Άρης – Προμηθέας Πάτρας 73-77: “Πέταξε” το +20 αλλά όχι και τη νίκη (video)

Διαθέτοντας περισσότερες λύσεις, περισσότερη ενέργεια και καθαρό μυαλό (εκτός από τα τελευταία λεπτά…) ο Προμηθέας πέρασε από το Αλεξάνδρειο παίρνοντας μία σπουδαία νίκη που του ανοίγει τον δρόμο για την 4αδα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατευθυνόμενη από έναν… πρώην του Άρη, τον προ διετίας 1ο σκόρερ των κιτρινόμαυρων Άντονι Κάουαν είχε το προβάδισμα από τις αρχές της 2ης περιόδου μέχρι το φινάλε, προηγήθηκε ακόμη και με 20 πόντους διαφορά η οποία ροκανίστηκε από τους νευρικούς και άστοχους μέχρι τις αρχές της 4ης περιόδου γηπεδούχους που πάντως βάζοντας συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο έφτασαν ακόμη και στο -4.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε ότι οι άμυνες θα έχουν τον πρώτο λόγο με το ματς να είναι σκληρό και τους αντιπάλους να προσπαθούν ο ένας να χαλάσει το παιχνίδι του άλλου με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των 4 πόντων και τον Άρη χάρη στους Μπάνκστον (8 πόντοι) και Μποχωρίδη (6) να κλείνει προηγούμενος το δεκάλεπτο (22-19).

Όμως όλα άλλαξαν στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου όταν ο Προμηθέας με άξονες τους Κόφι και Ετσενίκε στη ρακέτα και τον Κάουαν να οργανώνει μαεστρικά έτρεξε ένα γρήγορο 7-0 για το 22-26. Οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν και παρέμειναν άστοχοι από την περιφέρεια (1/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να χτίσει διψήφια διαφορά (28-39) την ώρα μάλιστα που ο Άρης έχασε με τραυματισμό (όχι σοβαρό) τον Γκάλινατ.

Στο +20

Η κυριαρχία του Προμηθέα συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο όταν με τον Ρέινολντς να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και τον Ετσενίκε να αλωνίζει τη ρακέτα με επιθετικά ριμπάουντ ξέφυγε 28-43 και διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (31-46, 36-51, 45-60) μέχρι το τέλος της περιόδου.

Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στου 20 (45-65) στο 31ο λεπτό σημείο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι αναμενόμενα χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στον Άρη να αρχίσει να ροκανίζει τη διαφορά. Με ένα αρχικό επιμέρους 10-3 την έριξε στους 13 (55-68 στο 35’) και έφτασε μέχρι και τους 7 με απανωτά τρίποντα (64-71) ακριβώς δύο λεπτά πριν το φινάλε. Όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Ρέινολντς έκανε το 64-74.

Τρελό φινάλε

Ο Άρης με Μποχωρίδη και Τολιόπουλο να βάζουν όσα δεν… έβαλε όλη η ομάδα σε λίγα δευτερόλεπτα έριξε τη διαφορά στους 6 (70-76) στα 26’’, ο Κόφι με 1/2 βολές έκανε το 70-77 και ο Γκάλινατ το 71-77 επίσης με βολές και τον Προμηθέα να κάνει ένα φτηνό παιδικό λάθος στα 18’’ δίνοντας παράταση ελπίδας στους γηπεδούχους. Στα 21’’ ο Μποχωρίδης με λέι-απ έκανε το 73-77 και ο Προμηθέας με νέο λάθος (Κάουαν) στα 10’’ έδωσε κι άλλη κατοχή στους κιτρινόμαυρους! Όμως ο Τολιόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η νίκη έμεινε στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 28-39, 45-63, 73-77

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 6 (2/11 σουτ), Μποχωρίδης 16 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 5-2 ριμπάουντ), Χάρελ 6 (2/9 σουτ, 4-1 ριμπάουντ), Μπάνκστον 10 (5/8 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ), Γκάλινατ 5 (3/6 βολές), Σλαφτσάκης 4 (3-1 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κατσίβελης 3, Μπλούμπεργκς, Φίλλιος, Περσίδης (0/2 σουτ), Ντε Σόουζα 10 (5/7 δίποντα, 4-4 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 11 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα), Κόνιαρης 2 (7 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 17 (6/7 δίποντα, 5/8 βολές, 5-5 ριμπάουντ), Χέιλς 8 (4/7 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάουαν 21 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 16/21 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πλώτας, Μπαζίνας, Κόφι 12 (4/8 δίποντα, 4/6 βολές, 1-5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στέφενς 3 (5-1 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καραγιαννίδης