Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 73-85: Επιστροφή στην κανονικότητα (video)

Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός δεν λάθεψε όπως πέρυσι. Οι ερυθρόλευκοι με παίκτη-κλειδή τον Κάνααν στο 2ο ημίχρονο έφυγαν με νίκη από τη Λυών και επέστρεψαν στο 50% (8-8).

Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε το προβάδισμα στο σκορ συνεχώς μετά τα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα, πήρε διαφορά 18 πόντων στην αρχή της 3ης περιόδου με μπροστάρη τον Κάνααν στην επίθεση και τον Φαλ στην άμυνα (8 τάπες από τον διεθνή Γάλλο) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ από τη Βιλερμπάν που γνώρισε την 7η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα της!

Μπορεί να καθυστέρησε λιγάκι να μπει στο πνεύμα του αγώνα αλλά όταν το έκανε ο Ολυμπιακός απέκτησε τον έλεγχο του ματς στη Λυών. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-4 στα πρώτα λεπτά με τις ατομικές προσπάθειες του Λι και του Λουαού-Καμπαρό αλλά η αντίδραση των ερυθρόλευκων ήρθε άμεσα. Με τον Γουόκαπ αρχικά και τον Πίτερς στη συνέχεια σκόρερ και με έμφαση στην άμυνα έτρεξαν σερί 9-0 παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 7-13.

Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μετά από τρίποντο του Κάνααν (11-16) αλλά συνεχόμενοι πόντοι του Μάικ Σκοτ για τη Βιλερμπάν έφεραν για τελευταία φορά στα ίσια το σκορ (16-16) στο 8’15’’. Η είσοδος του Ουίλιαμς-Γκος και η ιδανική τελευταία επίθεση της πρώτης περιόδου διά χειρός Παπανικολάου έκαναν το σκορ 16-22 και 18-25.

Shaq attack!

Η Βιλερμπάν το πάλεψε για λίγο ακόμη στην αρχή της 2ης περιόδου με τον Λουαού-Καμπαρό να είναι ουσιαστικά η μοναδική αξιόπιστη λύση της (14 πόντοι στα πρώτα 15 λεπτά από τους 28 πόντους της ομάδας του) μειώνοντας 24-27 (11’) αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε στο πρόσωπο του ορεξάτου ΜακΚίσικ με δύο σερί τρίποντα του Αμερικανού τον σκόρερ που έψαχνε από τον πάγκο. Η διαφορά ανέβηκε στους 9 (26-35) και μετά στους 10 (28-38) με τον Μπαρτζώκα να δοκιμάζει (και να δικαιώνεται) για πρώτη φορά σχήμα Πετρούσεφ – Σίκμα ως δίδυμο ψηλών αφού ο Μιλουτίνοφ φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε περισσότερη κινητικότητα στην άμυνα ενώ στην επίθεση 4 σερί πόντοι του Λαρεντζάκη ανέβασαν τη διαφορά στους 12 (31-43 στο 15’30’’) και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα έως το τέλος του ημιχρόνου (37-49) με τον Ολυμπιακό να κλείνει το 20λεπτο έχοντας 11/13 δίποντα και (κυρίως) 9/9 βολές!

Στο +18!

Μπαίνοντας στην 3η περίοδο με αέρα 12 πόντων ο Ολυμπιακός πατούσε πολύ καλύτερα στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση και με ένα γρήγορο 8-0 διά χειρός Πίτερς και Γουόκαπ ξέφυγε με 39-57 (21’43’’) δείχνοντας τη διάθεση να “καθαρίσει” μία και καλή την υπόθεση νίκη. Παρόλα αυτά ήταν πολύ νωρίς για… όνειρα νίκης. Μέσα σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά και με επιμέρους σκορ 13-2 διά χειρός Λοβέρν και Καουντί που έριξαν τη διαφορά στους 7 (52-59 στο 26’) εκμεταλλευόμενοι τις βιαστικές επιθέσεις του Ολυμπιακού και τις αργές επιστροφές στην άμυνα τιμωρώντας με παιχνίδι στο τρανζίσιον!

Τρόμος από τον Φαλ

Το, επιβεβλημένο, τάιμ-άουτ του Μπαρτζώκα και οι ακόμη πιο απαραίτητες φωνές του Έλληνα τεχνικού έφεραν αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό να αντιδρά ακαριαία. Με εννέα συνεχόμενους πόντους του Κάνααν (δύο τρίποντα και ένα καλάθι και φάουλ) και… κερασάκι τρίποντο του Λαρεντζάκη οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με 12-0 σερί (σημαντική η συνεισφορά του Μουσταφά Φαλ με συνεχόμενες τάπες) για το 52-71 και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της 69’’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου βάζοντας γερές βάσεις νίκης.

Σφραγίδα Κάνααν

Η Βιλερμπάν κατάφερε να περιορίσει τις απώλειες με ένα γρήγορο 5-0 για το 57-71 από τρίποντο του Λι με τη λήξη και στους 10 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (63-73 στο 32’45’) με τους ψηλούς (Λοβέρν, Εγκμπούνου). Ο Ουίλιαμς-Γκος έδωσε λίγες ανάσες με 4 σερί πόντους για το 63-77 όμως το… τετράποντο του Λι (από φάουλ του Πετρούσεφ) επανέφερε τη διαφορά στους 10 (67-77) από αντιαθλητικό του Πετρούσεφ σε τρίποντο του Αμερικανού με 5,5 λεπτά για το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις απανωτές ευκαιρίες να ρίξουν τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (0/2 βολές του Λουαού-Καμπαρό, λάθος και άστοχο σουτ απο τον Σκοτ) με τον χρόνο να κυλά υπέρ του Ολυμπιακού και τον Φαλ να κυριαρχεί αμυντικά μοιράζοντας… τάπες (8) και τρόμο. Ο Κάνααν με δύο συνεχόμενα καλάθια κράτησε τη διαφορά ασφαλείας (69-81 στο 36’43’’) με τη Βιλερμπάν να μειώνει έως τους 8 (73-81) αλλά τίποτα παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Λι 16 (1/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λά8η), Καουντί 9 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβέρν 10 (3/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5-3 ριμπάουντ, 3 ασίστ,), Λουαού-Καμπαρό 16 (5/11 δίποντα, 3 λάθη), Τζάκσον, Εγκμπούνου 6 (3/4 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 4 (2/5 δίποντα), Λάιτι, Ντιαγιέ, Γιακόβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 4-1 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάνααν 19 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 2 (1/2 δίποντα, 6-1 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 τάπες), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπραζντέικις, Πίτερς 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 4 (1/2 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ, Σίκμα, ΜακΚίσικ 13 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές)