Αρμάνι Μιλάνο – Βιλερμπάν 84-61: Πήρε «ανάσα» πριν τον Παναθηναϊκό (video)

Εύκολο βράδυ για την Αρμάνι στο Μιλάνο που αντιμετώπισε δυσκολίες μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στη Βιλερμπάν φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη.

Οι Ιταλοί έφτασαν έτσι στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, κάτι που καταφέρνουν για μόλις δεύτερη φορά φέτος στην Ευρωλίγκα, ανεβαίνοντας στο 6-9 και περιμένοντας τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Παρασκευή (21:45).

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όπου οι Γάλλοι έδειξαν σφυγμό επιστρέφοντας από το 20-10 για να προηγηθούν μάλιστα (20-21), η Μιλάνο ανέβασε στροφές και πήρε γρήγορα διαφορά.

Με «όπλο» τους την άμυνα, οι παίκτες του Μεσίνα κράτησαν εκείνους του Ποτσέκο στους 27 μόλις πόντους για τα επόμενα 20 λεπτά κι έτσι η δουλειά τους έγινε πολύ εύκολη. Με Σιλντς, Πόιθρες και Μέλι πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα, η Μιλάνο έφτασε στο +23 λίγο πριν το 30’ (65-42) και κάπου εκεί άρχισε να κάνει… συντήρηση.

Η τελευταία περίοδος πήγε με «αυτόματο πιλότο» και έτσι οι Ιταλοί έφτασαν στην έκτη τους νίκη. Ο Μέλι με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ιταλών, ενώ σπουδαίο ματς έκανε ο Σιλντς με 13 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Ουραγός με 2-13 η Βιλερμπάν με τους Λοβέρν (12π), Λι (10π) και Λουβαβού-Καμπαρό (10π) να είναι οι μοναδικοί διψήφιοι.

Δεκάλεπτα: 22-21, 46-36, 67-48, 84-61

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πόιθρες 11 (5/6 δίποντα), Μπορτολάνι 3 (1), Τονούτ 5 (1), Μέλι 17 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Μπάρον 3 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμαγκάτε 4, Φλακαντόρι 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Χολ 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καρούζο 3 (1), Σιλντς 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάινς 5, Φόγκτμαν 11 (1)

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Σκοτ 6 (2/9 σουτ), Λι 10 (2), Καχούντι 2, Λοβέρν 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 10 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 8 λάθη), Τζάκσον 4 (1), Ντε Κόλο 5 (1), Εγκμπούνου 4 (7 ριμπάουντ), Φαλ 3, Λάιτι 5 (1)