Μακάμπι Τελ Αβίβ – Εφές 95-86: Πήραν πολύτιμη νίκη οι Ισραηλινοί (video)

Η Μακάμπι πήρε πολύτιμη νίκη απέναντι στην Εφές με 95-86 και μετά από 14 αγωνιστικές πάτησε στην πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Για τους Ισραηλινούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Λορέντζο Μπράουν που πέτυχε 21 πόντους ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Κόλσον που πρόσθεσε άλλους 19.

Για την αποδεκατισμένη Εφές, ο Τόμπσον ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Ντάουμ και Λάρκιν με 20 και 17 αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα πρώτα λεπτά χέρι χέρι (21-20 στο 7’) ώσπου η Μακάμπι με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 9 πόντους (29-20 στο 9’).

Παρ’ όλα αυτά η Εφές αντέδρασε και με επιμέρους 11-3 έφερε αρχικά το ματς στο καλάθι (32-31 στο 13’) ενώ λίγο αργότερα με τα τρίποντα των Τόμπσον και Λάρκιν πήρε και προβάδισμα 5 πόντων (41-46 στο 19’).

Οι Ισραηλινοί πάντως αντέδρασαν άμεσα αφού εκμεταλλεύτηκαν τις αλλαγές του Ερντέμ Τζαν, που έχει πολύ λίγες λύσεις επιπέδου Ευρωλίγκας, παίρνοντας το προβάδισμα στα μισά της τρίτης περιόδου (55- 53 στο 25’).

Αυτή η εξέλιξη έδωσε το μομέντουμ στην ομάδα του Κάτας ώστε να βάλει τις βάσεις για μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια αφού 7 λεπτά πριν τη λήξη βρέθηκε με διψήφια διαφορά υπέρ της (78-67).

Tα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η Εφές δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για μια μεγάλη ανατροπή με το τελικό 95-86 να δίνει στη Μακάμπι μια πολύ σημαντική νίκη που την ανέβασε στο 8-6 σε αντίθεση με τους Τούρκους που έπεσαν στο 7-7.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 45-48, 66-64, 95-86

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5, Γουέμπ 14 (4/7 τρίποντα), Μπράουν 21 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντουιν 4 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σόρκιν 8, Ριβέρο 2, Κοέν 2, Νίμπο 8 (4/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κόλσον 19 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 17 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τουντσά, Γκαζί 3 (1/7 σουτ), Τόμπσον 22 (6/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιλντιζλί, Όλατς 3 (1), Οσμάνι 2 (1/10 σουτ), Οτούρου 7, Ντάουμ 20 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τζόουνς 12 (5/11 δίποντα, 2/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)