Εφές – Παναθηναϊκός 71-68: Τεράστια χαμένη ευκαιρία (video)

Ούτε κόντρα στην αποδεκατισμένη και μισή από την απουσία έξι παικτών και τον τραυματισμό ενός ακόμη στο ματς Εφές τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός που γνώρισε οδυνηρή ήττα.

Η ομάδα του Αταμάν έπαιξε δίχως νεύρο, δίχως ένταση στην άμυνα, ήταν προβλέψιμη στην επίθεση και είχε σε πολύ κακή βραδιά τον Σλούκα (3/10 σουτ, 4 λάθη) ενώ πλήρωσε τα 19 επιθετικά ριμπάουντ της Εφές!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο σε άμυνα και επίθεση. Στην επίθεση βιαστικές ενέργειες δίχως κυκλοφορία της μπάλας, στην άμυνα μηδέν νεύρο, μηδέν επιστροφές στο τρανζίσιον, μηδέν ομαδική προσπάθεια. Όλα μηδέν και λογικά η Εφές στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα είχε χάσει όλο κι όλο ένα εντός πεδιάς σουτ!

Μηδέν σε όλα

Ο Λεσόρ έχασε όλες τις μάχες με τον Τζόουνς που επέβαλε τον νόμο του, η περιφερειακή άμυνα επέτρεψε στον Λάρκιν να σουλατσάρει και κάπως έτσι το σκορ έγινε 9-4 και 14-4 στο 3’20’’ και παρά τις άρον-άρον αλλαγές του Αταμάν που έριξε στο παρκέ Σλούκα και Αντετοκούνμπο ελάχιστα άλλαξαν.

Η Εφές συνέχισε να ανεβάζει το προβάδισμα (18-7 στο 5’41’’, 23-11 στο 8’15’’) με τους πράσινους να έχουν 1/5 τρίποντα και μόνο στο τελευταίο λεπτό με 5 πόντους του Βιλντόζα ένιωσε για πρώτη φορά τον αντίπαλό της.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα ούτε στη 2η περίοδο αφού η Εφές έχοντας πάρει… θάρρος βλέποντας το πόσο soft είναι ο Παναθηναϊκός αμυντικά συνέχισε να τον “χτυπάει” σε όλες του τις αδυναμίες αυτή τη φορά από την περιφέρεια αφού με τους Τόμπσον και Οσμανί ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (30-18) στο 13’40’’. Ο Αταμάν συνέχισε τις αλλαγές σε πεντάδες, σχήματα, πρόσωπα σε μία προσπάθεια να βρει το καλύτερο δυνατό αλλά η αστοχία (Σλούκας 1/4 σουτ, Μήτογλου 0/3 σουτ) και τα λάθη (από 2 Ναν και Λεσόρ) δεν το επέτρεπαν.

Ανάκαμψη… δώρο

Η Εφές συνέχισε να παλεύει με νύχια και με δόντια (34-21 στο 15’25’’) παρά την απώλεια και του Γιλμάζ που έβγαλε τον ώμο του 2,5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει στο τελευταίο δίλεπτο με δύο καλάθια του Μήτογλου και άλλα δύο του Ναν να μαζεύει τη διαφορά σχεδόν από το πουθενά στους 6 με επιμέρους 3-10 στο τελευταίο τετράλεπτο!

Το καλό αυτό τελείωμα στο ματς έδωσε… θάρρος στον Παναθηναϊκό που προφανώς μετά την… κατσάδα Αταμάν στο ημίχρονο για την άσχημη εμφάνιση στο μεγαλύτερό μέρος του εμφανίστηκε αποφασισμένος να επιστρέψει για τα καλά και τα κατάφερε. Με τρίποντο του Σλούκα και 4 σερί πόντους του Λεσόρ έφερε το ματς στα ίσια (38-38 στο 22’) με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 4-17 αλλά η Εφές δεν… μάσησε και με τους ψηλούς της Τζόουνς και Ντάουμ απάντησε με 6-0 (44-38 στο 24’).

Προσπέρασμα με Ναν και “Μήτο”

Όμως οι πράσινοι είχαν μπει πλέον στο πνεύμα του αγώνα και έχοντας περισσότερες ποιοτικές λύσεις και δυνάμεις από τη μισή Εφές δεν το έβαλαν κάτω. Με τον Ναν αρχικά και τον Μήτογλου προσπέρασαν για πρώτη φορά (44-45 στο 25’27’’) και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά πλησιάζοντας στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός έχασε ευκαιρίες επιθετικά αλλά η άμυνά του τον κράτησε και τον βοήθησε να κλείσει το δεκάλεπτο με ψυχολογικό κυρίως προβάδισμα δύο πόντων (50-52) από καλάθι του Γκριγκόνις με την Εφές να έχει σε κακή βραδιά τον Τόμπσον (2/11 σουτ έως εκείνο το σημείο).

Δυνατό φινάλε

Το τρίποντο του Γκραντ στην αρχή της 4ης περιόδου έδωσε για πρώτη φορά αέρα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό που έγιναν τέσσερις με καλάθι και φάουλ του Μπαλτσερόβσκι που επιστρατεύτηκε για να “σκεπάσει” τον κουρασμένο Τζόουνς (54-58 στο 32’11’’). Ο Λάρκιν όμως είχε άλλα σχέδια με με… κρεμασμένο τρίποντο απάντησε (59-58, 33’20’’) όμως και πάλι η ομάδα του Αταμάν δεν πτοήθηκε. Επικέντρωσε την άμυνα της σε Λάρκιν και Τζόουνς και με τον Λεσόρ έκανε το 59-62 με την Εφές να απαντάει με δικό της 4-0 διά χειρός Τόμπσον και Τζόουνς (από το 7ο επιθετικό του ριμπάουντ 63-62 στο 37’) και το ματς να κρέμεται από μία κλωστή.

Ο Γκραντ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 63-65 αμέσως μετά και ο Τζόουνς με 2/2 βολές ισοφάρισε 65-65 και ο.. άνιωθος Ναν μιμήθηκε τον συμπαίκτη του για το 65-68 1’51’’ πριν το φινάλε. Η Εφές μείωσε 67-68 γρήγορα με τον Τζόουνς (1’37’’). Ο Σλούκας έχασε ελεύθερο τρίποντο σε μία κρίσιμη πράσινη επίθεση με τον Λάρκιν να παίρνει 3 βολές από φάουλ του Γκραντ 1,5 δευτερόλεπτο πριν το τέλος της επίθεσης της ομάδας του για να κάνει με 3/3 βολές το 70-68 στα 50’’.

Ο Σλούκας στην πιο σημαντική επίθεση του Παναθηναϊκού κράτησε την μπάλα για πολλή ώρα και έκανε ένα (ακόμη) σημαντικό λάθος με τον Λάρκιν να αστοχεί στα 12’’ για να “κλειδώσει” τη νίκη της τουρκικής ομάδας αλλά τον Τόμπσον να παίρνει φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Οτούρου και να κάνει το 71-68 το οποίο δεν άλλαξε αφού ο Μήτογλου αστόχησε με τη λήξη.

Δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.

Αναντολού Εφές (Τσαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.