Βιλερμπάν – Μακάμπι Τελ Αβίβ 91-94: Νίκη-ανάσα για την “ομάδα του λαού” (video)

Μετά από ματς θρίλερ που κρίθηκε από δύο εύστοχες βολές του Μπράουν 4’’ πριν το τέλος η Μακάμπι πήρε σημαντική και δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν που ακόμη αγνοεί την εντός έδρας νίκη στη διοργάνωση.

Η Βιλερμπάν με άξονες τους Λοβέρν και Καμπαρό μπήκε ορεξάτη στον αγώνα και προηγήθηκε 19-14 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με τον Ταμίρ Μπλατ να βάζει ίσως το καλάθι της χρονιάς με τη λήξη του 10λεπτου από το κέντρο!

Το καλάθι αυτό έδωσε ψυχολογία στους Ισραηλινούς που έχτισαν ένα καλό σερί και ξέφυγαν με 11 πόντους διαφορά στο 13ο λεπτό (22-33) με τους Μπάλντγουιν και Κόλσον όμως η Βιλερμπάν δεν άργησε να επιστρέψει αφού με επιμέρους 15-1 προσπέρασε 37-34 στο 16ο λεπτό.

Εκεί μια τεχνική ποινή στον για μία ακόμη φορά έξαλλο Ποτσέκο έβαλε τη Μακάμπι στο ματς με την ομάδα του Κάτας να έχει το πάνω χέρι στην 3η περίοδο και να προηγείται ακόμη και με 4 πόντους (58-62) στο 26’. Η διαφορά ανέβηκε και στους 5 (68-73) στις αρχές της τελευταίας περιόδου αλλά η Βιλερμπάν δεν πτοήθηκε.

Με τον Λοβέρν μπροστάρη όχι μόνο κρατήθηκε σε επαφή με το σκορ αλλά προσπέρασε με τρίποντο του βετεράνου Γάλλου σέντερ 80-79 (36’45’’) και με 85-83 λίγο αργότερα. Ο Μπράουν έφερε το ματς στα ίσια 1,5 λεπτό πριν το τέλος και μετά από άστοχο σουτ του Ντε Κολό έδωσε αέρα δύο πόντων στη Μακάμπι (85-87) τα 46’’.

Η Βιλερμπάν στην επαναφορά όχι μόνο δεν έκανε επίθεση αλλά υπέπεσε σε διπλό λάθος με αντιαθλητικό φάουλ του Ντε Κολό με τη Μακάμπι να ξεφεύγει με 1/2 βολές του Μπάλντγουιν 85-88 στα 45’’ και με 85-90 με τον Κόλσον στην επαναφορά. Ο Ντε Κολό με καλάθι και φάουλ στα 32’’ κράτησε ζωντανή την ελπίδα των γηπεδούχων (88-90), η Μακάμπι με ντράιβ του Μπάλντγουιν έκανε το 88-92 και ο Ντε Κολό ξανά μείωσε με τρίποντο 91-92 στα 4 δευτερόλεπτα! Όμως ο Μπράουν από το φάουλ που κέρδισε στην επαναφορά με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών έκανε το 91-94 με τη Βιλερμπάν να αστοχεί με τη λήξη με τον Ντε Κολό του οποίου το σουτ αλλοίωσε ο Μπάλντγουιν.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-45, 66-70, 91-94

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 6, Λι 10, Λοβέρν 23, Λουβαβού-Καμπαρό 19, Τζάκσον 7, Ντε Κολό 22, Εγκμπουνού 2, Φαλ 2, Λάιτι, Γιαακόβ

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 3, Γουέμπ, Μπράουν 16 (2), Μπάλντγουιν 21 (2), Μένκο 2, Σόρκιον 15, Ριβέρο 4, Κοέν, Νίμπο 9, Μπλατ 9 (3), Κόλσον 15 (1)