Ολυμπιακός – Ζάλγκιρις 89-72: Τρίποντη καταιγίδα στο κατάμεστο ΣΕΦ! (video)

Πετυχαίνοντας 6 από τα 10 τρίποντά του μέχρι το 30ο λεπτό στην 3η περίοδο με τον Κάνααν σε ρόλο ελεύθερου σκοπευτή ο Ολυμπιακός πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη του και παρέμεινε με την 6η συνολικά στην πρώτη 6αδα της κατάταξης της Ευρωλίγκα.

Οι ερυθρόλευκοι στηρίχθηκαν αρχικά στην άμυνά τους που για ένα 8λεπτο στη 2η περίοδο κράτησε τη Ζάλγκιρις στους 4 πόντους και όταν βρήκαν την ευστοχία τους από τη γραμμή των 6μ.75 διά χειρός Κάνααν, Γουόκαπ, Πίτερς και Μπραζντέικις “τελείωσαν” τον αντίπαλό τους.

Με τις δύο ομάδες να δίνουν πολύ μεγάλη έμφαση στην άμυνα και στην εξουδετέρωση των ατού του αντιπάλου (Σμιτς στον Πίτερς, Γουόκαπ στον Έβανς) ο ρυθμός ήταν χαμηλός στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να εγκλωβιστεί επιθετικά και να ξεκινήσει με 0/5 τρίποντα και τη Ζάλγκιρις σε θέση οδηγού (10-14 στο 6’40’’). Το πρώτο τρίποντο του Πίτερς έλυσε τον γόρδιο δεσμό και το πρώτο καλάθι του Κάνααν έφερε στο ματς στα ίσια (19-19) με τη Ζάλγκιρις όμως να κρατά το προβάδισμα μέχρι το 11ο λεπτό (21-23).

Η είσοδος των Μιλουτίνοβ, Μπραζντέικις, Σίκμα και του άστοχου μεν επιθετικά αλλά… λυσσασμένου στην άμυνα Λαρεντζάκη έκανε ακόμη πιο σκληρούς τους ερυθρόλευκους και ουσιαστικά μπλόκαρε τη Ζάλγκιρις. Ένα γρήγορο 5-0 ήταν η αρχή για ένα φοβερό επιμέρους 21-4 στο επόμενο 8λεπτο με τα deflection να ακολουθούν το ένα το άλλο στην άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα ενώ επιθετικά οι λύσεις ήρθαν από όχι… συνήθεις ύποπτους.

Under η Ζάλγκιρις, over ο Γουόκαπ

Ο Μπραζντέικις παίζοντας κόντρα σε γνώριμες φάτσες που μέχρι προ διμήνου αντιμετώπιζε στις προπονήσεις της Ζάλγκιρις άναψε το φιτίλι επιθετικά για το 33-27 (17’30’’) για να πάρει τη σκυτάλη ο Γουόκαπ. Ο Αμερικανός βρήκε απανωτές ευκαιρίες απέναντι στην άμυνα της Ζάλγκιρις που συνέχισε να τον παίζει under δίνοντάς του το σουτ και την τιμώρησε.

Το 36-27 με τον νατουραλιζέ Αμερικανό έγινε 39-27 από κλέψιμο του Κάνααν και 32-27 ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου με τη Ζάλγκιρις στο διάστημα 11’-19’ να έχει 2/8 εντός πεδιάς και 5 λάθη!

Κάνααν 1, 2, 3…

Ο Γουόκαπ είχε για τα καλά… ζεσταθεί βρίσκοντας τη χαμένη εμπιστοσύνη στο χέρι του (στα 6 προηγούμενα παιχνίδια είχε 3/28 τρίποντα) και με το 4ο εύστοχό του (4/6) έκανε το 48-36 με τον Κάνααν να παίρνει τη σκυτάλη και να μετατρέπει το ματς σε προσωπικό, τρίποντο, σόου. Πρώτο τρίποντο για το 51-36, 2ο για το 54-40, τρίτο για το 57-42 και όλα αυτά μέσα σε 2,5 αγωνιστικά λεπτά με το ΣΕΦ να εκρηγνύεται.

Η Ζάλγκιρις που μέχρι λίγο πριν το τέλος της περιόδου είχε ως μοναδική διέξοδο επιθετικά τον Έβανς των 12 (εκ των 18) πόντων της άντεξε μέχρι το 27ο λεπτό (61-49) αφού δύο, ακόμη, τρίποντα από Μπραζντέικις και Πίτερς, έξι συνολικά για τους ερυθρόλευκους σε αυτό το 10λεπτο εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (69-49) δίνοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα δύο τρίποντα του Μάνεκ για τους Λιθουανούς βρήκαν απάντηση από τον Πίτερς (με όλο το γήπεδο να τον αποθεώνει φωνάζοντας το όνομά του) για το 75-55 όμως το αναμενόμενο και… σύνηθες πλέον χαλάρωμα του Ολυμπιακού παρά τις φωνές του Μπαρτζώκα έριξε τη διαφορά μέχρι τους 12 (78-66) αναγκάζοντας τον προπονητή των ερυθρόλευκων να επαναφέρει τους βασικούς για να αποκατασταθεί η… τάξη (84-66).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Κάνααν 25 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1/6 σουτ, 3 ασίστ), Φαλ 2 (1/2 δίποντα, 0/3 βολές, 4 ασίστ, 2 λάθη), Παπανικολάου 2 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπραζντέικις 9 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 5-1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 22 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Σίκμα 4 (1/1 δίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 21 (4/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Λεκάβιτσιους 9 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Χέις 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 3-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιεντράιτις 2, Σμιτς 4 (2/4 δίποντα, 4-1 ριμπάουντ), Μοντβίλα, Μπιρούτις, Ντίμσα 3 (1/5 σουτ), Λαβρινοβίτσιους 2, Μάνεκ 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπουτκέβιτσιους 5 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)