Βιλερμπάν – Μπάγερν Μονάχου 100-101: Εγκαίνια στο νέο γήπεδο με ματς θρίλερ (video)

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Βιλερμπάν σε έναν αγώνα που χρειάστηκαν 50 λεπτά ώστε να έρθει το τελικό 100-101.

Η γερμανική ομάδα με αυτή την νίκη έκανε το 4-6, ενώ οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 2-8 την ημέρα που εγκαινίασαν το νέο τους «σπίτι».

Η Βιλερμπάν είχε σε αρκετά καλή μέρα τους Σκοτ, Λοβέρν και Καμπαρό, με 21, 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Για την Μπάγερν, οι καλύτεροι παίκτες ήταν οι Μπούκερ (16 πόντους), Μπολμάρο (16 πόντους) και Γκιφέι (14), που βοήθησαν την ομάδα τους να φύγει με την νίκη από το νέο γήπεδο της Βιλερμπάν.

Συντηρητικά ξεκίνησαν Βιλερμπάν και Μπάγερν το ματς με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τα πατήματα τους στο παρκέ στα μισά της πρώτης περιόδου και να παίζουν πιο άνετα, χωρίς καμία ωστόσο να μπορέσει να πάρει ικανοποιητική διαφορά.

Κάτι που μαρτυρά και το σκορ της ανάπαυλας (40-37), με τους Γάλλους να έχουν λίγο καλύτερη ευστοχία από τα 6.75.

Στην επανάληψη, η Βιλερμπάν άνοιξε την ψαλίδα, αφού περιόρισε αρκετά τους Γερμανούς και πήρε μια διαφορά εννέα πόντων (60-51).

Η Μπάγερν ωστόσο δεν ήταν διατεθειμένη να μείνει άπραγη και με ένα επιμέρους 7-0 κατέβασε πάλι την διαφορά στα δύο καλάθια (63-59), κάνοντας θρίλερ τα τελευταία λεπτά, αφού έτρεξε ακόμη ένα σερί 11 πόντων και πέρασε μπροστά στο σκορ (69-73),για πρώτη φορά μετά από 28 λεπτά αγώνα.

Ο Λοβέρν με τον Λάιτι ωστόσο, απάντησαν και έδωσαν ξανά το πάνω χέρι στην Βιλερμπάν, όμως ο Μπολμάρο έστειλε το ματς στην παράταση καθώς κατάφερε να ευστοχήσει στην μία από τις δύο βολές, 2″ πριν την λήξη.

Εκεί οι Γερμανοί, ξεκίνησαν πιο αποφασιστικά από την Βιλερμπάν, ωστόσο οι γηπεδούχοι στα τελευταία 2 λεπτά «ξύπνησαν» και με ένα επιμέρους 6-0 βρέθηκαν στο +3 (88-85), όμως ο Βάιλερ – Μπαμπ 6″ πριν το τέλος έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Η Μπάγερν άντεξε μέχρι το τέλος στο θρίλερ και με μια εύστοχη βολή του Γκιφέι , 1″ πριν την λήξη πήρε το παιχνίδι με 101-100.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-37, 60-51, 74-74, Παράταση 1: 88-88, Παράταση 2: 101-100

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 21 (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Λι 19 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι 2, Λοβέρν 21 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 20 (4/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές), Τζάκσον 9 (1), Εγκμπούνου, Φαλ 5 (8 ριμπάουντ), Λάιτι 3 (1/7 σουτ), Γιάκοβ

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 8 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρανσίσκο 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Έντουαρντς 6 (2/9 σουτ), Γκιφάι 14 (3), Μπόνγκα 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπολμάρο 16 (7/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ομπστ 9 (3/7 τρίποντα), Ιμπάκα 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βίμπεργκ, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 16 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι 1