Άλμπα Βερολίνου – Μπαρτσελόνα 74-70: Γερμανικό «χαστούκι» στους Καταλανούς (video)

Βαρκελόνη έχουμε πρόβλημα! Τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια για την Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα που είδε την Άλμπα να την υποχρεώνει στην 5η της ήττα.

Η ομάδα του Γκριμάου πλήρωσε τα 6/24 τρίποντα και τα 15 λάθη της, με την Άλμπα να κάνει σπουδαίο τρίτο δεκάλεπτο, αλλάζοντας το μομέντουμ του αγώνα.

Το 7-19 με το οποίο μπήκαν οι Καταλανοί στο παιχνίδι προδιέθετε το κοινό του Βερολίνου για εύκολη επικράτηση των φιλοξενούμενων, ωστόσο οι Γερμανοί επέστρεψαν άμεσα (19-22). Παρόμοια εικόνα και στο β’ δεκάλεπτο με το +9 της Μπαρτσελόνα να καταλήγει σε μόλις +3 στο ημίχρονο (38-41).

Η Άλμπα κράτησε την αντίπαλό της στους 11 μόλις πόντους στη γ’ περίοδο και με τους Τόμας, Γουέτζελ να έχουν πάρει πάνω τους την επίθεση της ομάδας τους το σκορ «γύρισε» στο 56-50. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με την Μπαρτσελόνα να έχει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και με το 70-57 να φαίνεται απίστευτο σε όσους παρακολουθούσαν το ματς.

Με πέντε λεπτά να απομένουν οι Καταλανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια με Βέσελι, Λαπροβίτολα αλλά το 73-70 ήταν το περισσότερο που πλησίασαν με την ομάδα του Γκονθάλεθ να φτάνει στη μεγαλύτερη νίκη της φέτος, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-12. Ο Ματ Τόμας με 13-3-3 και ο Τίμαν με 12-7-3 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Στο 10-5 η Μπαρτσελόνα με τον Λαπροβίτολα να είναι ο μοναδικός διψήφιος με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-22, 38-41, 56-52, 74-70

Άλμπα Βερολίνου: Μπράουν 10 (2/5 τρίποντα), Πρόσιντα 11 (1/4 τρίποντα), Σπανιόλο 2, Γουέτζελ 10 (3 ριμπάουντ), Ντίλοου 5, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 5, Τόμας 13, Νίκιτς, Κουμάτζι 4, Τίμαν 12 (7 ριμπάουντ).

Μπαρτσελόνα: Ντα Σίλβα 6 (3 ριμπάουντ), Πάουλι 2, Βέσελι 8 (4 ασίστ), Μπριθουέλα 7, Κάλινιτς 8 (3 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 5 (10 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 7, Λαπροβίτολα 15 (4 ασίστ), Πάρκερ 7 (4 ριμπάουντ), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 2, Πάρα 3