ΑΕΚ – Μαρούσι 91-89: Ο Κουζμίνσκας λύτρωσε την Ένωση (video)

Η ΑΕΚ πήρε μια πολύ αγχωτική νίκη με σουτ του Κουζμίνσκας at the buzzer κόντρα στο Μαρούσι που είχε σε διαστημικό βράδυ τον Χιλ.

Ο Λιθουανός εκτός από το καλάθι στην εκπνοή ήταν και ο κορυφαίος για την Ένωση αφού σημείωσε 19 πόντους ενώ ακολούθησαν ο ΜακΡέι με 17.

Για το Μαρούσι, που φεύγει από το κλειστό των Άνω Λιοσίων με μια πικρή γεύση, σε βραδιά επιπέδου ΝΒΑ ήταν ο Χιλ που πέτυχε 40 πόντους.

Η αναμέτρηση από το πρώτο δευτερόλεπτο είχε ξέφρενο ρυθμό με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τα επιθετικά ατού της και να πηγαίνει στο +7 (24-17 στο 8’). Η Ένωση όμως εμφάνισε πολλά κενά στο αμυντικό της κομμάτι κάτι βοήθησε το Μαρούσι να ανατρέψει το σκορ με ένα επιμέρους 16-4 (28-33 στο 13’).

Στο παιχνίδι ο ξέφρενος ρυθμός δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να κάνουν πολύ γρήγορες επιθέσεις αφού τα αμυντικά πλάνα των δύο προπονητών είχαν πάει… περίπατο με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +4 (49-45).

Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο με τον Χιλ να είναι ο κινητήριος μοχλός για το Μαρούσι με την ΑΕΚ να έχει βραχυκυκλώσει λόγω της άμυνάς της με την ομάδα των βορείων προαστίων να πηγαίνει στην τελική ευθεία με προβάδισμα 5 πόντων (72-77 στο 34’).

Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν άμεσα αφού με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά 3 λεπτά πριν τη λήξη (79-77). Αυτό ήταν το σημείο κλειδί αφού η ΑΕΚ πήρε το μομέντουμ του ματς φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό στο +5 (85-80).Ο Χιλ όμως ήθελε να πάρει το ματς μόνος του και με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη το ματς στα ίσια (85-85).

Αυτό όμως δεν έφτανε για το Μαρούσι αφού ο Κουζμίνσκας σκόραρε κάτω από το καλάθι at the buzzer για την Ένωση δίνοντας έτσι μια αγχωτική νίκη που την ανέβασε στην 4η θέση με 5-5 ενώ το Μαρούσι έμεινε στο 3-7.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-45, 65-67, 91-89

ΑΕΚ BETSSON (Πλάθα): Χολ 5, Νετζήπογλου 13 (3) , Κουζέλογλου 1 , Τίλμαν 16 (4 ριμπάουντ) , Ραντλ 16 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Καράμπελας 2 , Κουζμίνσκας 19 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ) , Καμπενγκέλε 2 (4 ριμπάουντ) , ΜακΡέι 17 (2/5 τρίποντα), Χατζηδάκης, Πιλάβιος

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 40 (6/7 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 7/9 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη σε 39’12”) , Τζούστον 18 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπρίσκο 13 (3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Νικολαΐδης 9 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Πένο (5 ασίστ, 3 λάθη), Στασινός , Μπόγρης 4 (4 ριμπάουντ) , Φιλιππάκος , Ιορδάνου 5 (5 ριμπάουντ)