Αναντολού Εφές-Παρτίζαν 100-94: Ο μαθητής κέρδισε τον δάσκαλο! (video)

Σε μία… ματσάρα στην Τουρκία η Αναντολού Εφές του Ερντέμ Τσαν επικράτησε της Παρτίζαν του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς,

Ο επί επτά χρόνια βοηθός του Σέρβου στη Φενέρ είδε την ομάδα του να επικρατεί 100-94 στη 10η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας τον απολαυστικό Σέιν Λάρκιν σε μεγάλη βραδιά!

Ο πολύπειρος γκαρντ σταμάτησε στους 27 πόντους και ήταν ο MVP της αναμέτρησης, συγκεντρώνοντας και 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Διψήφιοι ήταν και οι Τόμπσον (18π.), Ζίζιτς (12π.), Κλάιμπερν (12π.), Τζόουνς (11π.) και Γουίλις (10π.), ανεβάζοντας την ομάδα τους στο 5-5.

Από την άλλη πλευρά οι Καμίνσκι (24π.), Ντοζίερ (21π.) και Νάναλι (16π.) ήταν εξαιρετικοί, αλλά δεν έφταναν για τους Σέρβους που έπεσαν στο 4-6.

Μόνο… επίθεση!

Ντέρμπι ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στην Τουρκία, με τις Εφές και Παρτίζαν να είναι ισόπαλες με τη λήξη του, 22-22.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και έχτισαν μια μικρή διαφορά, την οποία και κράτησαν πηγαίνοντας μπροστά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, 50-45.

Η τριάδα των Τόμπσον-Λάρκιν-Γουίλις ήταν εξαιρετική και άπαντες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων, οδηγώντας την ομάδα τους. Από την απέναντι πλευρά ο Καμίνσκι με 13 «κρατούσε» τους συμπαίκτες του κοντά στο σκορ.

Όπως καταλαβαίνετε και από το 50-45, οι άμυνες ήταν απούσες…

Aνατροπή στην… ανατροπή!

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, η Παρτίζαν μπήκε διαφορετική και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να προσπεράσει στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με Νάναλι και Ντοζίερ να γίνονται διψήφιοι το ματς γύρισε… τούμπα. Και με 1:50 για τη λήξη της περιόδου έγινε 64-60 υπέρ των Σέρβων.

Η Εφές έμοιαζε… υπνωτισμένη σε εκείνο το σημείο του αγώνα και βρέθηκε τελικά πίσω με 10 στο 30’, 74-64, χάρις σε buzzer beater του Καμίνσκι που μετρούσε 20 πόντους!

Οι Τούρκοι έβγαλαν αντίδραση και επέστρεψαν άμεσα στο ματς στην τέταρτη περίοδο, με σερί 7-0 μέσα σε δύο λεπτά! Όμως ο Άντζουσιτς κρατούσε μπροστά του φιλοξενούμενους με… νύχια και με δόντια!

Από την άλλη ο Κλάιμπερν… ξύπνησε και με τρίποντο έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής δύο πόντων, 76-74 και ο Ζίζιτς ισοφάρισε, 78-78, στο 34’! Εκατέρωθεν πόντοι έφεραν ξανά το ματς στην ισοπαλία, 83-83, με τέσσερα λεπτά για τη λήξη.

Και στα κρίσιμα πήρε… μπροστά ο Σέιν Λάρκιν. Με πέντε δικούς του και δύο του Κλάιμπερν η Εφές βρέθηκε μπροστά, 90-85, με 2:30 για το τέλος.

Οι άμυνες πήγαν ξανά… περίπατο και μέσα σε δύο λεπτά το σκορ έγινε 96-92 για τους γηπεδούχους, με 30.8”. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι Τούρκοι πήραν τη νίκη με 100-94.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-45, 64-74, 100-94