ημίχρονο έξι πόντους μπροστά χάρις τους εξαιρετικούς Λι και Καμπαρό, που είχαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα ως την ανάπαυλα.

Αξιοσημείωτο και το… μανταρίνι του Γιουλ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ισπανό να σκοράρει από το… σπίτι του!

Ανατροπή με 16-0!

Παρόμοια εικόνα είχαμε και με την έναρξη του δευτέρου μέρους, εκεί που η Ρεάλ μείωσε μέχρι και στον πόντο (50-49).

Ακολούθησε η αντίδραση της Βιλερμπάν, η οποία με ένα επιμέρους 7-2, έστειλε και πάλι τη διαφορά στο υπέρ της +6.

Μάλιστα το 57-51 ήταν το σκορ στο 30’, σε ένα ισορροπημένο δεκάλεπτο, που έληξε 18-18.

Αλλά…

Με την εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, οι Μέρενχες έδειξαν γιατί φέτος μετρούν μόλις μία ήττα στη διοργάνωση.

Καθοδηγούμενοι από την εξαιρετική τους άμυνα κράτησαν χωρίς πόντο τη γαλλική ομάδα για πέντε λεπτά και με σερί 16-0 (!) προηγήθηκαν 67-57 στο 36’.

Το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων ήρθε με 4:17 για το τέλος, το οποίο πέτυχε ο Καμπαρό.

Όμως το… πλοίο της νίκης είχε σαλπάρει με προορισμό τη Μαδρίτη, παρά το γεγονός ότι μείωσαν στον πόντο 73-72, με 1:05 και ισοφάρισαν 74-74 με 48.7” για τη λήξη.

Ένα δίποντο του Ταβάρες και η εξαιρετική τους άμυνα, τους οδήγησαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Τελικό σκορ, Βιλερμπάν-Ρεάλ Μαδρίτης 76–77.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 57-51, 76-77