Περιστέρι – Απόλλων Πάτρας 90-57: Αγώνας-παρωδία (video)

Με συνοπτικές διαδικασίες το Περιστέρι “καθάρισε” τον ουραγό Απόλλωνα και τον βύθισε ακόμη περισσότερο με την 8η συνεχόμενη ήττα της ομάδας της Πάτρας που δείχνει πως δεν έχει επιστροφή…

Ο αγώνας αντέχει σε κριτική μόνο για ένα ημίχρονο αφού στην 3η περίοδο όπως συμβαίνει συνήθως στους αγώνες του Απόλλωνα τη φετινή σεζόν η διαφορά ξέφυγε και το επιμέρους 29-8 της ομάδας του Σπανούλη “τελείωσε” την υπόθεση νίκη.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να πει κανείς για μία ακόμη αναμέτρηση του Απόλλωνα Πάτρας που έγινε σάκος του μποξ για τον αντίπαλό του χάνοντας με μεγάλη διαφορά. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα δεκάλεπτο για να ζεστάνουν τη μηχανή τους με τον Απόλλωνα να αντιστέκεται κατά κάποιο τρόπο (17-17).

Στη 2η περίοδο άρχισε σιγά σιγά να φαίνεται η διαφορά ποιότητας με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν 31-25 στο 15’ και 36-28 στο 18’ φτάνοντας στο 44-34 του ημιχρόνου που έδειξε την πρόθεσή τους να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Όπως και έγινε.

29-8 στην… παρωδία

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ, το Περιστέρι, που με γρήγορο μπάσκετ, παιχνίδι στο τρανζίσιον, τρίποντα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 29-8 και το +10 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες +31 (73-42) αφού στο διάστημα αυτό ο Απόλλων έχανε τη μία μπάλα μετά την άλλη, ελεύθερα σουτ, βολές και είχε γίνει έρμαιο στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Η 4η περίοδος όπως αναμενόταν ήταν τυπικής διαδικασίας με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 30 και τον Σπανούλη να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του πάγκου του για να τους έχει φρέσκους ενόψει των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων και πιο συγκεκριμένα του αγώνα με τη Λε Μαν για το BCL.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (5/6 δίποντα, 6 ασίστ), Ουίλιαμς 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμπσον 8 (3/6 δίποντα, 6-2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 7 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Χαντς 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κασελάκης 10 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρένφρο 2 (1-2 ριμπάουντ), Ζούγρης 4 (2/3 δίποντα, 2-3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πουλιανίτης 5 (2/4 σουτ), Χουγκάζ 10 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3-2 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (3/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ξανθόπουλος (3 ασίστ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Γκιουζέλης 6 (2/6 σουτ), Βον 7 (2/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (2/6 σουτ, 3-1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Σκορδίλης 5 (3/4 βολές, 1-2 ριμπάουντ), Όσμπορν 4 (2/5 δίποντα, 3-4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Βησσαρίου 5 (2/3 σουτ, 2 ριμπάουντ), Μπράουν 9 (3/9 δίποντα, 3/4 βολές, 3-1 ριμπάουντ, 2 λάθη), Μητσόπουλος, Καφέζας 2 (3 ριμπάουντ), Κογιωνής