ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 76-74: Ο Σμιθ καθόρισε τον νικητή του θρίλερ (video)

Μία ακόμη νίκη (με τη Γαλατασαράι εντός) για να εξασφαλίσει τουλάχιστον 2η θέση και να έχει ελπίδες ακόμη και για την πρωτιά θέλει ο ΠΑΟΚ που πήρε το θρίλερ με τη Μπενφίκα.

Ο “δικέφαλος” μπορεί να μην κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στη Λισσαβόνα αλλά με τη νίκη του παραμένει ρυθμιστής της πορείας του στο BCL. Η ομάδα του Τακιανού αν και βρέθηκε στο -10 στην αρχή του ματς κατάφερε με τα τρίποντα του Μπελιάουσκας και τον καθοριστικό στο φινάλε Σμιθ να πάρει κεφάλι στο σκορ και τελικά τη σπουδαία νίκη.

Δίχως συγκέντρωση, δίχως καθαρό μυαλό, βιαστικός και τσαπατσούλης ήταν ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς πίσω στο σκορ και να φορτωθεί με επιπλέον άγχος. Από τις 10 πρώτες επιθέσεις του το μόνο που κατάφερε ήταν να βάλει μια βολή, είχε 0/4 σουτ και 5 λάθη με αποτέλεσμα η Μπενφίκα να το εκμεταλλευτεί και να προηγήθεί 11-1 στο 5ο λεπτό!

Ο Τακιανός πέταξε έξω όλη την αρχική πεντάδα και κατάφερε με τους Τσαϊρέλη, Γκίλμορ και Σμιθ αρχικά να βρει τα πατήματά του (12-14) αλλά οι της Μπενφίκα είχαν ζεσταθεί στα μακρινά σουτ και αφού έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 14-22 ξέφυγαν με 9 πόντους διαφορά (25-34) στο 16ο λεπτό με άξονες τους Ντάγκλας και Μπρουσάρντ.

Η ώρα του Μπελιάουσκας

Σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Μπελιάουσκας έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση του ΠΑΟΚ που με δύο σερί τρίποντα του Λιθοθανού μείωσε 31-34, με τον Χάρισον έκανε το 33-34 και πριν το ημίχρονο προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ με 39-37 ξανά με τον Χάρισον.

Η μάχη συνεχίστηκε πάντως και στην 3η περίοδο με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, τη Μπενφίκα να ξεφεύγει 44-49 αλλά τον ΠΑΟΚ με 6-0 σερί να επιστρέφει για το 50-49 στο 28ο λεπτό χάρη στην οργάνωση του Φρίντρικσον (ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν πάντως αρνητικός).

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η Μπενφίκα με δικό της 8-0 μετέτρεψε το 59-54 σε 59-62 αλλά ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και αντέδρασε ψύχραιμα με την εμπειρία του Τσαϊρέλη (66-65 το 35’).

Ο Σμιθ μίλησε τελευταίος

Το ματς πλέον κρεμόταν από μία κλωστή με τη Μπενφίκα να προηγείται 70-71, τον Φρίντρικσον να χάνει δύο σερί ευκαιρίες για προσπέρασμα αλλά τον ΠΑΟΚ να βγάζει τις άμυνες. Ο Σμιθ ισοφάρισε 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος 71-71, ο Κάρτερ αστόχησε για τη Μπενφίκα και ο Κένταλ Σμιθ με μεγάλο σουτ έκανε το 73-71 στα 40’’ και έκοψε τα πόδια των Λουζιτανών.

Αμέσως μετά ο Μπρουσάρντ έχασε λέι-απ στα 26’’, ο Σμιθ με 1/2 βολές στα 24’’ έκανε το 74-71, οι φιλοξενούμενοι στην επαναφορά έμειναν με τη μπάλα στα… χέρια και ο Μπελιάουσκας με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη (76-71).

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-38, 55-53, 76-74

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μπελιάουσκας 20 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Γκίλμορ 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5-2 ριμπάουντ), Σχίζας (3 ασίστ), Σμιθ 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 15 (4/6 δίποντα, 7/9 βολές, 2-3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άλστον 3 (1/4 σουτ, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 3 (1/4 σουτ, 5-1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης, Τσιακμάς (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Άλβες): Μπρουσάρντ 20 (4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3-4 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (2/8 δίποντα, 5/10 βολές, 2-1 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ντάγκλας 12 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 λάθη), Γκόμες 11 (3/4 τρίποντα), Ζ.Σίλβα 8 (2/4 σουτ, 3/4 βολές, 1-2 ριμπάουντ), Αλμέιδα 2 (0/5 σουτ), Μπαρμπόσα, Μπεν Ρομντανέ 2 (1/4 σουτ, 4-3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντρέσελ 10 (2/4 δίποντα. 2/5 τρίποντα, 1-2 ριμπάουντ), Ρελβάο