Κολοσσός – Προμηθέας 114-109: Το ματς της χρονιάς! (video)

Τις ελπίδες του για μία θέση στην πρώτη 7αδα της βαθμολογίας στο τέλος του πρώτου γύρου διατήρησε ο Κολοσσός που νίκησε μετά από αναπάντεχο θρίλερ τον 3ο της κατάταξης Προμηθέα.

Η ομάδα της Ρόδου θα τα παίξει όλα για όλα την επόμενη αγωνιστική (23/12) στο Μαρούσι ελπίζοντας σε νίκη που μέσα από ισοβαθμίες ίσως τη βάλει στην πρώτη 7αδα που οδηγεί στο Final-8 του Κυπέλλου. Όσο για τον Προμηθέα, ενώ κανείς θα περίμενε να έχει επιθετικό πρόβλημα από την απουσία του σκόρερ Χάντερ Χέιλ, τα έκανε… μαντάρα στην άμυνα δεχόμενος 33 πόντους στην 1η περίοδο, 59 στο ημίχρονο και 114 συνολικά!

Με τρελό ρυθμό και επιθέσεις των 8-10 δευτερολέπτων και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε ο αγώνας και τον Προμηθέα να παίρνει βραχεία κεφαλή (10-11, 14-16, 16-19, 19-21) και όλα αυτά μετά από μόλις 6,5 λεπτά αγώνα έχοντας ως άξονες την τριπλέτα Χρυσικόπουλος, Ρέινολντς και Ετσενίκε.

Ο Κολοσσός με την είσοδο στο ματς των Μπράικοβιτς και Ουτόμι από τον πάγκο δυνάμωσε τη ρακέτα του κυρίως αμυντικά και με επιμέρους 14-4 σε λιγότερο από 3,5 λεπτά προσπέρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος 33-25!

Στο +21 οι γηπεδούχοι

Η ομάδα της Πάτρας με γρήγορο 8-0 έφερε το ματς στα ίσια στην αρχή της 2ης περιόδου αλλά η συνέχεια ανήκε στους γκαρντ του Κολοσσού. Περάντες και Γκάουντλοκ με τα σουτ τους από την περιφέρεια έβαλαν τους γηπεδούχους στη θέση του οδηγού (45-39 και 50-43 στο 16’34’’) και τη διαφορά να φτάνει στους 10 (57-47) στο +19 και να ξεφεύγει στην 3η περίοδο.

Στα πρώτα 4 λεπτά του 3ου δεκάλεπτου ο Προμηθέας έπαιζε σαν… κοιμισμένος (0/5 σουτ, 1 λάθος) και ο Κολοσσός το εκμεταλλεύτηκε δεόντως. Με 11-0 σερί σε 3 λεπτά ξέφυγε 70-49 στο 23’11’’ αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να πάρει τάιμ-άουτ άρον άρον.

Ανάκαμψη Προμηθέα

Η αντίδραση του Προμηθέα μεταφράστηκε με παιχνίδι στη ρακέτα αφού η απουσία του σκόρερ Χέιλ είχε περιορίσει τις λύσεις από την περιφέρεια. Έτσι με επιμέρους 10-2 σε λιγότερο από 3 λεπτά η ομάδα της Πάτρας μείωσε 72-59 με τον Κόφι να βάζει 8 από αυτούς τους 10 πόντους.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Ετσενίκε με τον Προμηθέα να επιστρέφει ξανά από το -15 (82-67) του 30ου λεπτού όταν μείωσε 82-73 με 6-0 στην αρχή της 4ης περιόδου (31’33’’) αλλά η “απάντηση” του Σεγκούρα ήταν η επιστροφή του κυριαρχικού Μπράϊκοβιτς. Ο Αυστριακός σέντερ κέρδισε μάχες σε άμυνα και επίθεση για το 89-75 και περιόρισε τη δράση του Ετσενίκε.

Θρίλερ από το πουθενά

Από εκείνο το σημείο και ύστερα ο Κολοσσός άρχισε να παίζει και με τον χρόνο δίχως να βιάζεται και κάνοντας το 94-80 με τρίποντο του Μπιλλή 3,5 λεπτά πριν το φινάλε “αγκάλιασε” τη νίκη. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν ξανά με τρίποντα των Ρέινολντς και Κάουαν μειώνοντας 94-90 με 10-0 σερί ένα λεπτό πριν το φινάλε!

Ο Μπράϊκοβιτς με 1/2 βολές έκανε το 95-90, ο Κόφι στα 46’’ μείωσε σε απόσταση βολής (95-92) και ο Πόλεϊ στα 32’’ με 2/2 βολές έκανε το 97-93. Νέο τρίποντο του Κάουαν μείωσε στο καλάθι (97-95) στα 27 δευτερόλεπτα ενώ ο Πόλεϊ αμέσως μετά (13’’) είχε 1/2 βολές για το 98-95. Ο Κάουαν πήρε φάουλ στα 10’’ και με 1/2 βολές μείωσε 98-96 αλλά ο Χρυσικόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε στον Κάουαν ο οποίος με τρίποντο και φάουλ έκανε το σκορ 98-100 7’’ πριν το τέλος. Όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο Γκάουντλοκ πήρε το τρίποντο νίκης για τον Κολοσσό, αστόχησε αλλά ο Περάντες με φόλοου ακριβώς με τη λήξη ισοφάρισε 100-100!

Παράταση με ανατροπή

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Προμηθέας έχοντας ψυχολογία προηγήθηκε 105-108 με δύο τρίποντα αλλά ο Κολοσσός απάντησε με 6-0 (111-108) με μόλις 74’’ για το φινάλε με τρία καλάθια στο τρανζίσιον από Μπράϊκοβιτς, Πετρόπουλο και Πόλεϊ. Ο Χρυσικόπουλος αστόχησε αμέσως μετά όπως και ο Πόλεϊ σε 2 βολές, ο Ρέινολντς έχασε για τον Προμηθέα την ευκαιρία ισοφάρισης, ο Πετρόπουλος αστόχησε ξανά για τους γηπεδούχους και ο Κάουαν πήρε φάουλ στα 8’’. Είχε όμως 1/2 βολές (111-109) και ο Κολοσσός με 3 βολές του Γκάουντλοκ “κλείδωσε” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 33-25, 59-49, 82-67, 100-100 (κ.α.), 114-109 (παράταση)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπιλλής 14 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γόντικας 4 (3 ριμπάουντ), Πόλεϊ 18 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/9 βολές, 4-3 ριμπάουντ), Περάντες 27 (7/12 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3-2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γιόρκγενσεν, Ουτόμι 9 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράϊκοβιτις 22 (8/13 δίποντα, 6/8 βολές, 6-6 ριμπάουντ, 3 τάπες), Πετρόπουλος 6 (1/4 σουτ, 3 ασίστ), Χατζηνικόλας, Καμαριανός

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 20 (1/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5-1 ριμπάουντ), Κάουαν 30 (4/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κόνιαρης 5 (2/9 σουτ, 3 λάθη), Χρυσικόπουλος 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ), Ετσενίκε 19 (7/10 δίποντα, 5/7 βολες, 7-3 ριμπάουντ), Τζόουνς 7 (2/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πλώτας, Μπαζίνας 2 (2 ασίστ), Κόφι 15 (4/6 δίποντα, 7/8 βολές, 5-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες), Στέφενς 4 (2/2 δίποντα, 1-3 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης