ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 72-69: Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε ο Δικέφαλος (video)

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε με 21 πόντους μπροστά χρειάστηκε να δείξει μέταλλο στο τελευταίο τρίλεπτο για να επικρατήσει της Καρδίτσας με 72-69.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χάρισον που σημείωσε 20 πόντους με 3 τρίποντα ενώ ακολούθησε ο Άλστον με 12.

Στην αντίπερα όχθη, η Καρδίτσα, που παρά την ήττα κέρδισε τις εντυπώσεις με το come back στο δεύτερο μέρος, είχε πρώτο σκόρερ τον ΜακΚάλουμ με 18 πόντους.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με την Καρδίτσα να μπαίνει πολύ συγκεντρωμένη και με τρίποντο του Κλάσεν ξέφυγε στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με 4 πόντους (12-16 στο 6’).

Σε εκείνο το σημείο όμως ο ΠΑΟΚ πάτησε το πόδι στο γκάζι και με σερί 14-0 πήρε διψήφια διαφορά (26-16 στο 9’), η οποία μάλιστα σταδιακά όσο περνούσαν τα λεπτά αυξανόταν αφού το σύνολο του Φώτη Τακιανού έφτασε λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου μέρους και στο +21 (49-28 στο 19’).

Στη συνέχεια όμως οι Θεσσαλοί έδειξαν πως δεν θα πέσουν αμαχητί και με σύμμαχο την άμυνα τους και τον Δίπλαρο που είχε σμπαραλιάσει την άμυνα των γηπεδούχων πήγαν στην τελική ευθεία με μόλις 5 πόντους διαφορά χάρις ενός επιμέρους 26-10 (59-54 στο 33’).

Το ματς από εκείνο το σημείο έγινε πολύ κλειστό και όλα έδειχναν πως θα κρινόταν σε λεπτομέρειες. Αυτές αρχικά φαινόταν πως θα πάνε στον ΠΑΟΚ αφού στο 37’ είχε αέρα 8 πόντων (68-60) αλλά οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 9-2 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έφεραν το ματς στον πόντο (70-69).

Οι τελευταίες στιγμές του αγώνα ήταν δραματικές αφού οι Σμιθ και Χάρισον πέταξαν στα σκουπίδια από μια βολή έκαστος αλλά το τρίποντο του Σάιμπερτ για να στείλει το ματς στην παράταση βρήκε σίδερο και ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 72-69.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-5 ενώ η Καρδίτσα έμεινε στην τελευταία θέση με 1-10.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2, ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).