Μιλγουόκι Μπακς – Ιντιάνα Πέισερς 119-128: Ο μαέστρος Χαλιμπέρτον άφησε εκτός τελικού τον Αντετοκούνμπο (video)

Οι Ιντιάνα Πέισερς με ηγέτη τον Ταϊρίζ Χαλμπέρτον των 27 πόντων και 15 ασίστ πέταξαν εκτός τελικού του in season tournament τους Μιλγουόκι Μπακς που παρά την υπερπροσπάθεια του Αντετοκούνμπο προδόθηκαν ξανά από την άμυνά τους.

Οι Μπακς με ορεξάτο στα πρώτα λεπτά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πήραν τα ηνία του αγώνα όσον αφορά στο σκορ και τον ρυθμό αφού ο Greek Freak φαινόταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μάιλς Τέρνερ ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ πυροβολούσε από την περιφέρεια.

Οι Πέισερς όμως κατάφεραν να κρατηθούν σε επαφή πρώτα με τον Χαλιμπέρτον και μετά με τον Τέρνερ που προσέφερε και ένα highlight κάρφωμα στα μούτρα του Giannis.

Μετά λοιπόν την πρώτη περίοδο (29-27 οι Μπακς), οι Πέισερς με τον Χαλιμπέρτον αρχικά και τον ΜακΚόνελ στη συνέχεια να νοικοκυρεύει το παιχνίδι τους άρχισαν να παίρνουν στον έλεγχό τους τον αγώνα. Αφού προσπέρασαν κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά 6-8 πόντων την οποία ανέβασαν μέχρι τους 12 (56-44) με τους Μπακς να έχουν πολύ άστοχο τον Λίλαρντ που ξεκίνησε με 0/7 εντός πεδιάς.

Έτσι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 63-51 δείχνοντας ότι θα κάνουν τη ζωή των Μπακς δύσκολη αφού τα “ελάφια” είχαν μοναδική αξιόπιστη λύση τον Αντετοκούνμπο που ήταν και ο μοναδικός που πάσχιζε στην άμυνα ενώ ήταν απροσδόκητα εύστοχος και στις βολές.

Μπαίνοντας στην 3η περίοδο οι παίκτες του Είντριαν Γκρίφιν δεν είχαν τίποτε άλλο να κάνουν από το να ανεβάζουν την έντασή τους στην άμυνα και να γίνουν στοιχειωδώς εύστοχοι από την περιφέρεια. Και αυτό το έκαναν μέσω του Λίλαρντ. Ο σχεδόν αόρατος στο πρώτο ημίχρονο Dame έβαλε 12 γρήγορους πόντους στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου και έτσι οι Μπακς προσπέρασαν 76-72 επιστρέφοντας για τα καλά στο ματς.

Έτσι το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τους Μπακς προηγούμενους 94-91 με τον Γιάννη να έχει ήδη φτάσει στους 31 πόντους με 10/15 δίποντα και 11/13 βολές! Όμως οι Πέισερς δεν το έβαλαν κάτω. Με τον Ματούριν προσπέρασαν 99-95.

Η μάχη είχε ανάψει για τα καλά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τις όποιες μικρές διαφορές έπαιρναν να καλύπτονται από τον αντίπαλο μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο. Εκεί οι Μπακς με τον Αντετοκούνμπο να κυριαρχεί αμυντικά μείωσαν 110-111 αλλά οι Πέισερς με 6-2 επιμέρους ξέφυγαν 117-112 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Χαλιμπέρτον έβαλε ένα κρίσιμο καλάθι για το 119-114, έβγαλαν και την άμυνα σε άστοχο σουτ του Λόπεζ και με τον ηγέτης τους να βάζει το πιο καθοριστικό τρίποντο 48” πριν το τέλος για το 122-114 “καθάρισαν” το ματς και πήραν την πρόκριση.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Γκρίφιν): Αντετοκούνμπο 37 (10 ριμπάουντ, 13/18 δίποντα, 11/13 βολές), Μίντλετον 20 (4/5 τρίποντα), Λόπεζ 18 (3/10 τρίποντα), Λίλαρντ 24 (7/20 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπίσλι 7, Πόρτις 4, Μποσάμπ 5, Πέιν 4, Γκριν, Τζάκσον

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΙΣΕΡΣ (Καρλάιλ): Τόπιν 14, Μπράουν 10, Τέρνερ 26 (10 ριμπάουντ), Χαλιμπέρτον 27 (8/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Χιλντ 8, Νέσμιθ 6, Τζάκσον 11, ΜακΚόνελ 9, Νέμπχαρντ 8, Ματούριν 9