Ρίτας-Προμηθέας 77-75: Ήττα στο φινάλε για τους Πατρινούς (video)

Γύρισε την κατάσταση στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Προμηθέας Πατρών. Στη δεύτερη αναμέτρηση με τη Ρίτας Βίλνιους, στη Λιθουανία για το Β΄ γκρουπ και την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League κάμφθηκε με 77-75, μολονότι είχε επιστρέψει από το -13 του ημιχρόνου και είχε προηγηθεί ένα καλάθι λίγο πριν από το τέλος (75-73)

Ο αγώνας στη Ζίμενς Αρίνα ήταν το ίδιο αμφίρροπος με εκείνον στην Πάτρα, τότε είχε επικρατήσει ο Προμηθέας με ένα καλάθι (78-76), τώρα έφυγε ηττημένος και παράλληλα έχασε καλή ευκαιρία να βρεθεί μια ανάσα από τα play-in της διοργάνωσης. Στην τελευταία επίθεση ο Κάουαν έφερε τον Ετσενίκε σε απόσταση βολής από το καλάθι, αλλά ο Γκόραμ με…τάπα απέτρεψε την παράταση.

Άστοχοι οι Πατρινοί, σε διψήφια διαφορά οι γηπεδούχοι

Ο Προμηθέας άρχισε με ένα +4 (7-3), αλλά η Ρίτας βρήκε ρυθμό και πέρασε μπροστά. Με εξαίρεση ένα προσωρινό οριακό προβάδισμα της ελληνικής ομάδας 23-22 προς το τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν οδηγοί στο σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν 27-23 και στη συνέχεια απέδωσαν ακόμα καλύτερα εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Προμηθέα. Βρέθηκαν μπροστά με 37-29 στο 16΄και με 44-36 στο 19΄. Τελικά στο ημίχρονο προηγήθηκαν 51-38 με πρώτους σκόρερ τους Κόουλ και Μασιούλις, που είχαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα, που εμφάνισε σε αυτό το διάστημα κακό ποσοστό στα τρίποντα (3/13), 10 πόντους είχε ο Κάουαν και 8 ο Ετσενίκε.

Το ξεκίνημα της ομάδας στην επιστροφή στο παρκέ ήταν δυνατό κι επιφύλαξε επί μέρους 7-1. Κοντά στο σκορ βρέθηκε και τρία λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου με 58-51, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει περισσότερο απειλητική. Με το χαμηλό 11-17 ως επιμέρους σκορ το δεκάλεπτο έληξε 62-55.

Μεγάλο σερί, ισοφάριση και προβάδισμα

Οι Λιθουανοί με τρίποντο βρέθηκαν στο +10 (65-55), αλλά εκεί με ένα ξέσπασμα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε εντυπωσιακό σερί ισοφαρίζοντας στο 36’ σε 65-65. Το μομέντουμ γύρισε και στο 36′ τρίποντο του Ρέινολντς έφερε και το προβάδισμα στην ομάδα της Πάτρας με 67-68. Με Χέιλ και Κόφι οι Πατρινοί έφτασαν και στο 69-73 στο 38’ (με επιμέρους 18-4), όμως δεν το αξιοποίησαν.

Η Ρίτας με δικό της σερί 4-0 ισοφάρισε στο 1:13 πριν από το φινάλε του αγώνα κι έναν δίποντο του Κόουλ στο 2.9” έδωσε στην ομάδα του τη νίκη. Ο Νορμάντας και ο Κόουλ είχαν από 16 πόντους για τη Ρίτας, ο Κόφι και ο Ετσενίκε οι πιο αποτελεσματικοί του Προμηθέα (19 και 15 πόντοι αντίστοιχα).

Τα δεκάλεπτα 27-23, 51-38 62-55 και 77-75.

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Ζιμπένας): ΝτεΛοριέ 2, Έκοντας 9, Γκόραμ 6 (0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Νορμάντας 16 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ραντζεβίτσιους 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρνσμπι 2, Μασιούλις 12 (1/5 τρίποντα), Βελίτσκα 4 (1 τρίποντο, 4 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 19 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάουαν 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ετσενίκε 15 (6/13 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χέιλ 7 (2), Ρέινολντς 9 (3/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος (0/3 σουτ), Κόνιαρης 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Κούρουτς 10 (1), Στίβενς 4.