Παναθηναϊκός – Ερ.Αστέρας 82-65: Του άλλαξε τα… φώτα (video)

Ο Σλούκας σε προσπάθεια του από το παιχνίδι Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας

Μέσα σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ και στη φοβερή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν 18.000 φίλοι του Παναθηναϊκού και υπό τον νέο εντυπωσιακό φωτισμό του παρκέ οι πράσινοι έκαναν 4 τις συνεχόμενες νίκες τους και προελαύνουν!

Οι παίκτες του Αταμάν είχαν το προβάδισμα συνεχώς μετά τα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης. Στηριζόμενοι στη σκυλίσια τους άμυνα και στις λύσεις που έπαιρναν πότε από Σλούκα, πότε από Μήτογλου και Γκραντ και στο τέλος από τον Αντετοκούνμπο που άλλαξε τα δεδομένα μετά το 28ο λεπτό.

Με παρτίδα σκάκι έμοιαζε ο αγώνας από τα πρώτα του δευτερόλεπτα με τον Αταμάν να αποσύρει μετά την πρώτη φάση τον Γκριγκόνις βάζοντας τον Καλαϊτζάκη στη θέση του για να “κρύψει” τον ορίζοντα στον Μίλος Τεόντοσιτς. Και τα κατάφερε περίφημα στο πρώτο ημίχρονο. Παρά το αρχικό προβάδισμα της σερβικής ομάδας με 4-7 (3’50’’) οι πράσινοι με την άμυνά τους, τα deflections και τις βοήθειες στο 5 εναντίον 5 απάντησαν με 7-0 σερί για το υπέρ τους 11-7 μέσα σε δύο λεπτά με τον Ναν.

Η ομάδα του Αταμάν διατήρησε τα ηνία του αγώνα παρά τις αλλαγές στις άμυνες του Αστέρα με τον Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί μέχρι και ζώνες προσαρμογής αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το 15-11 και το 18-13 (8’30’’) έγιναν 20-17 με τον Αστέρα να “χτυπάει” στο τρανζίσιον με τον Μίτροβιτς αλλά ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να βγάλει ουσιαστικά εκτός αγώνα τον φορμαρισμένο Τεόντοσιτς που σε 6,5 λεπτά στην 1η περίοδο είχε 0/2 τρίποντα και μόλις μία ασίστ.

Λύσεις από Σλούκα

Με προσωπικές ενέργειες του Γκραντ ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτίζει μία μικρή διαφορά (25-19 στο 12’30’’ με 5 πόντους του Αμερικανού). Ο Αστέρας βρήκε λύσεις με τον Νέντοβιτς που βρισκόταν σε γνώριμα λημέρια (27-25 στο 14’39’’). Οι πράσινοι κάπου εγκλωβίστηκαν με άστοχα σουτ και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (Βιλντόζα, Μπαλτσερόβσκι, Χουάντσο) δεν προσέφεραν ιδιαίτερα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ματς να πηγαίνει στη δύναμη.

ΓΚΡΑΝΤ

Τη λύση στο φινάλε του ημιχρόνου έδωσε ο Σλούκας που με τρίποντο και δίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 7 (34-27 στο 18’) και στους 9 (38-29 στο 19’) κλείνοντας το 20λεπτο στο +7 για την ομάδα του που και πάλι με την άμυνα κατάφερε να περιορίσει τη δράση των ατού του Αστέρα μέσα από 5 κλεψίματα και 6 παραπάνω ριμπάουντ.

Η ώρα του Ντίνου

Με (ένα ακόμη) καλάθι του ηγέτη του ο Παναθηναϊκός ανέβασε στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (41-31) ενώ ο τρίποντο του Γκριγκόνις αμέσως μετά έβαλε φωτιά στην εξέδρα (44-33 στο 21’30’’). Όμως ο υπέρμετρος ενθουσιασμός είχε αρνητικά αποτελέσματα αφού η άμυνα χαλάρωσε, η επίθεση έγινε βιαστική με αποτέλεσμα ο Αστέρας με γρήγορο 6-0 να μπει ξανά στο ματς (44-39 στο 23’30’’) με τους Μπολομπόι και Ντος Σάντος.

Οι πράσινοι ξαναβρήκαν τον καλό τους εαυτό με την επιστροφή του Μήτογλου στην πεντάδα αλλά και σημαδεύοντας την αδύναμη πλευρά της άμυνας των Σέρβων με τον Γκριγκόνις. Με 5 σερί πόντους του πρώτου η… τάξη αποκαταστάθηκε με το 55-44 (26’). Παρά το γεγονός ότι ο Μπολομπόι σκόραρε συνεχώς για τους φιλοξενούμενους (57-50 στο 28’) η διαφορά δεν έπεσε μέχρι το τέλος της περιόδου (61-50) από καλάθια των Ναν και Αντετοκούνμπο.

Κλειδί ο Αντετοκούνμπο

Ο τελευταίος όχι μόνο έδωσε πολύτιμες ανάσες στον Λεσόρ αλλά ήταν πειθαρχημένος και αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση. Περιόρισε τη δράση του Μπολομπόι και με δικό του κάρφωμα ανέβασε τη διαφορά στους 13 (63-50) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 35’. Εκεί ο Ερυθρός Αστέρας με τον Νέντοβιτς και τον Ντος Σάντος μείωσε στους 8 (67-59) αλλά Μήτογλου και Γκραντ με γρήγορο 4-0 έδωσαν εκ νέου διαφορά ασφαλείας (71-59) που παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα δίχως ιδιαίτερο κόπο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 2 (1/5 σουτ), Μπαλτσερόβσκι, Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 14 (3/4 σίποντα, 2/3 τρίποντα, 2-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 6 (3/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ(), Λεσόρ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 2-2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 8 (4/6 δίποντα, 4-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 9 (2/4 δίποντα, 4-1 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 4 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4-4 ριμπάουντ), Μήτογλου 15 (5/6 δίποντα, 5/5 βολές, 3-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς (0/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα 6 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 λάθη), Νταβίντοβατς 2 (0/4 σουτ, 6-1 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 12 (6/9 δίποντα, 4-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λάζιτς, Σιμόνοβιτς (0/4 σουτ), Τόμπι 2 (1/3 σουτ, 2 ριμπάουντ), Μπολομπόι 15 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 1-4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκιεντράιτις 1 (0/2 σουτ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντος Σάντος 12 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).