ΠΑΟΚ – Κολοσσός 93-81: Στο… Final-8 με επτάλεπτο ξέσπασμα (video)

Ένα μαγικό επτάλεπτο μεταξύ 27ου και 34ου λεπτού ήταν αρκετό στον ΠΑΟΚ για να ανατρέψει τος εις βάρος του -13 και να πετύχει μια νίκη… Final-8.

Ο “δικέφαλος” κερδίζοντας τον Κολοσσό βρίσκεται πλέον αγκαλιά με μία θέση στην 7αδα της βαθμολογίας στο τέλος του πρώτου γύρου κάτι που θα τον οδηγήσει και φέτος στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Χρειάστηκε πάνω από 30 αγωνιστικά λεπτά για να προσπεράσει στο σκορ όταν το έκανε όμως δεν έχασε την ευκαιρία να πάρει μία ακόμη εντός έδρας νίκη. Ο ΠΑΟΚ “πνιγόταν” μέχρι σχεδόν το φινάλε της 3ης περιόδου, ήταν βιαστικός και άστοχος απέναντι στον πιο μετρημένο Κολοσσό και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 13 πόντους σε δύο διαφορετικά σημεία του αγώνα.

Οι Ροδίτες αρχικά με τον Μπράικοβιτς προηγήθηκαν 11-18 (4’39’’), 14-24 και 15-26 (8’) βάζοντας και τον Ουτόμι στην εξίσωση και κράτησαν σταθερό προβάδισμα και στη 2η περίοδο (27-35, 34-47) με τον Πόλεϊ να βοηθάει τον Ουτόμι και τον Κολοσσό να κλείνει το 20λεπτο με 8/16 τρίποντα και 12 ασίστ (5 του Περάντες) απέναντι σε έναν νευρικό επιθετικά ΠΑΟΚ (2/7 τρίποντα).

Το ξέσπασμα με Φρίντρικσον

Στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου δεν άλλαξαν πολλά με τον Κολοσσό να κρατάει ένα σταθερό προβάδισμα (46-60 στο 24’ και 51-64 στο 27’14’’) κυρίως χάρη στον Γκάουντλοκ αλλά μετά το 27ο λεπτό ήρθε η έκρηξη για τους γηπεδούχους.

Το τρίποντο του Φρίντρικσον (και ένα ακόμη από τον Ισλανδό λίγο αργότερα) έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης (61-66 στο 29’30’’) με την ομάδα του Τακιανού να βρίσκει ψυχολογία ειδικά στα σουτ τριών πόντων, να ξεκινάει στην 4η περίοδο με επιμέρους 15-3 και συνολικά με επιμέρους σκορ 25-5 από το 27ο έως το 34ο λεπτό να μετατρέπει το -13 σε +7 (76-69).

Ο Κολοσσός δεν είχε το κουράγιο κυρίως πνευματικά να διαχειριστεί το ξέσπασμα των γηπεδούχων που φτάνοντας στα 8/14 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο ανέβασαν τη διαφορά στους 13 και πήραν τη νίκη… 7αδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 10 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4-2 ριμπάουντ), Χάρισον 15 (2/6 σουτ, 10/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σχίζας 7 (3/6 σουτ, 3-1 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 14 (1/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άλστον 12 (6/7 δίποντα), Σμιθ 16 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσιακμάς 2, Τσαϊρέλης 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 3-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαργαρίοτης, Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 7 (1/3 δίποντα, 2-1 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 20 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράικοβιτς 12 (5/9 δίποντα, 5-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλλής 4 (2 ριμπάουντ), Πόλεϊ 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3-2 ριμπάουντ), Περάντες 3 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ 5 ασίστ), Γιόργκενσεν 12 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουτόμι 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κολοβέρος 2, Πετρόπουλος 5 (2/4 σουτ), Καμαριανός (3 ασίστ, 3 λάθη), Γόντικας 2