Παρτίζαν – Παναθηναϊκός 92-87: Έλιωσε στο ηφαίστειο του Βελιγραδίου (video)

Η δύναμη της έδρας που δημιούργησαν 20.000 Σέρβοι στη Σταρκ Αρένα ήταν αυτή που καταδίκασε τον Παναθηναϊκό σε μία πικρή ήττα στην παράταση αν και δύο λεπτά πριν το τέλος οι πράσινοι είχαν προβάδισμα 7 πόντων.

Ένα ματς που μέχρι και λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας δεν το είχε φέρει απλά στα μέτρα του αλλά κρατούσε σφιχτά το ροζ φύλλο αγώνα της νίκης στα χέρια του, το έχασε από τα δικά του λάθη και αμυντικές απροσεξίες. Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 78-71 δύο λεπτά πριν το 40λεπτο όμως επτά σερί και αναπάντητοι πόντοι του Πάντερ έστειλαν το ματς στην παράταση και εκεί η Παρτίζαν με κεκτημένη ταχύτητα και ψυχολογία στα ύψη πήρε τη νίκη.

Προσεκτικός στην άμυνα και αποτελεσματικός στην επίθεση ξεκίνησε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός στο καμίνι της Σταρκ Αρένα και δεν πτοήθηκε ούτε από την απρόσμενη για πολλούς παρουσία των Κέβιν Πάντερ και Αλέκσα Αβράμοβιτς στην 12άδα της Παρτιζάν μετά από αρκετό καιρό λόγω τραυματισμών.

Με τον Τζέριαν Γκραντ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στους 4 προηγούμενους αγώνες ως στρατηγός και τον Γκριγκόνις να πυροβολεί οι πράσινοι πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ (7-12) και έφτασαν τη διαφορά στους 6 (11-17) πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν με τον Καμίνσκι σε 20-21 εκμεταλλευόμενοι ένα στιγμιαίο αμυντικό χαλάρωμα της ελληνικής ομάδας.

Το… τετράποντο του ΛεΝτέι

Πάντως ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και με τον Ναν να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα ερχόμενος από τον πάγκο έκανε το 20-24 και έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +8 (24-32 στο 14’50’’ και 28-36 στο 16’15’’). Πάνω όμως που όλα ήταν με το μέρος του ήρθε η απότομη πτώση. Δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ της Παρτίζαν έδωσαν τετράποντο στον ΛεΝτέι και από εκεί οι γηπεδούχοι πήραν θάρρος και δύναμη για την ολική επαναφορά.

Με τον Ντόζιερ, τον Νάναλι και τον Σμάιλαγκιτς έτρεξαν σε σχεδόν 2,5 λεπτάν σερί 11-0 και προσπέρασαν 39-36 με τον Παναθηναικό στο διάστημα αυτό να πελαγοδρομεί (0/3 σουτ, 2 λάθη). Μάλιστα το κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην αρχή της 3ης περιόδου όταν με τον ΛεΝτέι να έχει πάρει φόρα έφτασαν ακόμη και στο +6 (48-42) στο 23’28’’.

Η ώρα του Ναν

Ο Παναθηναϊκός πάσχιζε για λύσεις αφού η άμυνα της Παρτίζαν ήταν αποτελεσματικά επικεντρωμένη πάνω στους Σλούκα (1/4 σουτ και 2 λάθη) και Μήτογλου (1/6 σουτ) και την βρήκε από την… Αμερική. Αφού μείωσε με τον Γκραντ 48-47 και ισοφάρισε 50-50 πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με δύο συνεχόμενα καλάθια του… άνιωθου Ναν για το 52-54 (29’) και έκλεισε το δεκάλεπτο με… στυλ. Τάπα του Λεσόρ σε τρίποντο του Πάντερ και buzzer του Μήτογλου για το 54-56!

Οι δύο αυτές φάσεις ήταν αρκετές για να προκαλέσουν ταραχή και να γεμίσουν άγχος την ομάδα του Ομπράντοβιτς με τον Παναθηναϊκό να αρχίσει να ξεμακραίνει (54-60 στο 31’) με τον Λεσόρ και 54-64 με κάρφωμα του Ναν μετά από νέα φοβερή άμυνα (32’14’’). Ο Ζοτς σε εκείνο το σημείο επανέφερε Ντόζιερ και Καμπόκλο παίζοντάς τα όλα για όλα για την ανατροπή και με γρήγορο 5-0 μείωσε 59-64 (33’20’’) αλλά ο Ναν είχε την απάντηση (61-69) με τη διαφορά να φτάνει τους 10 (61-71) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Δήμιος ο Πάντερ

Ο Ντόζιερ όμως συνέχισε να πυροβολεί μειώνοντας λίγο πριν το ματς μπει στο τελευταίο του δίλεπτο στους 4 (71-75) αλλά η απάντηση του Γκραντ με κρεμασμένο τρίποντο από τη γωνία έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων (71-78). Τότε ήρθε η ώρα του Κέβιν Πάντερ που με πέντε σερί πόντους και ενδιάμεσα κλέψιμο του Ντόζιερ σε λάθος του Ναν μείωσε 76-78 με 1’19’’ για το τέλος. Ο Ναν έφαγε τάπα στην επόμενη επίθεση του Παναθηναϊκού με τον Πάντερ να ισοφαρίζει στα 34’’ και τις δύο ομάδες να χάνουν τις τελευταίες τους επιθέσεις με Γκραντ (άστοχος) και Πάντερ (λάθος).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Παρτίζαν έχοντας την ψυχολογία της ανατροπής του 40λεπτου με δύο καλάθια του καθοριστικού Ντόζιερ και ένα του Πάντερ πήρε αέρα 8 πόντων (88-80) και φόρτωσε με πίεση τον Παναθηναϊκό με την εξέδρα να έχει μπει για τα καλά στο… παιχνίδι. Οι πράσινοι μείωσαν 88-85 με τον Σλούκα να χάνει μια βολή αλλά το καλάθι του ΛεΝτέι στα 15’’ τους αποτελείωσε (90-85)

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.α.), 92-87 (παράταση)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2 (0/2 τρίποντα), ΛεΝτέι 23 (8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 3-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβράμοιτς 5 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2 λάθη), Πάντερ 13 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Σμάιλαγκιτς 7 (3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1-3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψιματα), Γιαραμαζ, Νάναλι 7 (3/4 δίποντα), Άντζουσιτς 2 (1/4 σουτ, 7-1 ριμπάουντ), Ντόζιερ 16 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Καμίνσκι 5 (1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2-1 ριμπάουντ), Πονίτκα, Καμπόκλο 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 3-2 ριμπάουντ, 2 κλεψιματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα, Μπαλτσερόβσκι 7, Σλούκας 6 (2/9 σουτ, 5 ασίστ, 2 λάθη(, Γκραντ 14 (3/4 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 19 (5/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 16 (7/11 δίποντα, 2/3 βολές, 4-2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Μήτογλου 13 (5/12 δίποντα, 3/7 βολές, 5-2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μαντζούκας