Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ 100-98: Ο Μάνταρ έσπασε το αήττητο της «Βασίλισσας» (video)

Σε ένα επικό ματς που κρίθηκε στην παράταση από ένα καλάθι του Μάνταρ σε νεκρό χρόνο η Φενέρμπαχτσε έσπασε το αήττητο της Ρεάλ με 100-98.

Πρωταγωνιστές ήταν οι Γουίλμπεκιν και Γκούντουριτς που πέτυχαν από 19 και 21 πόντους αντίστοιχα ενώ ακολούθησε ο Μάνταρ που πρόσθεσε άλλους 17 πετυχαίνοντας και το καλάθι της νίκης.

Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Φακούντο Καμπάτσο που σημείωσε 33 πόντους, οι 16 εξ αυτών στην πρώτη περίοδο προκαλώντας τρόμο σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Ρεάλ να έχει έναν Καμπάτσο να σκορπίζει τρόμο στο παρκέ αφού στα πρώτα 10 λεπτά είχε πετύχει ήδη 16 πόντους με 7/7 σουτ εντός πεδιάς δίνοντας αέρα στη Βασίλισσα 12 πόντων (19-31 στο 11’).

Σε εκείνο το σημείο η Φενέρ έκανε την αντεπίθεσή της και με επιμέρους 14-4 έφερε το ματς στο καλάθι (33-35), βάζοντας παράλληλα τον κόσμο στην εξίσωση του ματς.

Όμως οι Ισπανοί δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και με πρωταγωνιστές τους Καμπάτσο και Γιούλ, που τιμωρούσαν κάθε αμυντική ανισορροπία των γηπεδούχων, πήγαν ξανά στο +14 (64-78) στην τελική ευθεία του ματς.

Η Φενέρ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λήξη αφού με ένα λεπτό να απομένει στο ματς η διαφορά ήταν στον πόντο (82-83 στο 39′). Την κατάσταση πήρε στα χέρια του ο Καμπάτσο που με ένα καλάθι και 2 εύστοχες βολές έστειλε την ομάδα του στο +3 (84-87) με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε μια γεμάτη επίθεση η οποία έγινε πολύ γρήγορα και ο Γουίλμπεκιν με φοβερό τρίποντο έκανε το 87-87 με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν. Η ομάδα του Ματέο είχε το τελευταίο σουτ όμως αυτό δεν βρήκε στόχο και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί εκτυλίχθηκε ένα απίστευτο θρίλερ με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κάτοχο με δύο παλικαρίσια καλάθια από τον Βενσάν Πουαριέ να δίνουν αέρα στη Βασίλισσα (94-98) αλλά αυτό που έγινε στο τέλος δεν το είχε σκεφτεί και ο καλύτερος σεναριογράφος. Το ματς από εκείνο το σημείο πήγε στη ρώσικη ρουλέτα με τη Φενέρ να είναι εύστοχη και με ένα καλάθι που πέτυχε ο Μάνταρ μετά από κλέψιμο σε νεκρό χρόνο να παίρνει τη νίκη με 100-98 που την ανέβασε στο 6-5.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 37-44, 59-67, 87-87, 100-98 (παρ.)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Γουίλμπεκιν 19 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Σανλί 3, Παπαγιάννης , Χέιζ-Ντέιβις 16 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Πιερ , Γκούντουριτς 21 (4/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Ντόρσεϊ 2 (3 λάθη), Καλάθης 13 (2) , Μάνταρ 17 (3)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Φερνάντεθ 2, Αμπάλδε , Καμπάσο 33 (11/11 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη) , Χεζόνια 3 , Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 14 (8 ριμπάουντ), Πουαριέ 11 (8 ριμπάουντ) , Ταβάρες 7 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιουλ 14 (3/7 τρίποντα), Εντιαγιέ 2 , Μούσα 11