Ερυθρός Αστέρας-Αρμάνι Μιλάνο 71-93: Τον διέλυσε στο δεύτερο (video)

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο η Αρμάνι Μιλάνο μετέτρεψε σε… περίπατο το παιχνίδι στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα και πήρε τη νίκη με 93-71.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ιταλικής επικράτησης στη 10η αγωνιστική της Euroleague ήταν ο Μάοντο Λο με 32 πόντους (4/6 διπ. και 6/7 τρίπ.), ο οποίος μάλιστα συγκέντρωσε 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Διψήφιοι για τους φιλοξενούμενους που ανέβηκαν στο 4-6, ήταν και οι Σιλντς (19π.) και Μέλι (11π.).

Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Νταβιντόβατς είχε 18, ο Νέντοβιτς 16 και ο Μίτροβιτς 11. Στο 3-7 πλέον οι Σέρβοι.

Νταβιντόβατς vs Λο

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο σκορ, με την Αρμάνι Μιλάνο να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με ένα πόντο, 20-19.

Ο Ερυθρός Αστέρας έμενε κοντά και κατάφερε να το… γυρίσει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με ένα πόντο, 39-38, χάρις και τη «μαγεία» του Τεόντοσιτς.

Αξιοσημείωτο του πρώτου 20λέπτου η άτυπη μονομαχία Νταβιντόβατς-Λο. Ο φόργουορντ των γηπεδούχων σταμάτησε στους 12 πόντους σε οκτώ λεπτά συμμετοχής, ενώ ο γκαρντ των φιλοξενούμενων είχε 15 σε 16’!

Αντί ντέρμπι… περίπατος

Ο Λο συνέχισε τον… χαβά του και με την έναρξη του δεύτερου μέρους, όντας ο πρωταγωνιστής του επιμέρους 25-17 με το οποίο κέρδισε το τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο.

Ο πολύπειρος γκαρντ σκόραρε άλλους επτά και έφτασε τους 22 στο ματς. Στο ίδιο διάστημα ο Νταβιντόβατς πέτυχε έξι και κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ, στο 63-56 των Ιταλών στο 30’.

Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και με τον Λο να ολοκληρώνει με 32 το ματς, έκαναν την υπόθεση νίκη… περίπατο!

Τελικό σκορ, 93-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 56-63, 71-93