Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 97-85: Αντέδρασε όταν ζορίστηκε (video)

Μέχρι και πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Παναθηναϊκός έπαιζε με τη φωτιά, όταν όμως είδε τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει από το -16 και να απειλεί φόρεσε τα… καλά του και με 10-0 σερί “καθάρισε” τον “δικέφαλο”.

Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι για τον χαλαρό αμυντικά Παναθηναϊκό αφού η ομάδα του Τακιανιού πραγματοποίησε κάτι παραπάνω από αξιοπρεπή εμφάνιση και διεκδίκησε στα ίσια τη νίκη. Προηγήθηκε με 9 πόντους στο 15ο λεπτό, δεν πτοήθηκε όταν βρέθηκε στο -16 στα μισά της 3ης περιόδου και επέστρεψε μειώνοντας σε απόσταση βολής (-2) πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Όμως όταν ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε στην άμυνα έστω για ένα δίλεπτο και έτρεξε 10-0 σερί “καθάρισε” τη νίκη που ήταν η 42η συνεχόμενη εντός έδρας επί του ΠΑΟΚ από τον οποίο έχει να χάσει από τον Μάρτιο του 1998, δηλαδή 25,5 χρόνια. Πάντως και μόνο το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ σημείωσε 85 πόντους είναι παράσημο.

Αν και στις δύο πρώτες επιθέσεις του ΠΑΟΚ ο Αντετοκούνμπο με ισάριθμες τάπες προκάλεσε.. τρόμο στους αντιπάλους του αυτό αποδείχθηκε στιγμιαίο από οι παίκτες του “δικέφαλου” δεν… μάσησαν. Χτυπώντας τον Παναθηναϊκό σε όλες του τις αδυναμίες, δηλαδή στην καρδιά της ρακέτας μέσα από συνεργασίες και στο τρανζίσιον λόγω των αργών επιστροφών των γηπεδούχων, η ομάδα του Τακιανού πήρε από νωρίς το πάνω χέρι στο σκορ (6-9) με τον Γκίλμορ να βάζει και τους 9 πόντους της ομάδας του.

Δικέφαλη κυριαρχία στη ρακέτα

Ο Παναθηναικός μάλλον δεν περίμενε μία τέτοια αντίδραση και συνέχισε τα φτηνά λάθη (4 στα πρώτα 5 λεπτά) ενώ η άμυνά του “έμπαζε” από παντού. Το 13-18 του 8ου λεπτού έγινε 17-26 με τους βετεράνους Τσαϊρέλη και Μαργαρίτη να… σουλατσάρουν ανενόχλητοι στην πράσινη ρακέτα με τη διαφορά να φτάνει στους 9 (20-29) και να παραμένει σε αυτά τα επίπεδα (27-36) μέχρι το 15ο λεπτό.

Η είσοδος του Μαντζούκα στο παρκέ έφερε πνοή στην επίθεση και του Γκραντ στην άμυνα του Παναθηναϊκού που με 6 σερί πόντους του πρώτου μείωσε 35-36 (17’) και με τρίποντο του δεύτερου προσπέρασε 45-42 λίγο πριν το ημίχρονο με τον Μπελιάουσκας πάντως να ισοφαρίζει με τη λήξη.

Από το -9 στο +16!

Όσα δεν έκανε στο ξεκίνημα του ματς τα έκανε ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Προφανώς η… κατσάδα Αταμάν για τους 45 πόντους του πρώτου 20λεπτου έπιασε τόπο και οι γηπεδούχοι με τον Μπαλτσερόβσκι σέντερ και πίεση στην περιφέρεια έτρεξαν ένα γρήγορο 10-2 για το 55-47 και στη συνέχεια επιβάλλοντας τον ρυθμό τους με μπροστάρη στο σκοράρισμα τον Κέντρικ Ναν εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 (66-50) “χτυπώντας” στο τρανζίσιον μετά από έλεγχο των ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ πάντως δεν… πτοήθηκε αφού με όμορφες συνεργασίες μάζεψε γρήγορα τη διαφορά στους 10 (66-56, 27’) και στους 8 (70-62, 29’) πριν τη λήξη της περιόδου και λίγο αργότερα στους 7 (78-71, 33’) και στους 6 (80-74 στο 34’) μπαίνοντας στην 4η περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να παίζει επιπόλαια και δίχως ένταση στο παιχνίδι του κυρίως αμυντικά, να μη χρησιμοποιεί τα φάουλ και να… σώζεται από τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ που του ανανέωναν τις επιθέσεις με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει το… βιολί του αφού με καλάθι και φάουλ του δαιμόνιου Φρίντρικσον η διαφορά έπεσε σε απόσταση βολής (80-77) με 5,5 λεπτά για το τέλος του αγώνα και τον Αταμάν να καλεί άρον-άρον σε τάιμ-άουτ.

Όταν η διαφορά έπεσε στους 2 (82-80 με βολή του Φρίντρικσον) ο Παναθηναϊκός κατάλαβε ότι τα… αστεία τελείωσαν και με τρίποντο Βιλντόζα και καλάθι Ναν μετά από κλέψιμο Μήτογλου έκανε το 87-70 (36’) ενώ μετά από νέες πιεστικές άμυνες και καλάθια Σλούκα και Βιλντόζα η διαφορά ανέβηκε με 10-0 σερί στους 11 (92-80) “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 10 (5/5 δίποντα, 2-1 βολές), Βιλντόζα 6 (2/6 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ναν 21 (5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2-2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1/1 δίποντο, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 19 (7/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 8-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Γκάι 2 (1/3 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μπαλτσερόβσκι 11 (3/4 δίποντα, 5/5 βολές, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 11 (2/6 σουτ, 6/6 βολές, 9 ασίστ), Γκραντ 3 (1/2 τρίποντα), Λεσόρ 2 (2/2 βολές, 2 λάθη), Μαντζούκας 6 (2/2 σουτ, 3 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 14 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Φρίντρικσον 15 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 2-1 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 λάθη), Αρσενόπουλος, Άλστον 18 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 3-3 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 7 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολες, 2 λάθη), Σμιθ 8 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Τσιακμάς 3 (2 ασίστ), Σχίζας 2 (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 13 (3/6 δίποντα, 7/8 βολες, 2-2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Μαργαρίτης 5 (1/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)