Παναθηναϊκός – Ρεάλ 78-90: Άλλη κλάση η “βασίλισσα” (video)

Για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός χάρη στον οίστρο του Ναν πίστεψε μαζί με τους 19.000 φίλους του ότι μπορούσε να κάνει την υπέρβαση όμως η τρομακτική Ρεάλ σαν Λερναία Ύδρα δάγκωνε από παντού και έκανε το 2/2 στο πέρασμά της από την Ελλάδα.

Η “βασίλισσα” έκανε ουσιαστικά επίδειξη δύναμης σε ένα πεντάλεπτο στην 3η περίοδο όταν με φοβερό επιμέρους σκορ 22-1 επέβαλε τον νόμο της με άξονα στην άμυνα τον Κοσέρ που εξαφάνισε τον Ναν και στην επίθεση με τους Μούσα και Γιουλ να παίρνουν τη σκυτάλη από τον εξαιρετικό Χεζόνια του 1ου ημιχρόνου.

Έτσι η Ρεάλ πέτυχε την 16η νίκη της στους 17 τελευταίους της αγώνες κόντρα στον Παναθηναϊκό με μόλις μία ήττα τα τελευταία 8 χρόνια…

Η Ρεάλ ξεκίνησε τον αγώνα με τη σιγουριά που έχει μία πρωταθλήτρια Ευρώπης αφού με τους αυτοματισμούς της έβρισκε εύκολα την αδύναμη πλευρά της άμυνας του Παναθηναϊκού και την τιμωρούσε με Ντεκ και Ταβάρες για το αρχικό 2-7 με τους πράσινους να αντιδρούν με τον Μήτογλου που στη συνέχεια έδωσε τη σκυτάλη στον Ναν.

Το λάθος του Ματέο που έριξε πάνω στον Αμερικανό σκόρερ τον πιο αργό Ρούντι το πλήρωσε ακριβά η “βασίλισσα” με τον Ναν να τιμωρεί σε συνεχόμενες κατοχές και να κάνει το σκορ 21-17 στο 7’42’’ μέσα σε αποθέωση από 19.000 θεατές. Όμως η Ρεάλ αντίδρασε ως συνήθως ψύχραιμα.

Άγχος Σλούκα και -9

Η είσοδος του φοβερού σε άμυνα και επίθεση Χεζόνια νοικοκύρεψε τους Μαδριλένους που έβγαλαν απανωτές άμυνες και με καλάθια του Ντεκ έτρεξαν 5-0 σερί για το 21-22 που τους έδωσε φόρα για να επιβάλουν τον νόμο τους. Η δεύτερη πεντάδα της Ρεάλ με τον γερο-Γιουλ να βάζει δύο συνεχόμενα τρίποντα όχι μόνο προσπέρασε 25-30 αλλά ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 9 πόντους (26-35) στο 12’24’’ με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει πελαγωμένος αφού δεν πήρε τις βοήθειες που περίμενε από τον αδικαιολόγητα αγχωμένο και κατ’ επέκταση άστοχο και επιρρεπή στο λάθος Σλούκα.

Λεσόρ, Ναν και έκρηξη 14-0

Το τάιμ-άουτ του Αταμάν σε εκείνο το σημείο ήταν επιβεβλημένο όπως και η επιστροφή του Ναν στο παρκέ με τον Παναθηναϊκό να βγάζει άμεσα αντίδραση ξεκινώντας από την άμυνα. Ο Λεσόρ απουσία Ταβάρες έκανε ό,τι ήθελε τον συμπατριώτη του Πουαριέ, Ρούντι και Γιουλ μαζί ήταν ένα δίδυμο που ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτυπάει συνεχώς στην άμυνα και η ανατροπή δεν άργησε να έρθει. Με τον Λεσόρ να ανάβει το φιτίλι από δύο σερί καρφώματα και τον Ναν να βάζει… μπουρλότο με 8 σερί πόντους οι πράσινοι έτρεξαν ένα φοβερό και τρομερό σερί 14-0 για το υπέρ τους 40-35 στο 17ο λεπτό με το ΟΑΚΑ έτοιμο να… γκρεμιστεί.

