Παρτιζάν – Μονακό 89-85: Σερβική υπεροχή στην παράταση (video)

Έγινε πολύ μεγάλη μάχη στη «Σταρκ Αρένα» το βράδυ της Τρίτης (5/12), με την Παρτιζάν Βελιγραδίου να χαμογελά τελικά και να επικρατεί με 89-85 της Μονακό στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Εuroleague.

Έτσι, στη μάχη των Ομπράντοβιτς ο Ζέλικο νίκησε τον Σάσα και οι Σέρβοι με ρεκόρ 6-6 είναι στη 10η θέση της κατάταξης, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την πέμπτη φετινή τους ήττα στη διοργάνωση.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν νευρικοί και άστοχοι στο πρώτο μέρος, με τους Μονεγάσκους να πηγαίνουν με +3 στα αποδυτήρια (32-35), για να συνεχιστεί το ντέρμπι στην τρίτη περίοδο και με το 51-51 στο 30′ να αποτελούσε προπομπό παράτασης.

Όπερ κι εγένετο, καθώς, αν και η Παρτιζάν βρέθηκε στο +8 στο 35′ (63-55), ο Μάικ Τζέιμς «μίλησε» ως συνήθως στα τελευταία δευτερόλεπτα και με δικό του τρίποντο 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 72-72 της κανονικής διάρκειας, αφού ο Κέβιν Πάντερ αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο όλα κρίθηκαν ουσιαστικά στο αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Σμάιλαγκιτς από τον Μοτιεγιούνας στα 9.8″ πριν το τέλος της παράτασης.

Πάντερ με 25 πόντους, Νάναλι με 23 και Ντόζιερ με 15 πόντους οδήγησαν τους γηπεδούχους στη σπουδαία νίκη, ενώ για τη γαλλική ομάδα ο Μοτιεγιούνας έβαλε 23 πόντους και ο Τζέιμς σταμάτησε στους 16.

Tα δεκάλεπτα: 16-13, 32-35, 51-51, 72-72, 89-85 παρ.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 3, Αβράμοβιτς 2, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 25 (3), Σμάιλαγκιτς 4, Νάναλι 23 (3), Άντζουσιτς 2, Ντόζιερ 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Πονίτκα, Καμπόκλο 13.

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 9 (1), Λόιντ 6, Μπλόσομγκεϊμ 4, Μπράουν 10, Ντιάλο 10 (1), Κορνελί, Γουόκερ 3 (1), Μοτιεγιούνας 23 (3), Ουατάρα, Χολ 4, Τζέιμς 16 (3).