Εφές – Μπασκόνια 80-87: Άλωσαν το «Σινάν Ερντέμ» οι Βάσκοι (video)

Σπουδαία νίκη στην Πόλη πέτυχε η Μπασκόνια, επικρατώντας με 87-80 της Αναντολού Εφές για τη 16η αγωνιστική της Εuroleague.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε στην αναμέτρηση της Παρασκευής (22/12) σε εξαιρετική κατάσταση τον Μάρκους Χάουαρντ, που τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους, ενώ η Μπασκόνια «χτύπησε» στην τελική ευθεία του ματς, καθώς μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν απόλυτα κλειστό.

Χέρι χέρι, λοιπόν, πήγαιναν στο «Σινάν Ερντέμ» οι δύο αντίπαλοι στο πρώτο μέρος, με ισόπαλο το πρώτο δεκάλεπτο (17-17), ενώ και η λήξη του ημιχρόνου στα ίσα βρήκε Τούρκους και Βάσκους (36-36).

Ο Λάρκιν με τον Χάουαρντ το είχαν πάει λίγο στην προσωπική μονομαχία, με την Εφές να κλείνει την τρίτη περίοδο με ένα μικρό προβάδισμα (60-57), όμως… στέρεψε εν συνεχεία κι έδειξε να μην έχει δυνάμεις.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, με ένα σερί σε λιγότερο από δύο λεπτά το 68-68 έγινε 68-76 και η υπέρ τους διαφορά έφτασε ακόμη και το +13 (74-87).

Ο Χάουαρντ ήταν εντυπωσιακός για την Μπασκόνια με σούπερ ποσοστά ευστοχίας (5/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/4 βολές), με Μαρίνκοβιτς (14 πόντοι), Μίλερ-ΜακΙντάιρ (14π.), Μονέκε (13π.) και Σεντεκέρσκις (11 π.) να βάζουν με τη σειρά τους το λιθαράκι τους για την ένατη φετινή νίκη της Μπασκόνια στη διοργάνωση (ρεκόρ 9-7).

Ο Λάρκιν με 23 πόντους δεν είχε συμπαραστάτες και η ομάδα του Ερντέμ Τσαν μετρά πλέον 7 νίκες και 9 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-36, 60-57, 80-87

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 23 (5/7 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπουά 5 (1), Μπράιαντ 8, Γκαζί 3, Τόμπσον 8, Χόλατζ 2, Οσμανί 8, Οτούρου 14, Ντάουμ 3 (1), Ζίζιτς 2, Τζόουνς 4.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 28 (5/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Ραϊέστε, Κιόζα 2, Σεντεκέρσκις 11 (1), Μαρίνκοβιτς 14 (4), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 14 (1), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ντιόπ, Κότσαρ, Μονέκε 13 (1).