Μονακό – Παναθηναϊκός 90-91: Γκριγκόνιιιιιιις και τάβλα η πριγκίπισσα! (video)

Γύρισε το ματς από το -12 λιγότερο από 8 λεπτά για το φινάλε. Δεν… μάσησε από το καλάθι του Οκόμπο και με τρίποντη βόμβα του Γκριγκόνις πήρε νίκη… 4άδας.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από την κόλαση όχι μία αλλά πολλές φορές στο Πριγκιπάτο και πήρε μία τεράστιας σημασίας τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά νίκη. Μία νίκη-δήλωση ότι η ομάδα είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

Με συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα στην άμυνα και τους συνήθεις ύποπτους στην επίθεση, δηλαδή Γκριγκόνις και Μήτογλου μπροστάρηδες, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα. Μετά το αρχικό 5-4 της Μονακό με επιμέρους 10-3 προσπέρασε 8-14 στα μισά της περιόδου (5’27’’) και ανέβασε τη διαφορά στους 8 με τον Σλούκα (12-20).

Με απανωτές πετυχημένες άμυνες και τον Μήτογλου κέρβερο στα ριμπάουντ οι πράσινοι διατήρησαν αυτή τη διαφορά μέχρι λίγο πριν το τέλος της περιόδου (15-22 στο 8’27’’) όμως όπως συμβαίνει συνήθως στους αγώνες της Μονακό ένα μικρό χαλάρωμα αρκεί για να γίνει η ζημιά. Οι γηπεδούχοι με γρήγορο 4-0 μείωσαν 19-22 στο τέλος της περιόδου και παρότι η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 7 (19-26) από δύο πολύ καλές άμυνες του Βιλντόζα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους.

Κέμπα Γουόκερ από τα παλιά

Το κατάφεραν με την είσοδο του ορεξάτου και άκρως αποτελεσματικού Κέμπα Γουόκερ με τον πρώην All Star του ΝΒΑ να βάζει 7 γρήγορους πόντους σε λιγότερο από 6 λεπτά συμμετοχής αλλά και με τον Χολ να παίζει… βόλεϊ στην πράσινη ρακέτα αφού ισοφάρισαν 28-28 (12’20’’ μετά από αχρείαστο αντιαθλητικό του Βιλντόζα) και προσπέρασαν 31-28 στο 13’ από τα λάθη του εκτός κλίματος αγώνα Ναν.

-15 και… καμπανάκι

Η σκυτάλη από τον Γουόκερ πέρασε στον Μάικ Τζέιμς ο οποίος είτε σκοράροντας (34-30) είτε πασάροντας κρατούσε μπροστά την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός που είδε τον Λεσόρ να φορτώνεται με 3ο φάουλ στο 16’30’’ (40-34) μείωσε με τρίποντο του Βιλντόζα στον πόντο (40-39) και αφού προηγήθηκε φοβερή τάπα του Γκραντ στον Ουατάρα όμως όπως συνέβη και στην 1η περίοδο το χαλάρωμά του αμυντικά μετά το 18ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στη Μονακό να κλείσει το ημίχρονο στο +8 (47-39) με τους γηπεδούχους να έχουν 5/7 τρίποντα που ισορροπούσαν τα 8 τους λάθη.

Στην 3η περίοδο η Μονακό έχοντας τον αέρα του +8 μπήκε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο ματς σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που συνέχισε να είναι ακίνδυνος από την περιφέρεια (Ναν 0/6 σουτ και 2 λάθη, Σλούκας 3/7 σουτ και 2 λάθη, Γκραντ 1/4 σουτ). Έτσι η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο νούμερο (53-42 στο 23’) με τον Μάικ Τζέιμς και να συνεχίζει να ανεβαίνει έως τους 13 (55-42) αφού η άμυνά του άρχισε να… μπάζει για τα καλά.

6-0 από το πουθενά

Όταν η διαφορά έφτασε στους 15 (60-45) στο 26’30’’ χτύπησε το καμπανάκι κινδύνου πρόωρης απώλειας του αγώνα για τον Παναθηναϊκό που έσφιξε την άμυνά του και με βολές του Λεσόρ και τρίποντο του Βιλντόζα μείωσε με 6-0 σερί στους 9 (60-51) στο 27’ και με 2η σερί τρίποντη βόμβα του Αργεντίνου στους 7 (61-54) στο 27’40’’ και με τον Μήτογλου στους 5 (61-56 28’20’’)!

Δυστυχώς για τους πράσινους το ξέσπασμα αυτό δεν είχε συνέχεια αφού η Μονακό από το… πουθενά έτρεξε σερί 6-0 μέσα σε ένα λεπτό (67-56) αφού ο Παναθηναϊκός έχασε απανωτές ευκαιρίες με τον Μήτογλου (διπλά άστοχος σε διπλό επιθετικό ριμπάουντ) και τον Βιλντόζα ενώ ο Αντετοκούνμπο έκανε ένα εντελώς αχρείαστο φάουλ.

Το ξύπνημα του Ναν

Αυτό το +11 έφερε ηρεμία και σιγουριά στη Μονακό που ξεκίνησε την 4η περίοδο δίχως τον Τζέιμς αλλά με τρίποντο του Ντιάλο ανέβασε τη διαφορά στους 12 (72-60 στο 31’) και την κράτησε στα ίδια επίπεδα (75-63) ο για… ένα μήνα προ διετίας παίκτης των πράσινων. Κάπου εκεί το ματς έγινε… ροντέο με συνεχείς επιθέσεις 10 δευτερολέπτων από τις δύο ομάδες και τον Παναθηναϊκό να το εκμεταλλεύεται. Το δεύτερο εντός πεδιάς καλάθι του Ναν ήταν το έναυσμα της ύστατης αντεπίθεσης με την ομάδα του Αταμάν να τρέχει επιμέρους 11-2 και να μειώνει στους 3 (80-77) ακριβώς 4’ για το φινάλε με τον Ναν να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση!

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πλέον είχαν επιστρέψει για τα καλά αφού με τον Ναν μείωσαν στον πόντο (82-81, 37’10’’) και στη συνέχεια με βόμβα του Σλούκα ισοφάρισαν 84-84 (38’)! Η επόμενη καθοριστική άμυνα βγήκε με άστοχο σουτ του Οκόμπο όμως ο Ερνανγκόμεθ έκανε φτηνό επιθετικό φάουλ στον Ντιάλο 1’32’’ πριν το τέλος. Ο Τζέιμς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Μοτιεγιούνας πήρε επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ από τον Χουάντσο (1’15’’) και με 1/2 βολές έκανε το 85-84.

Το δώρο του Οκόμπο

Ο Ναν στα 55’’ εκβίασε το σουτ (ίσως και με φάουλ από τον Τζέιμς στο ξεκίνημα της προσπάθειάς του) και αστόχησε με τον Τζέιμς στα 52’’ να κερδίζει με την πονηριά του τρεις βολές από φάουλ του Σλούκα στο κέντρο του γηπέδου! Ήταν αλάνθαστος για το 88-84 με τον Σλούκα να μειώνει με ντράιβ πολύ γρήγορα (88-86) στα 47’’. Ο Λεσόρ έκλεψε από τον Οκόμπο στα 40’’, ο Γκριγκόνις αστόχησε στα 21’’ αλλά ο Λεσόρ με παλικαρίσιο επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου ισοφάρισε 88-88 20’’ για το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση της Μονακό η μπάλα παραδόξως δεν πήγε στα χέρια του Μάικ Τζέιμς αλλά του Έλι Οκόμπο ο οποίος πήγε στο ένας εναντίον ενός τον Βιλντόζα και τον νίκησε κατά κράτος βάζοντας το καλάθι κερδίζοντας και φάουλ για το 90-88. Όμως ο Οκόμπο έχασε… άτσαλα επίτηδες τη συμπληρωματική βολή και με αυτή του τη βλακεία 2,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε (μετά το τάιμ-άουτ του Αταμάν) μία τελευταία ευκαιρία στον Παναθηναϊκό. Και ο Γκριγκόνις άρπαξε την ευκαιρία αφού με buzzer τρίποντο από την πάσα του Μήτογλου έγραψε το τελικό 90-91 και φυσικά πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91

ΜΟΝΑΚΟ (Σ.Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 15 (4/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκειμ, Μπράουν 5 (2/8 δίποντα, 5-3 ριμπόαυντ, 3 ασίστ), Ντιάλο 17 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κορνελί 2 (13 σουτ), Γουόκερ 13 (0/1 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 8 (2/2 δίποντα, 1-2 ριμπάουντ), Ουατάρα 3 (3 ριμπάουντ), Χολ 11 (5/7 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3-1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντοζα 11 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόβσκι 2 (1/1 δίποντο), Σλούκας 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ναν 14 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 2 λάθη), Λεσόρ 16 (6/8 δίποντα, 4/6 βολές, 1-3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο (2-1 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 2 (1/3 σουτ), Μήτογλου 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)