Ρεάλ – Μπάγερν 88-73: Ένα τετράλεπτο αρκούσε στη «βασίλισσα» (video)

Συνέχεια στις επιτυχίες έδωσε την Πέμπτη (14/12) η Ρεάλ Μαδρίτης στην Εuroleague, επικρατώντας με 88-73 της Μπάγερν Μονάχου και παραμένοντας στην κορυφή.

Η ομάδα του Τσους Ματέο έφτασε τις 13 νίκες σε 14 αγωνιστικές και συνεχίζει να δείχνει αχτύπητη, για να… στενοχωρήσει και τον Πάμπλο Λάσο στην επιστροφή του στο «Βίζινκ Σέντερ» ως αντίπαλος.

Tο ματς

Η «βασίλισσα» εμφανίστηκε νωχελική στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα οι Βαυαροί να κλείσουν στο +4 το πρώτο δεκάλεπτο (19-23), ενώ ήταν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης με το τέλος του ημιχρόνου, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα (42-37).

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν αποφασισμένοι να αγχώσουν τη «βασίλισσα», αφού παρέμειναν κοντά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο (63-57), αλλά μέχρι εκεί εντέλει.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης με συνοπτικές διαδικασίες έτρεξαν ένα σερί 14-0 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα το 63-59 να γίνει 77-59 και όλα είχαν κριθεί πλέον.

Ο αειθαλής Σέρχιο Γιουλ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ρεάλ, με Καμπάσο, Χεζόνια, Ροντρίγκεθ και Πουαριέ να είναι με τη σειρά τους διψήφιοι.

Η καλή προσπάθεια της Μπάγερν δεν αρκούσε, για να γνωρίσει την όγδοη φετινή της ήττα στη διοργάνωση κι ενώ οι πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπόνγκα (15 πόντοι) και Μπούκερ (14π.)

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-37, 63-57, 88-73

ΡΕΑΛ (Ματέο): Κοζέρ 6, Φερνάντεθ, Καμπάσο 13, Χεζόνια 12 (2), Ροντρίγκεθ 11 (3/3 τρίποντα), Ντεκ 7, Πουαριέ 11, Ταβάρες 8, Γιουλ 16 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Εντιαγέ, Μούσα 4.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Φρανσίσκο 11 (1), Έντουαρντς 11 (1), Γκιφάι, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 15 (1), Μπολμάρο 6 (1), Ιμπάκα 6, Μπράνκοβιτς 4, Μπούκερ 14 (1).