ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 90-70: Γύρισε από το -17 και πήρε το ντέρμπι η Ένωση (video)

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω με 17 πόντους στα μισά του πρώτου μέρους έκανε την ανατροπή και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 90-70.

Για τους νικητές, σε φοβερό βράδυ ήταν ο Καμπενγκέλε που πέτυχε 30 πόντους και 16 ριμπάουντ δίνοντας μάλιστα και ένα από τα καρφώματα της χρονιάς πάνω στον Σχίζα.

Για τον ΠΑΟΚ, που έπαθε μπλακ άουτ μόλις έστειλε την διαφορά στο +17 στο 15ο λεπτό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άλστον με 17 πόντους.

To πρώτο μέρος, αν και στα πρώτα του λεπτά έμοιαζε με ντέρμπι (10-10 στο 5’), ήταν ένας μονόλογος του ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έκλεισαν όλα τα επιθετικά όπλα της ΑΕΚ και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση όχι απλά πήραν διψήφια διαφορά (15-25 στο 9’) αλλά ξέφυγαν και με 17 πόντους με τρίποντο του Φρίντρικσον (23-40 στο 16’).

Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πίεσαν και με επιμέρους 13-5 πήγαν στην ανάπαυλα με μονοψήφια διαφορά μετά από αρκετά αγωνιστικά λεπτά (36-45).

Αυτή ήταν η σπίθα ώστε οι παίκτες του Πλάθα να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Και το κατάφεραν παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο αφού όχι μόνο ισοφάρισαν (47-47 στο 24’) αλλά πήραν και διψήφια διαφορά (64-51 στο 29’).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ΑΕΚ που διατήρησε το μομέντουμ και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κερδίζοντας το ντέρμπι των «Δικεφάλων» με 90-70 ανεβαίνοντας στο 4-4 ρεκόρ που πλέον έχει και ο ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70

ΑΕΚ BETSSON (Πλάθα): Ραντλ 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φλιώνης, Νετζήπογλου 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 10 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 30 (9/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τίλμαν 7 (5 ριμπάουντ), Χολ 4 (8 ασίστ), Καράμπελας 5, Πιλάβιος, Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 4, ΜακΡέι 2 (1/8 σουτ).

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Χάρισον 14 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σχίζας 8, Φρίντρικσον 9 (2), Μαργαρίτης 6 (1), Άλστον 17 (6/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ), Σμιθ 7 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Τσιακμάς 5, Τσαϊρέλης 4.