Ολυμπιακός – Απόλλων Πάτρας 84-65: Κάλαντα με Μήτρου-Λονγκ (video)

Ένα καλό Χριστουγεννιάτικο χαλάρωμα έκανε ο Ολυμπιακός “σβήνοντας” μετά από μία καυτή διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα.

Οι ερυθρόλευκοι που παρατάχθηκαν δίχως τους Μουσταφά Φαλ και Αϊζάια Κάνααν που… τράβηξαν κουπί έχοντας μεγάλη χρονικά συμμετοχή στον αγώνα με τη Βιλερμπάν έκαναν περίπατο κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα σε ένα ματς όπου αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τα ερυθρόλευκα ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ.

Ο και με τη βούλα πλέον Έλληνας γκαρντ έκανε το ντεμπούτο του λίγες μέρες αφού παρέλαβε το ελληνικό διαβατήριο και από τη μεθεπόμενη εβδομάδα θα μπορεί να έχει δικαίωμα συμμετοχής και στην Ευρωλίγκα. Όσο για την απόδοσή του, στην αρχή μπορεί να μην ήταν εύστοχος στις λιγοστές προσπάθειες που πήρε (0/4) αλλά ξεθάρρεψε στο 2ο ημίχρονο με 5 πόντους ενώ με αυτόν στο παρκέ ο Ολυμπιακός είχε συντελεστή +13 με τον παίκτη να δίνει 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και μία τάπα σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο αγώνας δεν είχε κάτι άλλο ιδιαίτερο να επιδείξει λόγω της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός πήρε από τα πρώτα λεπτά μια καλή διαφορά στο σκορ (9-2, 19-9) με τους Πίτερς και Μιλουτίνοφ πρωταγωνιστές. Ειδικά ο πρώτος ήταν αλάνθαστος στα σουτ (έχασε το πρώτο του στο 16’30’’ μετά από 6 συνεχόμενα εύστοχα) με τη διαφορά πριν το 10λεπτο να ανεβαίνει στους 15 (29-14 στο 8’20’’) και στους 16 (33-17).

Ευκαιρίες σε όλους

Στη 2η περίοδο η αποδοτικότητα των δύο ομάδων έπεσε με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί από νωρίς παίκτες που δεν έχουν μεγάλη συμμετοχή στους αγώνες όπως ο Πάπας, ο Λούντζης, ο Τανούλης και φυσικά τον… πρωτάρη Ναζ Μήτρου-Λονγκ. Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 51-28 με ξέσπασμα από τον Πετρούσεφ.

Ο Απόλλων παρά τις δικές του απουσίες με αρκετά νέα πρόσωπα στο ρόστερ του προσπάθησε όσο μπορούσε να είναι ανταγωνιστικός με τους Μπράουν και Μπλέιλοκ αλλά δεν ήταν δυνατόν έστω να πιέσει τον Ολυμπιακό. Η διαφορά παρέμεινε μέχρι το φινάλε σε επίπεδα άνω των 20 πόντων και φλέρταρε με τους 30 με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ενίοτε και θέαμα.

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 51-28, 66-46, 84-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (2 ασίστ), Παπανικολάου 6 (1/5 σουτ, 2 ασίστ), Πίτερς 20 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μιλουτίνοφ 16 (8/9 δίποντα, 6-3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 4 (1/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (2/5 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 5, (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πάπας 5 (1/3 σουτ), Πετρούσεφ 12 (6/8 δίποντα, 4-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλους): Μπλέιλοκ 8 (3/9 σουτ, 2-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπράουν 10 (4/7 δίποντα, 4-3 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Βον 6 (3/8 σουτ), Μπράουν 10 (4/7 δίποντα, 4-3 ριμπάουντ), Μουράτος 9 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Ουάσιγκτον 14 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ), Όσμπορν 12 (3/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καφέζας, Κογιωνής