Ο οίστρος του Ναν έδωσε θάρρος και στους υπόλοιπους με τη διαφορά να ανεβαίνει και στους 6 (43-37) δύο λεπτά πριν το φινάλε όμως εκεί κάπου η υπερβολή του Αμερικανού που πήρε μαζεμένες τραβηγμένες προσπάθειες έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ με γρήγορο 9-2 επιμέρους σκορ να μειώσει 45-44 με Ντεκ και να προσπεράσει με τη λήξη με τον Καμπάσο 45-46 και όλα αυτά μέσα σε 97 δευτερόλεπτα! Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός είχε βιαστικές και άστοχες επιλογές (Βιλντόζα 1/7 σουτ) και το πλήρωσε χάνοντας ένα προβάδισμα που με τόσο κόπο είχε χτίσει.

Επιστροφή αλλά και προσγείωση

Ο Παναθηναϊκός πάντως είχε καταλάβει με τη συνολική του εικόνα στο πρώτο ημίχρονο ότι μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια κοτζάμ Ρεάλ και ξεκίνησε την 3η περίοδο ορεξάτος και ουσιαστικός. Με τον Ναν να συνεχίζει να σκορπίζει… τρόμο ακόμη και τον Κύκλωπα Ταβάρες οι πράσινοι προηγήθηκαν 51-48 με επιμέρους 6-2 όμως ενώ σε εκείνο το σημείο θα μπορούσε να πατήσει γκάζι και να επιβάλει πλήρως τον δικό του νόμο, τα συνεχόμενα άστοχα σουτ Βιλντόζα και Γκριγκόνις δεν το επέτρεψαν. Η Ρεάλ με τον Κοσέρ να παίζει shadow τον Ναν άρχισε να βρίσκει ρυθμό από την άμυνα και με 12-0 σερί ξέφυγε 51-60 στο 26ο λεπτό σωπαίνοντας το ΟΑΚΑ.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (52-62) με τον Μούσα να παίζει 3η περίοδο αλα ΣΕΦ ενώ όταν μπήκαν στην εξίσωση και οι υπόλοιποι όπως ο Κοσέρ (5 σερί πόντοι) το σκορ έγινε 52-70 (29’) με τους πράσινους αποσβολωμένους να μην έχουν καταλάβει τι τους χτύπησε από αυτό το 1-22 της “βασίλισσας” σε λιγότερο από 5 λεπτά!

Τελευταία ανάκαμψη αλλά…

Η ομάδα του Ματέο είχε πλέον επιβάλει πλήρως τον νόμο της κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (17-3 υπέρ της Ρεάλ στην 3η περίοδο, πραγματικά τρομακτική διαφορά) και ελέγχοντας τον ρυθμό απέναντι σε έναν πελαγωμένο Παναθηναϊκό που δεν είχε τίποτε άλλο να κάνει από το να πιέσει στην άμυνα για να επιστρέψει.

Ανεβάζοντας λοιπόν τη γραμμή πίεσης οι πράσινοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και στην επίθεση όπου έβαλαν τρία τρίποντα μέσα σε λιγότερο από 2,5 λεπτά, τα δύο από τον Σλούκα μειώνοντας στους 9 (63-72) χάνοντας και την ευκαιρία να τη ρίξει ακόμη και στους 6. Ο Ναν των 22 πόντων μέχρι το 22ο λεπτό είχε ξεχαστεί στον πάγκο από τον Αταμάν (επέστρεψε στο 34ο λεπτό με το σκορ 63-75) όταν πια όμως η Ρεάλ είχε βρει από τα καλάθια Γιουλ και Χεζόνια τα πατήματά της ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 (63-77) που δεν θα μπορούσε με λιγότερο από πέντε λεπτά για το φινάλε να “γυρίσει” και τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν μία ακόμη νίκη ρουτίνας σε μία ακόμη επίδειξη δύναμης.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 4 (2/11 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόβσκι 3 (1/3 σουτ), Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 4 λάθη), Γκραντ 5 (2/4 σουτ), Ναν 24 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 18 (6/11 δίποντα, 6/7 βολές, 2-2 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 15 (7/12 δίποντα, 1/3 βολές, 2-7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοσέρ 5 (2/5 σουτ, 3-1 ριμπάουντ), Ρούντι 3, Καμπάτσο 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Χεζόνια 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντεκ 16 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουαριέ 2 (1/2 δίποντα), Ταβάρες 10 (5/5 δίποντα, 5-4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιουλ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντιαγιέ 2 (2 ασίστ, 2 λάθη), Μούσα 14 (1/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)