Μαρούσι – Κολοσσός 85-74: Τέταρτη νίκη και πιο κοντά στην παραμονή (video)

Καταιγιστικό για 25 λεπτά το Μαρούσι προηγήθηκε ακόμη και με 22 πόντους διαφορά, στη συνέχεια χαλάρωσε αλλά δεν το πλήρωσε χάρη στους Γιαννόπουλο και Μπρίσκοου.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη πρόσθεσε μία ακόμη πολύτιμη νικη στο… σακούλι και παράλληλα σφράγισε την παρουσία του Περιστερίου στο Final-8 του Κυπέλλου ανεξαρτήτως αποτελέσματος του Κυριακάτικου αγώνα της ομάδας του Σπανούλη με την ΑΕΚ.

“Μαγκωμένες” και άστοχες ήταν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες με τον Κολοσσό να έχει διάθεση να κατεβάσει τον ρυθμό πηγαίνοντας κυρίως το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις. Έτσι πήρε ένα μικρό προβάδισμα (10-14) στο 7’43’’ δείχνοντας ότι θα χτυπήσει το ματς. Όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Το Μαρούσι με την άνοδο του Μπρίσκοου, την είσοδο του Ραντουλιτσα που “γέμισε” τη ρακέτα και κυρίως την ευστοχία των “βομβαρδιστών” Στασινού και Γιαννόπουλου, αφού ισοφάρισε 16-16 πάτησε γκάζι στη 2η περίοδο. Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να σημειώνει και τους 13 πόντους του στο 2ο δεκάλεπτο και τον Στασινό να προσθέτει δύο τρίποντα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 34-20 στο 16’40’’ με τον Κολοσσό να τα… σπάει.

Είχε… Χάρη ο Γιαννόπουλος

Η ομάδα της Ρόδου είχε όλα της τα ατού σε κακή βραδιά αφού Γκάουντλοκ, Περάντες και Ουτόμι είχαν μαζί 2/13 σουτ στο 1ο ημίχρονο, χρειάστηκε 19 λεπτά για να βάλει ένα τρίποντο μετά από 10 άστοχες προσπάθειες αλλά το Μαρούσι είχε ήδη ξεμακρύνει (39-22 στο 18’) κλείνοντας το ημίχρονο με τη διαφορά στους 18 (43-25)!

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 (48-26) και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 25ο λεπτό αφού ο Κολοσσός με τον νεοφερμένο Σίτου μείωσε στους 13 (57-44) και με τρίποντο του Παπαδάκη λίγο πριν το τέλος της περιόδου στους 12 (64-52) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς μιας και η ομάδα της Ρόδου στο 3ο δεκάλεπτο είχε 4/6 τρίποντα.

Επιστροφή μέχρι τους 5!

Μετά από δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο η διαφορά έπεσε κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (68-59) για τον Κολοσσό που είχε βρει την χαμένη του ευστοχία με τον Γκάουντλοκ και τον Ουτόμι. Τη λύση για το Μαρούσι έδωσε (ξανά) ο Χάρης Γιαννόπουλος ο οποίος με δύο συνεχόμενα καλάθια (τρίποντο και δίποντο) έκανε το 75-62 στο 34ο λεπτό.

Και πάλι όμως ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και αρχικά με τον Μπράϊκοβιτς και στη συνέχεια με τον Μπιλλή μείωσε στους 5 (79-74) με 2,5 λεπτά για το τέλος! Οι δύο ομάδες έχασαν τις επόμενες επιθέσεις τους (άστοχα σουτ τριών πόντων) με τον Μπρίσκοου να δίνει ανάσα (81-74) στο 38’30’’. Οι Ροδίτες έκαναν νέο λάθος με τον Μπιλλή και ο Τζούιστον με λει-απ σφράγισε τη νίκη του Μαρουσίου.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 2, Τζούιστον 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπρίσκοου 20 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Ραντούλιτσα 7 (2/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Νικολαϊδης 11 (4/7 δίποντα, 3-1 ριμπάουντ), Σιμπάντε, Στασινός 6 (2/5 τρίποντα), Μπόγρης 2, Γούνταρντ 8 (3/6 δίποντα, 5-3 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 25 (3/5 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6-2 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 19 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ουτόμι 10 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4-1 ριμπάουντ), Σίτου 11 (3/5 δίποντα, 7-1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πόλεϊ 2, Περάντες 7 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπράϊκοβιτς 11 (5/7 δίποντα), Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 2, Μπιλλής 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 λάθη), Καμαριανός, Παπαδάκης 5 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουνττ, 5 ασίστ, 2 λάθη)