Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 70-99: Δεν είναι στα πλάνα της «Βασίλισσας» η ήττα

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε και το εμπόδιο της Μακάμπι Τελ Αβίβ (70-99) στο εξ αναβολής ματς της 6ης αγωνιστικής και μετράει 100% επιτυχία στα 10 ματς που έχει δώσει στην φετινή Euroleague.

Οι Μαδριλένοι είχαν τον Ταβάρες ορεξάτο (19 πόντοι), με τον Μάριο Χεζόνια να τον ακολουθεί κατά πόδας (16).

Η «ομάδα του λαού» πάλεψε με τον Μπράουν και τον Νίμπο (16 και 14 πόντους αντίστοιχα), όμως ήταν απελπιστικά μόνοι τους και δεν μπόρεσαν να σταματήσουν την καταιγιστική Ρεάλ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης τρέχει ένα σερί 10 νικών σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ αντίθετα η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποχώρησε στο 5-5.

Με πατημένο γκάζι ξεκίνησε η Ρεάλ Μαδρίτης το πρώτο δεκάλεπτο αφού έβαλε δύσκολα στην Μακάμπι και έφτασε στο +15 (21-36) από νωρίς.

Η ισραηλινή ομάδα πάλεψε να μειώσει την διαφορά, κατάφερε να περιορίσει αρκετά την επίθεση των Μαδριλένων και πήγε στα αποδυτήρια με -11 (41-52).

Ο Λορέντζο Μπράουν, πήρε την «θέση» του πρωταγωνιστή για την Μακάμπι μετά το ημίχρονο και βοήθησε την ομάδα του να μπει ξανά στον αγώνα. Το +17 (43-60 στο 25′) έγινε +6 (54-60 στο 27′) μόλις σε δύο λεπτά, με την ομάδα του Κάτας να χτυπάει το παιχνίδι στα ίσια.

Η αντίδραση των παικτών του Τσους Ματέο ήταν άμεση, όταν είδαν την Μακάμπι να προβάλει αντίσταση, και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 (60-79 στο 32′), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη σε εκείνο το σημείο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ασταμάτητη, άρχισε να βλέπει το καλάθι σαν «βαρέλι» και έφυγε νικήτρια από το ματς με 99-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-36, 41-52, 56-74, 70-99.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 16 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Μπάλντγουιν 7 (3/13 σουτ, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 5 (4 ριμπάουντ), Ριβέρο 8, Κοέν 2, Μέιγιερ, Νίμπο 14 (4/8 δίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπλατ 5 (1), Κόλσον 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Φερνάντεθ 6 (2), Αμπάλδε 3 (1), Καμπάτσο 11 (2/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Γκονθάλεθ 2, Χεζόνια 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ντεκ 10 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πουαριέ 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ταβάρες 19 (8/11 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιουλ 3 (1), Εντιαγιέ 3 (1), Μούσα 15 (1).