Χάποελ Ιερουσαλήμ – ΠΑΟΚ 71-61: Όλα για τη 2η θέση (video)

Δεν τα κατάφερε στο Βελιγράδι ο ΠΑΟΚ απέναντι στη Χάποελ, πλήρωσε ένα κακό 4λεπτο στο τέλος της 3ης περιόδου και πλέον στοχεύει στη 2η θέση στον όμιλό του στο BCL.

Ο “δικέφαλος” αποχαιρέτησε την πρωτιά αφού έχασε και τη διαφορά των 2 πόντων με την οποία είχε νικήσει στο ματς του πρώτου γύρου στην Πυλαία και πλέον κυνηγάει τη 2η θέση που θα την πάρει με νίκη επί της Γαλατασαράι την επόμενη εβδομάδα στο “Παλατάκι” έτσι ώστε να έχει το πλεονέκτημα του 2ου αγώνα εντός έδρας στο play-in τουρνουά.

Εκεί, αν πάρει τη 2η θέση θα αντιμετωπίσει τον 3ο του 8ου ομίλου που θα είναι σχεδόν σίγουρα η τουρκική Τόφας Μπούρσα.

Προσαρμοσμένος στις ανάγκες του παιχνιδιού εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην “παγωμένη” όντας άδεια Χάλα Πιονίρ δείχνοντας την πρόθεση να μην αφήσει τη Χάποελ να κάνει το παιχνίδι της. Παρά την αστοχία του Φριντρικσον πάνω στον οποίο ήταν προσαρμοσμένη η άμυνα των ισραηλινών ο “δικέφαλος” πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-10 και 12-14 και έκλεισε την περίοδο ισόπαλος 16-16.

Η εισοδος των Κρις Τζόνσον και Κάρινγκτον έδωσε νέα πνοή στην επίθεση της Χάποελ που με ένα γρήγορο 6-0 ξέφυγε 22-16 (11’24’’) με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά σπασμωδικά. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Ντζίκις να ανεβάσει τη διαφορά στους 10 πόντους (32-22) στο 16’20’’ με τρίποντο του Σπίντι Σμιθ.

Ανάκαμψη με Χάρισον

Το τάιμ-άουτ του Τακιανού επανέφερε την ηρεμία στους παίκτες του ΠΑΟΚ που αφενός γυρίζοντας την άμυνά τους σε ζώνη μπλόκαραν τη Χάποελ και την οδήγησαν σε συνεχόμενα άστοχα σουτ (0/5 εντός πεδιάς, 0/2 βολές) και 2 λάθη έως το τέλος του ημιχρόνου ενώ με τον Χάρισον να βάζει 5 πόντους ο “δικέφαλος” έτρεξε 8-1 επιμέρους σκορ και μείωσε 33-30.

Ακολουθώντας την ίδια συνταγή και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου με τη Χάποελ να ανεβάζει την ένταση στην άμυνά της ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μείνει σε επαφή με το σκορ (42-38 στο 25’) αλλά από εκείνο το σημείο και ύστερα τα έκανε όλα λάθος.

12-0 σερί

Η αστοχία (0/6 σουτ) και τα λάθη (3 μέσα σε 4 λεπτά) προκάλεσε εκνευρισμό, παράλληλα χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση στην άμυνα και η Χάποελ έτρεξε σερί 12-0 στα επόμενα τέσσερα λεπτά ξεφεύγοντας 54-38 πριν το 30λεπτο.

Η ισραηλινή ομάδα είχε πια βρει αυτοπεποίθηση και σιγουριά μέσα από την άμυνά της και κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι και το 31ο λεπτό (56-42) με μπροστάρη τον Κρις Τζόνσον και τον ΠΑΟΚ να παίζει τα τελευταία του χαρτιά. Γρήγορες επιθέσεις και μακρινά σουτ για να μαζέψει αυτό το -14. Και τα κατάφερε ρίχνοντας τη διαφορά στους 8 (59-51) στο 33’38’’ και 4,5 λεπτά πριν το τέλος στους 5 (61-56) με τους Τσαϊρέλη και Φρίντρικσον!

Χαμένες ευκαιρίες

Με τη διαφορά στους 5 πόντους μάλιστα ο ΠΑΟΚ έχασε τρεις ευκαιρίες να τη “ρίξει” στους 3 από δύο βιαστικές επιλογές Φρίντρικσον και Γκιλμορ και η Χάποελ τον τιμώρησε με τρίποντο του Ράντολφ για το 64-56 μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο. Πλέον ο ΠΑΟΚ το μόνο που είχε ως στόχο είναι να “μαζέψει” τη διαφορά έστω στους 2 πόντους αλλά η Χάποελ πατούσε πιο καλά στα πόδια της και κράτησε την απόσταση ασφαλείας.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Ντζίκιτς): Μπλέιζερ 6 (2/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Κάρινγκτον 7 (2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χάνκινς 13 (4/6 δίποντα, 5/10 βολές, 3-3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ράντολφ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ 2 ασίστ, 4 λάθη), Σμιθ 12 (0/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2-2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Τσατσασβίλι 1 (3 ριμπάουντ), Κορνέλιους (0/3 σουτ), Τζόνσον 16 (5/5 δίποντα, 6/11 βολές, 4-3 ριμπάουντ) Λεμάρ 3 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ζούσμαν (0/3 σουτ)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Άλστον 4 (2/5 σουτ, 3-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπελιάουσκας 7 (2/5 τρίποντα), Φρίντρικσον 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γκίλμορ 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Χάρισον 12 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαργαρίτης 2, Σχίζας 7 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμιθ (0/2 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Τσαϊρέλης 10 (5/9 δίποντα), Τσιακμάς