Εύνικος – Ολυμπιακός 41-79: Περίπατος για τις “ερυθρόλευκες”

Εύκολο μεσημέρι είχε ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε με άνεση του Εύνικου με 79-41 στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Έτσι, οι “ερυθρόλευκες” μετά την πρόκριση στη φάση των “32” του Eurocup και τη νίκη (68-46) επί της Ρουζομπερόκ στο ΣΕΦ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων, συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους.

Από την άλλη, ο Εύνικος που την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε του Αθηναϊκού εκτός έδρας (71-95), πέρα από τη δεύτερη περίδο του αγώνα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός, απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο.

Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα προηγήθηκαν με 25-3 στο δεκάλεπτο κι έφτασαν στο 30-5 με 6:39 για το ημίχρονο. Ο Εύνικος μείωσε στο 21-40 του ημιχρόνου, αλλά η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην τελική νίκη με 79-41.

Με το αποτέλεσμα του ο Ολυμπιακός σκαρφάλωσε στο 7-1 (2η θέση), ενώ η ομάδα των Άνω Λιοσίων έπεσε στο 1-6 (9η).

Όσον αφορά την αναμέτρηση, 20 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε η Γουίλιαμς, με την Χριστινάκη να έχει 16 πόντους και την Βίτολα 10, ενώ για τον Εύνικο, Μπατλ, Κασάπογλου και Μπέργκμαν είχαν από οκτώ πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 3-25, 21-40, 36-61, 41-79

Εύνικος (Βελτσίστας): Στούπα 5(1), Μπάτλς 10(2), Φραγκούλη, Χατήρα 2, Κασάπογλου 8(2), Τσιανάκα 1, Βιντσιλαίου 4, Μπέρκμαν 8, Κωτσίνη, Σμιθ 3.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Ουίλιαμς 20(1), Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα, Νικολοπούλου, Αναστασοπούλου 2, Δίελα 3(1), Βίτολα 10(1), Χριστινάκη 16(2), Κολλάτου 9(1), Τόμπιν 8.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Χρηστίδης Παυλ.-Παπαγεωργίου Δημ.