Λαύριο-Ολυμπιακός 54-96: Πλήρωσαν τα σπασμένα οι “μεταλλωρύχοι”

Κάνοντας μία χαλαρή προπόνηση με τον Μπαρτζώκα να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και τους παίκτες πάγκου να βγαίνουν μπροστά ο Ολυμπιακός ξεσπάθωσε στο Λαύριο μετά την ήττα από τη Μονακό.

Παράλληλα οι ερυθρόλευκοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει της “διαβολοβδομάδας” που έπεται και πρώτα του αγώνα της προσεχούς Τρίτης με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ. Όλα αυτά σε ένα ματς που αντέχει σε κριτική για τα επτά πρώτα του λεπτά αφού στη συνέχεια το 0-23 σερί του Ολυμπιακού επέβαλε την… τάξη.

Οι βασικοί των ερυθρόλευκων μπήκαν στον αγώνα έχοντας, ακόμα, το μυαλό τους στο Πριγκιπάτο και τον τρόπο που χάθηκε το ματς απέναντι στη Μονακό. Βαριεστημένα αμυντικά, δίχως ενέργεια επιθετικά με αποτέλεσμα το Λαύριο να αρπάξει την ευκαιρία από τα μαλλιά και να κάνει το… κομμάτι του. Έστω για επτά λεπτά.

Με τους Φλάτεν, Μουρ και ΝτεΤζούλιους σκόρερ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-5 στο 5λεπτο και 19-10 στο 7’09” με τον Μπαρτζώκα να αποσύρει άρον-άρον τους ανόρεκτους και δίχως ενέργεια βασικούς και να ρίχνει την… πεινασμένη δεύτερη πεντάδα. Αποτέλεσμα; Στα επόμενα 5,5 λεπτά “χάθηκε η μπάλα” για το Λαύριο που απλά παρακολούθησε τους ερυθρόλευκους να τρέχουν ένα φοβερό 23-0 σερί!

40 πόντοι σε 13 λεπτά

Το 19-10 έγινε 19-33 στο 12’36” με τους Μπραζντέικις, Λούντζη, Λαρεντζάκη και Σίκμα να σέρνουν τον χορό ενώ στη συνέχεια μπήκε στην εξίσωση και ο Μιλουτίνοφ με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού μέχρι το ημίχρονο από το 7ο λεπτό και μετά να είναι… 6-40 και να προηγείται με νταμπλ-σκορ (50-25).

Όπως ήταν αναμενόμενο το Λαύριο δεν είχε τίποτε άλλο να κάνει από το να νιώσει τον… θυμό του Ολυμπιακού για την ήττα από τη Μονακό και να πληρώσει τα σπασμένα αποδεχόμενο τη βαριά του ήττα από πολύ νωρίς στο ματς.

Η διαφορά συνέχισε την ανοδική της πορεία και στο 2ο ημίχρονο φτάνοντας στους 35 (35-70) και ξεπερνώντας και τους 40 πόντους στις αρχές της 4ης περιόδου (36-78) με τον Μπαρτζώκα να ρίχνει στο μεγαλύτερο μέρος του τελευταίου δεκάλεπτου και ντους Τανούλη, Πάπας στο παρκέ για να πάρουν και αυτοί κάποιες εμπειρίες και χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 12 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βπλές 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Καστανέδα 4 (0/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΝτεΤζούλιους 18 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρομόβς (0/2 δίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θόρτον 3 (0/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Φλάτεν 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Βαζούλης 3 (1/1 τρίποντο), Δεϊμέζης 2 (1/2 δίποντο), Σπρίντζιος (2 λάθη), Παπαδάκης (0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάνααν 8 (2/4 τρίποντα), Πίτερς 10 (2/4 δίποντα,1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 15 (7/9 δίποντα, 1-3 ριμπάουντ), Λούντζης 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 4-1 ριμπάουντ), Παπανικολάου (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 16 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5-1 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πάπας 5 (1/1 τρίποντο, 2/4 βολές), Σίκμα 6 (3/3 δίποντα, 2-5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης 4 (1/2 δίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ)