Ολυμπιακός – Μπάγερν 77-69: Έκανε τα (πολύ) εύκολα, δύσκολα (video)

Μπορεί να μην έθελξε με το μπάσκετ που έπαιξε όχι τόσο λόγω έλλειψης ποιότητας όσο λόγω αστάθειας αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες απέναντι στη Μπάγερν.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν κάποια πολύ καλά διαστήματα όπου κυριαρχούσαν απόλυτα, είχαν όμως και άλλα που έχαναν το μυαλό τους κυρίως στην άμυνα, δέχονταν απανωτά τρίποντα από τα… δεύτερα της Μπάγερν με τους Βαυαρούς να φτάνουν στο σημείο από το πουθενά να γίνουν απειλητικοί στο φινάλε!

Ο Ολυμπιακός παρότι είχε να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο με δύο κομβικής σημασίας απουσίες όπως αυτές του βασικού Αργεντίνου πλέι-μέικερ Μπολμάρο και του διεθνή Ισπανού φόργουορντ Ιμπάκα μπήκε στο ματς απόλυτα συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να επιβάλει από την αρχή τον δικό του νόμο.

Με σερί 13-0 μέσα από πολύ καλές άμυνες που μπλόκαραν τους Βαυαρούς οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 13-2 και δέχθηκαν το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι του αντιπάλου τους μετά από 6 λεπτά αγώνα (!) με τη Μπάγερν να ξεκινάει με 0/5 σουτ και 4 λάθη. Η είσοδος του Κάνααν με δύο τρίποντα έδωσε φρεσκάδα στην επίθεση, ο Παπανικολάου ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και αποτελεσματικός και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (18-4, 22-6) με το δεκάλεπτο να λήγει 24-8 από καλάθι του εξαιρετικού Γουόκαπ που έκλεισε το δεκάλεπτο με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Cobra time

Ο Μπαρτζώκας έριξε στη 2η περίοδο όλη τη δεύτερη πεντάδα η οποία για 7 αγωνιστικά λεπτά άγγιξε το τέλειο αλλά τα χάλασε στο φινάλε. Με τον Λαρεντζάκη να είναι πανταχού παρόν (2 κλεψίματα, 5 σερί πόντοι, 2 ασίστ) ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 28-14 μετά το 1ο τρίποντο της Μπάγερν στο 12’30’’ σε 36-16 και 39-18 στο 17’25’’ με τον Μιλουτίνοβ να βγάζει τα… σπασμένα του αγώνα με τη Ρεάλ.

Όμως η αστοχία στις βολές (1/5 έως το 15ο λεπτό) και δύο απανωτά καλάθια που πέτυχε η Μπάγερν στο τέλος του χρόνου επίθεσής της προκάλεσαν εκνευρισμό στους γηπεδούχους κάτι που δεν διαχειρίστηκαν σωστά με αποτέλεσμα να δεχθούν επιμέρους 2-11 μέσα σε 2,5 λεπτά και το +21 να γίνει +12 στο ημίχρονο.

Ρόλερ-κόστερ

Το ρόλερ-κόστερ στη διαφορά συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Όπως και στην πρώτη ο Ολυμπιακός κράτησε για σχεδόν 4 λεπτά άποντη τη Μπάγερν ενώ με τον Παπανικολάου να εκτελεί και να δημιουργεί έτρεξε ένα γρήγορο 7-0 σερί για το 48-29 (23’17’’) με τους φιλοξενούμενους όμως να μην το βάζουν κάτω.

Με δικό τους 10-0 σερί χτυπώντας είτε στο τρανζίσιον είτε στην αδύναμη πλευρά με Χάρις και Έντουαρντς μάζεψαν αμέσως τη διαφορά στους 9 (48-39 στο 26’38’’) αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει άρον-άρον τάιμ-άουτ αφού η ομάδα του έπαιζε βιαστικά, τσαπατσούλικα στην επίθεση και είχε (πολύ) αργές επιστροφές στην άμυνα.

Απρόσμενο φινάλε

Ακόμη και όταν ο Μιλουτίνοβ έκανε το 54-41 η Μπάγερν από τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ έβρισκε τρόπους να κερδίζει επιπλέον επιθέσεις κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -10 (54-44). Η επιστροφή του Λαρεντζάκη στο παρκέ με τρίποντο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι του Ολυμπιακού που με 4 σερί πόντους του Πίτερς ξέφυγε 60-44 και 64-49 (με τρίποντο με ταμπλό στη λήξη του χρόνου επίθεσης από τα 9 μέτρα…).

Η Μπάγερν που δεν είχε να χάσει τίποτα και με πρωταγωνιστές παίκτες που μέχρι πρότινος είχαν ελάχιστη επιρροή στο παιχνίδι της όπως ο Μπράνκοβιτς, ο Ράντοντσιτς και ο Χαρτσένκοβ προσπαθούσε να κρατηθεί (67-55 και 70-58 στο 36’) και όταν η διαφορά πήγε στους 13 (73-60) εκμεταλλεύτηκε το νέο αδικαιολόγητο χαλάρωμα του Ολυμπιακού και το τιμώρησε με επιμέρους 9-2 διά χειρός Ελίας Χάρις (75-69 μισό λεπτό πριν το τέλος) χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία για το -4 όταν το λέι-απ του Φρανσίσκο δεν βρήκε στόχο στα 21”

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Κάνααν 8 (3/8 σουτ, 2 ριμπάουντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/3 βολές, 4-1 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 14 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6-1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 3-3 ριμπάουντ), Σίκμα 1 (0/2 σουτ, 1-2 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ (0/2 τρίποντα)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λάσο): Γουέιλερ-Μπαμπ 9 (0/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Φρανσίσκο 10 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντουαρντς 11 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Βίντμαν 5 (2/4 σουτ), Γκιφάι (0/4 σουτ), Ράντοντσιτς 3 (2-3 ριμπάουντ), Μπονγκά 6 (2/2 τρίποντα, 2-2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χάρις 8 (2/5 δίποντα, 4-1 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 5 (2/4 σουτ, 3 ριμπάουντ) Χαρτσένκοβ 4 (1/6 σουτ, 1-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπούκερ 4 (1/5 σουτ, 4-1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλέσπι 4 (2/2 δίποντα)